Προς το περιεχόμενο

pia linux?


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αλήθεια.. υπάρχει διανομή linux (ή έστω πυρήνας) που να αναγνωρίζει τις κάρτες ασύρματου δικτύου' date=' όπως η Intel Pro Wireless; Έχω φορητό Centrino και ασύρματο internet, οπότε όσο και αν θέλω να (ξανα)βάλω linux δεν πρόκειται να το κάνω μέχρι να υποστηριχτεί η τεχνολογία...

 

Έχει δοκιμάσει κανείς το linux σε φορητό με widescreen; Ειλικρινά μου φαίνεται λιγάκι κωμικοτραγικό το γεγονός ότι εν έτει 2005 πρέπει να παίξεις με το configuration του XFree ώστε να καταλάβει το X-Window System ότι η οθόνη σου είναι wide και λειτουργεί κανονικά στην ανάλυση 1280x800. Δεν λέω, καλές οι βελτιώσεις στα KDE/GNome, αλλά υπάρχουν βασικά πράγματα που χαίρουν πολύ λίγης σημασίας στο linux...[/quote']

Χτες εβαλα το livecd του ubuntu και βρήκε την intel pro wireless, έπαιζε αυτόματα στα 1200x800 και γενικά βρήκε τα πάντα στο laptop, από touchpad, όλες τις external συσκευές (εκτυπωτη,σκληρούς κλπ). Πρώτη εντύπωση άριστη σε σχέση με suse,mandrake,debian που είχα δοκιμάσει αρκετά παλιότερα σε desktop. Ίσως και αυτά να έχουν βελτιωθεί τελευταία στο θέμα των συσκευών, δεν ξέρω. Το καλό επίσης στο ubuntu είναι ότι παίζει με apt-get στυλ debian που είναι παααρα πολύ βολικό. Κάποια στιγμή πρέπει να το κάνω και full install σε κάποιο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...