Προς το περιεχόμενο

δεν μπορεί να είναι σύμπτωση! (περί 4net και εθελοντισμό ο λόγος...)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακούστε και αυτό!

 

μέχρι σήμερα τo πρωί χρησιμοποιούσα μια ADSL σύνδεση υποτίθεται στα 384/128 από την forthnet από αυτές που έδινε δωρεάν στους εθελοντές των ολυμπιακών αγώνων της Αθηνας 2004.

 

αν δείτε παλιότερα post μου στο section του ADSL εδώ στην insomnia θα δείτε πως συνεχεια παραπονιόμουν για αισχρά ping και ταχύτητες downlod το πολύ μέχρι 25 k/s εκτος τις πρώτες πρωινές ώρες όπου και βελτιώνονταν η κατάσταση.

 

σήμερα τo πρωί λοιπόν αυτή η σύνδεση έληξε και ενεργοποίησα μια κανονική πληρωμένη εξάμηνη συνδρομή forthnet ADSL 384/128.

 

ως εκ διά μαγείας τραβάω ΟΛΗ μέρα με πατημένες 40άρες (δεν έχει φύγει το 4 μπροστά από το "κοντέρ")!

ΟΛΗ ΜΕΡΑ ασχέτως ώρας!

τα ping δε έχουν βελτίωση της τάξης των 200 ms!!!

 

δεν μπορεί να είναι απλά σύμπωση αφου μιλάμε για:

 

:arrow: ίδιον provider

:arrow: ίδιο dslam

:arrow: ίδιο PC,modem/hardware

:arrow: ίδιες ώρες αιχμής/μη αιχμής

:arrow: ίδια ταχύτητα σύνδεσης ADSL 384/128

 

είναι λοιπόν ασφαλές να συμπεράνουμε ότι η αγαπητή μας forthnet στις δωρεάν συνδέσεις των εθελοντών είχε κάτσει κάποιο είδος "cap", κάποιον περιορισμό στο bandwidth/flatrate.

ή απλά έλεγε πως δίνει 384 ενώ στην πραγματικότητα έδινε 256!

 

δε θέλω να κράξω την forthnet για αυτό αλλα απλά θέτω το εξής ερώτημα προς συζήτηση:

 

όταν δίνουμε κάτι δωρεάν πρέπει να είναι ότι λέμε ή επειδή είναι τσαμπέ λέμε ευχαριστώ και ας μην είναι στα ίδια επίπεδα με το αντίστοιχο πληρωμένο?

 

τα σχόλια δικά σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες αφου σημερα στις 7:30 το πρωι σερνομουν (οταν εληξε ο λογαριασμος του εθελοντη) και μια ωρα αργοτερα πετουσα με τον νεο πληρωμενο λογαριασμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε predator έχω και εγώ ακριβώς την ίδια σύνδεση και μάλιστα την πήραμε και απο το ίδιο άτομο ;) αλλα όλο αυτό το διάστημα κατέβαζα με 40+ kb/s και μόνο κανα-δυο νύχτες έπεσαν οι ταχύτητες μου 20- kb/s. Γενικά εχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο forthnet και θα σιγουρα θα την ξαναπροτιμήσω....

 

Ειμαι Βόρεια Ελλάδα βέβαια και ίσως τα πράγματα να είναι διαφορετικα εδώ. Ισως να έδινε προτεραιότητα στους χρήστες με πληρωμένες συνδέσεις αλλα σε καμιά περίπτωση δε νομίζω να μας έκοβε επίτηδες το bandwidth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε predator έχω και εγώ ακριβώς την ίδια σύνδεση και μάλιστα την πήραμε και απο το ίδιο άτομο ;) αλλα όλο αυτό το διάστημα κατέβαζα με 40+ kb/s και μόνο κανα-δυο νύχτες έπεσαν οι ταχύτητες μου 20- kb/s. Γενικά εχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο forthnet και θα σιγουρα θα την ξαναπροτιμήσω....

 

Αν το dslam ειναι οκ, τότε όλες καλές είναι (ISP)...

 

Eλα στην περιοχή μου και βάλε forthnet να κατεβάζεις με 20 πάντα, το πολύ με 25 (για 384). Πάλι θα λες οτι η forthnet είναι καλή; :wink: :wink: :razz: :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει πρόβλημα το dslam και σέρνονται όλες οι συνδέσεις δε θα κατηγορήσω πάντως τη 4net αλλα τον πΟΤΕ, κΟΤΕ, [whatever u like]

 

Προφανώς για τις ταχύτητες του predator πάντως δεν έφταιγε το dslam....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

predator dikiologimena to les auto alla opos ides kai alloi exoun ethelontismou kai ine mia xara.tora ti mporei na eixe ginei poios xerei.tha sou po ena aplo paradigma.pos ginetai na dineis se pelati sindromi 384 kai meta 512 kai na bgazei sto test 256 kai stis 2 periptoseis kai me to pou mpenei me ote na petixenei 350????afou idio dsalm idia ta panta.mipos o ote ton dromologise apo alou gia kalitera?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ola ta kala kapote telionoun.xexe.malon kati tha ixe tixei se sena predator.oi sindromes tou ethelontismou ine idies me tis kanonikes dioti ama ekanes ananeosei to idio username tha ixes.sin oti ama ekoban bandwidth kai meta matheuotan mamise ta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego re paidia syndesi otenet 384/128 dslam siemens N.smyrni alla mexri stigmis sto emule gia paradeigma den exo kataferei na katevaso me taxitita parapano apo 23 synolika kai afto arga to vrady . tin ypoloipi mera 5-15 pezei... to modem einai ena jetspeed 520i syndedemeno enthernet .... ti gnomi exete ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...