Προς το περιεχόμενο

γνώμη για το Acer Aspire 1414WLMi


xalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκέφτομαι να πάρω το Acer Aspire 1414WLMi...

--------

Επεξεργαστής: Intel Mobile Celeron Μ350 1.30GHz

Μνήμη: 512MB DDR266 επεκτάσιμη στο 1GB

Οθόνη TFT:15,4’’ Widescreen WXGA TFT έγχρωμη LCD με ανάλυση 1280x800 και απεικόνιση 16.7M εκατομμυρίων χρωμάτων

Βάρος: 2,95 Kg

Διαστάσεις ΠxYxB (mm): 364 x 33,9-38,9 x 279

Τύπος Μπαταρίας: Li-lon με αυτονομία 2 ωρών και χρόνος επαναφόρτισης 3,5 ωρών σε γρήγορη φόρτιση. (Οι χρόνοι δίνονται από τον κατασκευαστή).

Σκληρός Δίσκος: 40GB ATA-100

Οδηγός DVD: DVD Recorder (Dual)

Κάρτα γραφικών: Intel 852GM integrated 3D AGP

Μόντεμ: 56K ITU V.92 data/fax modem (with international PTT approval); Wake-on-Ring ready

Κάρτα Δικτύου: 10/100 Mbps Fast Ethernet; Wake-on-LAN ready

Ασύρματη δικτύωση: Ενσωματωμένη ασύρματο δίκτυο IEEE 802.11g; Wi-Fi CERTIFIED, υποστηρίζει το Acer SignalUp

Σύστημα ήχου: Ενσωματωμένο σύστημα 2 ηχείων με στερεοφωνικό σύστημα ήχου

Θύρες επικοινωνίας: 3 x USB 2.0, 1 x ΙΕΕΕ 1394 FireWire, 1 x VGA για σύνδεση εξωτερικής οθόνης, 1 x PC Card slot (Type II), 1 x S-Video για σύνδεση με ΤV (PAL/NTSC), 1x line-out jack, 1x line-in jack, 1 x RJ-11 jack για σύνδεση modem, 1 x RJ-45 jack για σύνδεση δικτύου, 1x DC-in jack για AC adapter

Πληκτρολόγιο: 88-/89-key keyboard; Acer FineTouch

Λογισμικό: Microsoft Windows XP Home Edition - Ελληνική έκδοση (Προεγκατεστημένο)

Συνοδευτικά: Acer eManager, Acer Launch Manager, Acer System Recovery CD, Norton AntiVirus Trial, Adobe Acrobat Reader, CyberLink Power DVD, Acer disc-to-disc recovery (Χρειάζεται ελεύθερο χώρο 2 GB στο σκληρό δίσκο).

Εγγύηση: 1 έτους από τον κατασκευαστή

-------------------------------------------

απο άποψη hardware με καλύπτει για τη δουλειά που το θέλω, και με τη wide screen θα βλέπω άνετα και κάνα dvd. αυτό που με καίει είναι αν έχει ακούσει κανείς για προβλήματα με το συγκεκριμένο μοντέλο...γενικά η acer είναι καλή?

απο το shop21 λέω να το πάρω που το έχει σε υπερβολικά χαμηλή τιμή...

ελπίζω να είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο -eshop...

ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα και χρονια πολλα

Εχω να σου πω με την πειρα 3χρονων για την Acer

1 Η καλυτερη σχεση τιμης προς αποδοση

2 Σε 3 χρονια εχουν περασει απο τα χερια μου 4 κοματια ολα centrino και δεν ειχα κανενα προβλημα

3 εχω ακουσει οτι τα πραγματα ειναι λιγο περιεργα με το servis(μακρια απο εμας)

4 και το επομενο laptop παλυ Acer θα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που με απασχολέι τώρα είναι πότε να το πάρω!

τώρα και να το χαρώ 3-13 που έχω άδεια η μετά τις 24 που απολύομαι...

ειμαι και λίγο φαντάρος...

χρόνια πολλά και καλή ανάσταση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα με προβλημάτιζε είναι το κύκλωμα γραφικών “Intel 852GM” καθώς δρα περιοριστικά όσον αφορά την ποιότητα απεικόνισης των σύγχρονων παιχνιδιών (αλλά μάλλον δεν σε νοιάζει οπότε No problem), από εκεί και πέρα όμως θα πρότεινα να ήλεγχες την ποιότητα απεικόνισης της οθόνης TFT του υπολογιστή (δεν έχω δουλέψει με το συγκεκριμένο μοντέλο –έχω δει TFT laptop Acer των 1.700euro και μου φάνηκε ξεκούραστη) καθώς καμία φορά λόγο περιορισμένου κόστους οι εταιρίες υλοποιούν αισχρές TFT που μετά από κάποια ώρα χρήσης καταπονούν τα μάτια (ειδικά αν έχεις συνηθίσει να εργάζεσαι σε ποιοτικά monitors) καθιστώντας την εργασία ενοχλητική ως αδύνατη.

 

Από εκεί και πέρα, καλή αγορά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω να πάιξω pc game από το civilization 3! και δε σκοπέυω να παίξω κάποιο άλλο σύντομα...

σχετικά με την ποιότητα της TFT με προβλημάτισες, αυτή τη στιγμή γράφω απο μία ViewSonic VE710b, μου φένεται ξεκούραστη...

μετά απο αρκετό googling το μόνο που βρήκα είναι το monitor είναι active matrix, wxga 24bit που δε με λένε και πολλά όσο αφορά τη ποιότητα!!! τι να την κάνω τη wide screen αν είναι για κλάματα?

 

απο κει κα πέρα οτι πληρωνεις παίρνεις λένε...οπότε θα πρέπει κάπως να δω το monitor η να κοιτάξω κάποιο άλο μοντέλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=45939&iTab=2

 

Η τρελή κούρσα πτώσης των τιμών συνεχίζεται...Το εν λόγω λαπτοπ έχει τώρα 658ευρώ στο edirect....Έτσι όπως πάει σε κάνα 6μηνο με 500 ευρώπουλα 8α παίρνεις φορητό με 15,4 wide TFT, 512μνήμη, κλπ, κλπ...Αν το λέγαμε πριν 1-2 χρόνια 8α μας πέρναγαν για τρελούς....Βρε μήπως δεν με συμφέρει να αλλάξω την μπαταρία στον δικό μου που τα φτύσε και να πάρω μετά το καλοκαίρι κανά καινούργιο ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα και χρονια πολλα

Εχω να σου πω με την πειρα 3χρονων για την Acer

1 Η καλυτερη σχεση τιμης προς αποδοση

2 Σε 3 χρονια εχουν περασει απο τα χερια μου 4 κοματια ολα centrino και δεν ειχα κανενα προβλημα

3 εχω ακουσει οτι τα πραγματα ειναι λιγο περιεργα με το servis(μακρια απο εμας)

4 και το επομενο laptop παλυ Acer θα ειναι

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο. Και εγώ ACER εδώ και 2 χρόνια και απόλυτα ικανοποιημένος. Χτύπα το αφού όπως λές σου καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες σου. Αντε και καλός πολίτης...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ότι που έλεγα να βάλω το ίδιο θέμα!

Το λαπτοπ αυτό θα το βρείτε στην χαμηλότερη τιμή μέσω skroutz.gr.

Οι ερωτήσεις μου:

Το chipshop είναι αξιόπιστο;Το έχει μόλις 630 Ευρώ!

Το αμερικάνικο site της acer (http://us.acer.com/acerpanam/page4.do?dau22.oid=6365&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=25&ctx1=US&crc=282455730)

αναφέρει για το 1414 ότι έχει 1MB cache,crystalbright οθόνη αλλά όχι DVD-RW.Η ευρωπαϊκή version δεν αναφέρει τίποτα για crystalbright και έχει DVD Dual.

Το έχει δεί κανείς το λάπτοπ απο κοντά να μας πεί αν έχει ή όχι crystalbright οθόνη;

Ο Celeron M στα 1.3 τελικά έχει 1MB cache ή 512KB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο μηχάνημα εδώ και 1 μήνα και πιστεύω πως είναι ίσως ο καλύτερος συμβιβασμός στα 650€ (τουλάχιστον μέχρι σήμερα) Αθόρυβο, σχετικά γρήγορο (βοηθά και η cache 1MB σε συνδυασμό με τα 512 RAM) και φινετσάτο, υστερεί ωστόσο στα ηχεία (χαμηλής απόδοσης) και στην οθόνη, που αν και WIDE 15.4”, έχει φτωχά ρυθμιστικά ενώ δεν είναι και ότι πιο ξεκούραστο στην πολύωρη χρήση (σίγουρα πάντως δεν έχει την ‘’γυαλιστερή’’ επίστρωση CrystalBrite της Acer). Πάντως οι αρετές του είναι αρκετές και αξίζει τα ευρώ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...