Προς το περιεχόμενο

pia linux?


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σιγουρα ειναι το Fedora το οποιο ειναι και πολυ καλη διανομη,τωρα νομιζω πως ειναι και η Mandrake αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Γιατι να πληρωσεις τοσα λεφτα τη στιγμη που μπορεις να εχεις μια διανομη δωρεαν με τη σφραγιδα της RED HAT?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν πρότεινε κανείς είναι το Ubuntu. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά απ' ότι μου έχουν πει (κι άλλωστε έτσι λένε και στο internet) είναι η απόλυτα εύκολη διανομή και ρίχνουν μεγάλο βάρος στην αναγνώριση των συσκευών. Βέβαια τώρα έβαλες ήδη Suse, αλλά αν δεν βαριέσαι θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις.

 

http://www.ubuntulinux.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oles oi dianomes einai free min akouw vlakies. H teleftaia ekdosh tou suse pou dokimasa htan h 9.2 kai htan polu eyxrhsth. Mporeis, an apozhtas eykolia na dokimaseis kat'eme prota suse 9.3 meta mandriva kai teleftaio to fedora pou enw exei eksalipsei arketes idiotropies pou xaraktirizoun to red hat frodise na diathrisei kai merikes gia na min xasei kai ton xaraktira tou :)

Meta an theliseis na sinexiseis me kapoia pio <<sovarh>> dianomh dokimase debian h' slackware h' akoma kai to katapliktiko gentoo me to pio idriotropo install pou exw sinantisei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia na se bohthiso exo kairo tora suse 9.2 kai einai oti prepei,an thes mporo na sthn steilo me taxidromio (metaforika dika soy) 4 cd kai einai jet !Epishs exo dokimasei kai ubuntu kai an thes sthn stelno kai ayth mazi me thn kubuntu(ubuntu=gnome/kubuntu=kde)

h kubuntu einai basismenh sthn debian kai einai poli kali gia desktop xrhsh!Fedora einai poli kalh epishs h dokimase debian.Pantos h kubuntu einai para poli aplh.kai ontos anagnorizei ta panta amesos!!!

parepitpontos ti modem exeis???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια.. υπάρχει διανομή linux (ή έστω πυρήνας) που να αναγνωρίζει τις κάρτες ασύρματου δικτύου, όπως η Intel Pro Wireless; Έχω φορητό Centrino και ασύρματο internet, οπότε όσο και αν θέλω να (ξανα)βάλω linux δεν πρόκειται να το κάνω μέχρι να υποστηριχτεί η τεχνολογία...

 

Έχει δοκιμάσει κανείς το linux σε φορητό με widescreen; Ειλικρινά μου φαίνεται λιγάκι κωμικοτραγικό το γεγονός ότι εν έτει 2005 πρέπει να παίξεις με το configuration του XFree ώστε να καταλάβει το X-Window System ότι η οθόνη σου είναι wide και λειτουργεί κανονικά στην ανάλυση 1280x800. Δεν λέω, καλές οι βελτιώσεις στα KDE/GNome, αλλά υπάρχουν βασικά πράγματα που χαίρουν πολύ λίγης σημασίας στο linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.... να πω και εγώ την γνώμη μου...

 

Βασικά εγώ με την σειρά μου προτείνω Ubuntu. Είναι τα μόνα Linux που μου κάθησαν γάντι στον υπολογιστή μου... Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω δίνουν μεγάλο βάρος στην αναγνώριση συσκευών. Από την άλλη να ξέρεις ότι έρχονται κάπως γυμνά σε σχέση με κάποιες άλλες διανομές, π.χ. Suse, RedHat κτλ...

Τι εννοώ... Πχ δεν θα βρεις 15 εφαρμογές για να παίζεις Mp3 αλλά 1-2.. και πάει λέγοντας. Θα μου πεις τα περισσότερα απο τα υπόλοιπα distro έρχονται σε 3+CD ή DVD...

To θέμα με το Ubuntu, όπως βέβαια και με τα υπόλοιπα Linux, είναι ότι μπορείς να το κάνεις ΟΤΙ θέλεις... βάζεις/βγάζεις/αλλάζεις.. δεν υπάρχουν περιορισμοί.

 

Αλλά όπως είπες επειδή θέλεις να μπεις ομαλά στον χώρο του Linux βάλε Ubuntu που δεν θα σε κάνουν να τα παρατήσεις εύκολα. Επίσης αν έχεις και καμιά DSL θα είσαι μια χαρά από θέμα προγραμμάτων: http://ubuntuguide.org

 

Το official site: http://www.ubuntulinux.org

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...