Προς το περιεχόμενο

Είμαι άσχετος! Τι λεει ο Sempron για laptop?


DeepFloyd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!! Είμαι προ της αγοράς ενός laptop και πάνω που είχα καταλήξει σε ένα centrino 1.6 εμφανίζεται μπροστά μου ένα μηχανάκι με sempron 2800+ και με 200+ ευρώ φτηνότερα! Από τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά μπορώ να πω ότι είναι καλύτερος από τον πρώτο! Ως προς τον επεξεργαστή τώρα έχω πρόβλημα.. Δεν είχα ποτέ AMD και να πω την αληθεια το φοβάμαι λίγο..

 

Ποια η γνώμη σας? Αξίζει ο συγκεκριμένος? Σε τι συχνότητα λειτουργίας ενός pentium αντιστοιχεί?

 

Αν υποθέσω ότι ο centrino αντιστοιχεί στα 3,0 Ghz περίπου, ο Sempron τι λέει?

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

 

Υ.Γ: Να πω ότι δεν παίζω παιχνίδια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρώτος :

 

Κατασκευαστής FUJITSU

 

Εγγύηση (Έτη) 1

 

Τεχνολογία Επεξεργαστή Intel Centrino Mobile Technology

 

Μοντέλο Επεξεργαστή Intel Pentium M Processor 725

 

Χαρακτηριστικά Επεξεργαστή 1.60GHz,2MB L2 cache,400MHz FSB

 

Οθόνη 15,1'' TFT

 

Μνήμη 512MB

 

Σκληρός Δίσκος 60GB

 

Κάρτα Γραφικών Intel Extreme Grafics 2 64 MB

 

Μαγνητικό Μέσο -

 

Οπτικά Μέσα DVD-RW

 

Modem 56k/v.92

 

Κάρτα Δικτύου 10/100

 

Κάρτα Ήχου On board

 

Ειδικές Υποδοχές Wireless 802.11

 

Θύρες Σύνδεσης PCMCIA II

 

Θύρες Εισόδου 3x USB v2.0, Firewire IEEE 1394,

 

Θύρες Εξόδου S-Video, Speakers, Microphone

 

Λειτουργικό Windows Xp Pro

 

Μπαταρία Li-ion

 

Βάρος (Kgr) 3.0

 

Διαστάσεις -

Τιμή 1195 ευρώ τελική(με Φ.Π.Α.)

 

 

και ο δεύτερος :

 

Όνομα:

Fujitsu Siemens Amilo A 1640 Widescreen

Προϊόν#:

A 1640

Τιμή.

815.00 €(χωρίς Φ.Π.Α)

Τελική 970 ευρώ

 

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά

 

Επεξεργαστής: AMD Mobile Sempron 2800+

 

Οθόνη: 15,4 " color TFT XGA με ανάλυση 1200 x 800 pixel

 

Μνήμη: 512 MB DDR με δυνατότητα επέκτασης στα 1024 MB DDR 2 DIMM memory slots

 

Σκληρός Δίσκος: 60GB IDE

Οπτικός Δίσκος: DVD RECORDER Double Layer

 

Κάρτα γραφικών: VGA up to 128MB integrated

 

Σύστημα ήχου: Ηχοσύστημα VT1612A με δύο ενσωματωμένα ηχεία συμβατό με 3D Sound Blaster Pro, ενσωματωμένο μικρόφωνο, είσοδος μικροφώνου, ακουστικών, ρυθμιστικό έντασης

 

Modem: Built-in 56K, V.90 international modem

 

Κάρτα Δικτύου: 10/100 Mbps LAN

Πληκτρολόγιο: Διαθέτει 88 key full-size κλασικό πληκτρολόγιο φορητών και Touchpad with two mouse buttons and page-up / page down button Power button / lid switch

 

Θύρες επικοινωνίας: 5 USB 2.0 ports, 1 x S-Video, 1 x FireWire 1 x parallel, 1 x PS/2, 1 x modem, 1 x LAN, 1 x CRT 1 x type I/II PC Card slot (32 bit CardBus support) 1 x microphone in, 1 x headphone out 1 x power supply

 

Διαστάσεις (mm): 35.8 cm x 27.2 cm x 3.3 cm

 

Βάρος : 3Kg

 

Τύπος Μπαταρίας: Li-Ion battery, 8 cells, 14.4 V, 4000 mAH: appr. 2.5 hrs battery runtime, Smart Power power management Dynamic charge supported, ACPI supported External universal AC adapter: 100 – 240 V AC, 50-60HZ, output: 120W with 20V DC (Οι χρόνοι δίνονται από τον κατασκευαστή)

 

Προεγκατεστημένο λογισμικό: Microsoft Windows XP Home Edition - Ελληνική έκδοση (συμπεριλαμβάνεται και CD ανάκτησης)

 

Συνοδευτικό Λογισμικό: Word 2000 Greek / Works 6.0 US / Win DVD 4 Nero 5.5 CD-Maker, Driver & Utility CD, Adobe Acrobat Reader 5.05 Quick Touch application button utility, Norman 5.2 anti-virus software, Online Manual

 

Η παράδοση στο προϊόν αυτό δεν είναι άμεση όπως στα υπόλοιπα είδη χωρίς αυτή την υποσημείωση , αλλά απαιτεί λίγες ημέρες.

 

Εγγύηση: 2 έτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα βασικα δεν ειναι οπως τα λες.Ο centrino ειναι σαν ενας pentium 3 GHz εκτος ρευματος,δηλαδη οταν δουλευει με μπαταρια κ οχι απο το δικτυο της ΔΕΗ.Αν δουλευουν απο πριζα δεν τιθεται θεμα συγκρισης:D.Τωρα εγω ειμαι της AMD κ θα σου ελεγα να παρεις τον δευτερο για τα λεφτα κ για το ονομα αν κ ο πρωτος ειναι καλος.Αν μας ελεγες για τι χρηση τον θες ισως να ηταν ευκολοτερο να σε βοηθησουμε.

 

Τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GT1807 : Η χρήση που θα του κάνω θα περιλαμβάνει φυσικά τις κλασσικές εφαρμογές Office και Internet, προγραμματισμός, κάποια στιγμή θα περάσω λειτουργικό LINUX και πολύ λίγα και με μικρές απαιτήσεις παιχνίδια... Η ετυμηγορία τι λέει;

Όταν λες ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης τι εννοείς;Ποιος υπερισχύει;(όπως ξαναείπα είμαι ψιλοάσχετος,οπότε sorry για την ερώτηση)

 

Ανταποδίδω τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα φίλε. Οι centrino έχουν πολλά συγκριτικά πλεονεκτήματα σε σχέση με τους sempron . Είναι ταχύτεροι και δεν παράγουν μεγάλη θερμότητα με αποτέλεσμα να είναι και λιγότερο θορυβώδεις.

Το amilo που είχες βρει ( Pro V 2020 ) αν θυμάμαι καλά είναι κατά πολύ καλύτερο απο τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα! Η διαφορά τιμής όμως ρε παιδιά είναι τεράστια, έτσι δεν είναι? 200 ευρώ!!! Και η μόνη διαφορά τους σαν μηχανάκια είναι ο επεξεργαστής, σωστά? Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα.. Για τις εφαρμογές που με απασχολούν (ofice, internet, programming, linux κτλ) o Sempron δε θα κάνει καλά τη δουλειά του??

 

Υ.Γ: Δε θέλω να μου χρυσώσετε το χάπι, την ειλικρινή σας γνώμη ζητάω και ευχαριστώ που μέχρι στιγμής το κάνετε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα! Η διαφορά τιμής όμως ρε παιδιά είναι τεράστια' date=' έτσι δεν είναι? 200 ευρώ!!! Και η μόνη διαφορά τους σαν μηχανάκια είναι ο επεξεργαστής, σωστά? Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα.. Για τις εφαρμογές που με απασχολούν (ofice, internet, programming, linux κτλ) o Sempron δε θα κάνει καλά τη δουλειά του??

 

Υ.Γ: Δε θέλω να μου χρυσώσετε το χάπι, την ειλικρινή σας γνώμη ζητάω και ευχαριστώ που μέχρι στιγμής το κάνετε!!![/quote']

 

Δε νομίζω να διαφέρουν μόνο στον επεξεργαστή. Ο Centrino έχει επίσης και WiFi. Δεν αναφέρεις στο 2ο σύστημα ποιά κάρτα γραφικών έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης διαφέρουν στην ποιότητα κατασκευής! Η σειρά PRO όπως το λέει και η λέξη είναι η επαγγελματική σειρά της siemens με άριστη ποιότητα κατασκευής και πολύ όμορφα μηχανήματα. Έχουν και xp pro αντι για home. Επίσης ο χρόνος ζωής στα centrino είναι κατά πολύ μεγαλύτερος απο ότι στα laptop με sempron. Είναι και πιο ελαφριά, έχουν καλύτερη μπαταρία και γενικά είναι πολύ πιο σύγχρονα απο τα άλλα.

Αν δε σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια όπως λες τότε η επιλογή είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα οταν εννοω οτι δεν τιθεται θεμα συγκρισης εννοω οτι ο centrino εντος ρευματος θα ειναι χειροτερος απο τον P4 στα 3GHz,λογω συχνοτητας κ επειδη μιας κ δουλευει με ρευμα κανεις απο τους δυο δεν θα εχει ενεργοποιημενη καποιο προγραμμα εξοικονομησης ενεργειας(την συγκριση δεν την κανω εγω,χρησιμοποιω προηγουμενο παραδειγμα που τεθηκε στο topic).Aπλα επειδη ουτως ή αλλως δεν το θες το laptop για κατι βαρύ αλλα κυρίως για εφαρμογες γραφειου κ κανα ελαφρυ παιχνιδι κ μιας κ η διαφορα τιμης ειναι οντως τεραστια θα σου προτεινα να παρεις το 2ο κ λογω παραπανω εγγυησης.Επιπροσθετα θα σου ελεγα αν μπορουσες να βρεις τα μοντελα με τα πληρη χαρακτηριστικα τους κ να κανεις συγκρισεις.Π.χ. αν το ενα απο τα 2 εχει δισκο στις 7200 rpm τότε αυτο μονο του κανει τεραστια διαφορα στις επιδοσεις.Ελπιζω να εγινα κατανοητος.Βιαζομουν λιγο.Καλες αγορές.

 

Τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...