Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χριστός Ανέστη. Έβαλα κι εγώ DSL, επιτέλους ή έτσι νόμιζα τουλάχιστον. Η ενεργοποίηση της γραμμής μου έχει γίνει από τις 26/4, αλλά χθες εδέησαν να μου φέρουν το jetspeed 520 απ'τον ΟΤΕ. Το έβαλα λοιπόν, έβαλα όλες τις ρυθμίσεις που λέει το εγχειρίδιο, τις επιβεβαίωσα στο 1242, αλλά αποτέλεσμα μηδέν. Το modem δεν λέει να συνδεθεί με το δίκτυο του ΟΤΕ. Το λαμπάκι WAN αναβοσβήνει ό,τι κι αν κάνω. Απ'την βοήθεια του ΟΤΕ μου είπαν ότι ή το καλώδιο που χρησιμοποιώ έχει πρόβλημα ή η γραμμή του ΟΤΕ. Δοκίμασα και με άλλο καλώδιο, καμία διαφορά. Οι ενδείξεις για την επικοινωνία modem-καρτας ethernet είναι καλές και επίσης, από το ίδιο pc και την ίδια γραμμή συνδέομαι κανονικά με pstn. Πήρα να αναφέρω βλαβη στο 121, όπως μου είπαν, αλλά ένας Θεός ξέρει πότε θα το κοιτάξουν. Μου φαίνεται και λίγο περίεργο να οφείλεται σε βλάβη της γραμμής, τι να πω. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει ή να μου προτείνει κάτι άλλο να δοκιμάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω ένα χρόνο ... και αυτές τις μέρες απο τη Μ. δευτέρα αποσυντονίζεται απο το δίκτυο.. Εαν έχεις την δυνατότητα δοκίμασε και κανένα άλλο μόντεμ..... Tα φίλτρα/splitter είσαι σίγουρος ότι τα εχεις βάλει σωστα ?

Φίλτρα: pstn: εαν έχεις πολλές πρίζες βάζεις φίλτρα πρίν απο κάθε τηλεφωνική συσκευή, το μόντεμ το συνδεεις σκέτο στην πριζα...

 

Splitter: μπαίνει στην κεντρική πρίζα του σπιτιού, ή στο netmod εαν έχεις isdn. Δίνει μια παροχή για τηλέφωνο και μία για το μόντεμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...