Προς το περιεχόμενο

Ψύξη σε ''ξύλινο'' PC.


Kain Origin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίεργος τίτλος, ε;

Διαβάστε για να καταλάβετε...

 

 

Πριν από κανένα χρόνο είδα ένα ζευγάρι ξύλινα ηχεία (εννοώντας με επικάλυψη ξύλου) για Η/Υ, τα οποία μου κέντρισαν το ενδιαφέρον. Είχαμε πάει όμως στο μαγαζί εκείνο με ένα φίλο μου για να αγοράσει ασημένια ηχεία που ταιριάζουν με τον ασημένιο Η/Υ του. Τα συνδύασα στο μυαλό μου, και βάλθηκα να φτιάξω έναν Η/Υ με επικάλυψη ξύλου.

 

Λόγω του αριθμού των καλωδίων, μικροτσίπ κτλ στο εσωτερικό του υπολογιστή αποφάσισα να μην φτιάξω κανονικό ξύλινο tower καθώς θα είναι λίαν εύφλεκτον και πολύ επικίνδυνο, αλλά να καλύψω το ήδη υπάρχον μεταλλικό tower με σκαλιστό και λιασμένο από εμένα ξύλινο κάλλυμα.

 

Δεν χρειάστηκε και πολλή σκέψη για να καταλάβω πως κάτι τέτοιο θα είχε ως αποτέλεσμα να βράζει το εστερικό του υπολογιστή...

 

Και εδώ έρχεται αυτό το θέμα. Θέλω να μου προτείνετε τρόπους για όσο το δυνατόν καλύτερη ψύξη του συστήματος, και, αν υπάρχει κανένας με αντίστοιχες γνώσεις, να μου πείτε και τι ξύλο να χρησιμοποιήσω ώστε να έχω όσο το δυνατό μικρότερη αντανάκλαση θερμότητας στο εσωτερικό.

 

Επίσης, θα λειτουργήσω διαφορετικά για το ποντίκι και το πληκτρολόγιο. Αντί να τα καλύψω, θα πάρω τον μηχανισμό τους και θα δημιουργήσω κανονικό ξύλινο κάλλυμα με ξύλινα σκαλιστά κουμπιά και τα λοιπά. Ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω με την οθόνη. Θα υπάρξει όμως πρόβλημα με τη θερμότητα σε αυτά, ή να συνεχίσω ελεύθερα;

 

Θα κάνω και αντίστοιχο θέμα στο μέλλον για προτάσεις και ιδέες...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για την άμεση απάντηση. Θα τις τσεκάρω για βοήθεια στην ψύξη.

(Ξύλινο DVD Player; Πώς τους ήρθε; Εμένα μου βγήκε η ψυχή για να βρω Η/Υ του '80 που να λειτουργεί, ώστε να του πάει το ''ρέτρο'' λουκ... :? )

Ξέχασα να πω πως δεν θέλω απλώς να καλύψω τον υπολογιστή με ξύλινο κάλυμμα, αλλά κυρίως να φτιάξω μόνος μου το ξύλινο αυτό κάλυμμα (έβαλα και στοίχημα με τον κολλητό μου :razz: ).

Το αναφέρω προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pantos sto thema pou rotas gia thermoagogimo xilo, einai adinaton na breis mia kai to xylo apo mono tou einai polu kalos monotis thermotitas. H moni kai profanis lisi einai na frontiseis na exeis kalo aerismo sto mixanima sou. Ade kali douleia kai kane mas post kai to teliko apotelesma sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο site θα βρεις κι άλλα ξύλινα PC. Το

 

http://www.bit-tech.net/article/131

 

είναι περίπου αυτό που περιγράφεις

Όντως' date=' αυτό θέλω να κάνω, αλλά μόνο στο ποντίκι και στο πληκτρολόγιο.

Για τον πύργο θα καλύψω το κάλυμμα με ξύλο, αφού του ανοίξω όσες ακόμα τρύπες χρειάζεται, ενώ θέλω και ιδέες για την οθόνη.

 

Νομίζω πως το request μου δεν έγινε κατανοητό. Αυτό που ψάχνω είναι [b']τρόπους ψύξης[/b] πέρα από τα ανεμιστηράκια και με όσο το δυνατόν λιγότερες τρύπες, ιδέες για την οθόνη, αν θα υπάρξουν προβλήματα με το ποντίκι και το πληκτρολόγιο, και αν υπάρχει κάποιο είδος ξύλου που να είναι έστω και στο ελάχιστο πιο θερμοαγώγιμο (αν λέγεται έτσι).

 

Με λίγα λόγια, προτάσεις και ιδέες δικές σας, καθώς στη σελίδα που μου δίνεται δεν αναφέρει αρκετά.

 

 

Προς το παρόν βρίσκομε στο στάδιο σχεδιασμού και το καλοκαιράκι θα προχωρήσω και στην κατασκευή.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να μπορεί κάποιος να σου προτεινει κάτι ιδιαίτερο. Υδρόψηξη όπου μπορείς και ανοίγματα με ανεμιστήρε όπου μπορούν να μπούν χωρίς να χαλάνε την ξύλινη είκόνα. Αν δε πρόκειται για μεγάλο σύστημα ίσως να μπορούσες να δοκιμάσεις εξωτερική τοποθέτηση του τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως' date=' αυτό θέλω να κάνω, αλλά μόνο στο ποντίκι και στο πληκτρολόγιο.

Για τον πύργο θα καλύψω το κάλυμμα με ξύλο, αφού του ανοίξω όσες ακόμα τρύπες χρειάζεται, ενώ θέλω και ιδέες για την οθόνη.

[/quote']

 

Συγνώμη αλλά δε καταλαβαίνω γιατί να καλύψεις το μεταλλικό κουτί με ξύλο και να μη κρατήσεις απλά το σκελετό του ΑΤΧ όπως στο link που σου δίνω ? Τι θα το χρειάζεσαι το μεταλλικό περίβλημα ? Φτιάξε ένα ξύλινο κουτί, βάλε μέσα το σκελετό του ΑΤΧ και απλά μεταφέρεις τους διακόπτες στο ξύλιο περίβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ''πρώην'' animexclusive ξανάγινε ''νυν''χθες το βράδυ. :smile:

Και ναι, εγώ είμαι! :wink: Όπως βλέπεις έχω ακόοομα το ίδιο πρόβλημα. Τη σχολική περίοδο δεν κατάφερα να ασχοληθώ, οπότε τώρα που ξανάρχονται διακοπές αρχίζω να ετοιμάζομαι σιγά σιγά...

 

Συγνώμη αλλά δε καταλαβαίνω γιατί να καλύψεις το μεταλλικό κουτί με ξύλο και να μη κρατήσεις απλά το σκελετό του ΑΤΧ όπως στο link που σου δίνω ? Τι θα το χρειάζεσαι το μεταλλικό περίβλημα ? Φτιάξε ένα ξύλινο κουτί, βάλε μέσα το σκελετό του ΑΤΧ και απλά μεταφέρεις τους διακόπτες στο ξύλιο περίβλημα.

 

Για λόγους ασφαλείας. Καθώς θα χρησιμοποιήσω παλιό Η/Υ (έναν από τα τέλη του '80) δεν ξέρω τι παίζει με στατικούς ηλεκτρισμούς και τέτοιες αηδίες και δεν θέλω να το ρισκάρω.

 

Άσε που του συγκεκριμένου δεν βγαίνει το tower (έχει μηχανισμό για εύκολο άνοιγμα από πάνω, δεν είναι ''βάλε-βγάλε'' όπως τα καινούρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο DrLo, ακριβώς αυτό θέλω να κάνω! Απλώς εγώ θα το κάνω πιο retro από αυτό. Niceeee... :)

 

na sou pw vre afou to pc einai tou 80(!!!!!!!!.........) siga ti psiksi pou tha thelei..... ti se apasxolei? apopsi mou vasika!!!den kserw!!alla kai na ithele psiksi to xrisimopoieis etsi wste na fovase mi sou pathei kati?

Όντως, το συγκεκριμένο δεν χρειάζεται ψύξη... Παράλειψή μου όμως, ξέχασα εντελώς να αναφέρω πως αν πετύχει σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο και σε άλλους Η/Υ, πιο καινούριους. Το συγκεκριμένο μοντέλο θέλω κυρίως, αλλά δοκιμαστικά, επειδή είναι πιο δύσκολο στον σχεδιασμό εξαιτίας του μηχανισμού...

 

Και ναι, θα το χρησιμοποιώ πολύ. Βασικά θέλω να το φέρω στα όριά του προκειμένου να το μάθω, οπότε θα το ζορίσω λίγο... Πείτε με βλήμα, αλλά θέλω να το μάθω αυτό το μηχάνημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...