Προς το περιεχόμενο

UBUNTU Rules ;)


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

clairvoyant to linux den einai plug & play kai auth einai kai h xarh tou. Apeythinetai se eksypnous xrhstes kai oxi se xrhstes pou theoroun arnitiko to ta afierosoun xrono sto na setaroun to os tous. Pistevw oti ama to psakseis ligo tha ta katafereis...

 

WM.

 

Το Ububtu όπως και άλλες διανομές διαθέτουν κάτι ανάλογο με το plug & play που είναι το hotplug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
clairvoyant to linux den einai plug & play kai auth einai kai h xarh tou. Apeythinetai se eksypnous xrhstes kai oxi se xrhstes pou theoroun arnitiko to ta afierosoun xrono sto na setaroun to os tous. Pistevw oti ama to psakseis ligo tha ta katafereis...

 

WM.

 

Αντιθέτως. Η ομορφία είναι στο plug n play. Το νόημα των λειτουργικών και του hardware σαν σύνολο είναι να αυτοματοποιούν κάποιες διαδικασίες. Δεν σε κάνει πιο έξυπνο το να κάτσεις 1-2 μέρες πάνω από το Linux για να καταφέρεις να βάλεις κάποιον driver καμιά φορά για προιόντα τα οποία είναι λιγότερα γνωστά από κάποια άλλα αν δεν υπάρχει precompiled kernel module ήδη μέσα στο distribution. Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς για το plug n play. Εννοουσες αυτό που σχολίασα τώρα ή το να βάλεις έναν εξωτερικό δίσκο και να δείς τα περιεχόμενα του χωρίς να κάνεις τίποτα? Αμα εννοουσες αυτό τότε ο coffeex πολύ σωστά σου ανέφερε το hotplug το οποίο λύνει τα χέρια σου.

 

Επίσης, σαν τελευταίο σχόλιο με κίνητρο αυτό περί εξυπνάδας και Linux χρηστών να πώ ότι πραγματικά δεν έχει καμία σχέση να κάνει με το τι λειτουργικό χρησιμοποιείς και ούτε είναι αγώνας για το οποιος έχει το μεγαλύτερο IQ γιατί άμα είναι να τα συγκρίνουμε έτσι...ποιος είναι πιο έξυπνος ? o windows driver developer ή αυτός που μπορεί και βρίσκει πώς να βάλει μια κάρτα στο Linux ? Κατα την άποψη μου κανείς. Εκτός του ότι είναι ανόμoiα σύγκριση σημασία έχει το αποτέλεσμα και το άμα βρίσκεις την λύση για το πρόβλημα σου ότι και αν χρησιμοποιείς , ότι και αν κάνεις. Ο καθένας ανάλογα με αυτά που ασχολείται έχει και κάποια λογική αλλά κανείς δεν λέει ότι η μία είναι καλύτερη από την άλλη αφου η κάθε μία χρησιμοποιείται σωστά εκεί που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα κατάφερα!! Η εγκατάσταση ξεκίνησε μόνο με χρήση της παραμέτρου

"linux debian-installer/framebuffer=false".

 

Το σύστημα είναι αρκετά όμορφο, αν και δυσκολεύομαι να συνηθίσω το GNome. Δεν είμαι σίγουρος αν προτείνεται για αρχάριους, γιατί υποθέτω πως ακόμη και σε βασικά πράγματα σε δυσκολεύει (χαρακτηρηστικότερο παράδειγμα η μη υποστήριξη εξ' αρχής του MP3 για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων). Για μένα πάντως, που έχω μικρή εμπειρία με το linux, αποτελεί πολύ καλή λύση καθώς είναι φιλικό, ελαφρύ και (επιτέλους) έχω αρκετό χρόνο για να ασχοληθώ με αυτό το linux :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia pctel yparxei driver mono gia kernel 2.4 kai enas experimental gia 2.6

pou polu xlwmo to blepw na doulepsei.

 

gia hsf exw tous drivers full alla epeidh exoun bugs kai mou kollousan to systhma meta apo 5-6 wres uptime anagkastika kai phra ekswteriko modem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaotikos η γλώσσα αλλάζει με Alt+Shift

Κιόμως δεν...πήγα και στο keyboard που λέει,έβαλα και τα ελληνικά (είχα βάλει english layout) αλλά ούτε alt-shift δουλεύει ούτε βλέπω και από που αλλού το αλλάζω.

 

Υ.Γ Τώρα είμαι με win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιόμως δεν...πήγα και στο keyboard που λέει' date='έβαλα και τα ελληνικά (είχα βάλει english layout) αλλά ούτε alt-shift δουλεύει ούτε βλέπω και από που αλλού το αλλάζω.

 

Υ.Γ Τώρα είμαι με win.[/quote']

Σε μένα ο default συνδυασμός αλλαγής γλώσσας είναι ALT + ALT.

 

Υ.Γ. Τώρα είμαι με linux ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατέβασα και εγώ το Ubuntu και το έβαλα σήμερα σε ένα μηχάνημα να το δώ. Εκτός από την ευχρηστία που δίνει σε κάποιον που δεν έχει ξαναδεί Linux στην ζωή του ή κάποιον χρήστη άσχετο από computer δεν βρίσκω κάτι που να με συγκινεί. Είναι απλά ένα καλοστημένο distribution όπου δεν χρειάζεται να ασχοληθείς να κάνεις κάποια πράγματα. Κατα τα άλλα , οποιοδήποτε ήδη υπάρχον distribution με λίγο αγάπη και φροντίδα το κάνεις customize ακριβώς έτσι ή και ακόμα καλύτερα ανάλογα με τις ανάγκες σου πάντα.

 

clairvoyant, άμα δεν είναι αυτό για αρχάριους τότε δεν νομίζω να βρείς κάποιο που να είναι! Επίσης υπάρχει version με KDE για όσους δεν θέλουνε το GNOME και λέγεται kubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maniakos, όχι φυσικά και δεν είχε καμμία σχέση η απάντηση μου με το hotplug. Άλλο έξυπνη αυτοματοποίηση και άλλο άσκοπη αυτοματοποίηση(βλέπε auto mounting vs desktop icon remover). Και προφανώς με τον όρο "έξυπνος χρήστης" δεν θεωρώ τον χρήστη με υψηλό δείκτη iq. Ο έξυπνος χρήστης σε ένα από τα επίπεδα του. είναι αυτός που ανεξαρτήτως οποιασδήποτε automation που του προσφέρεται, έχει τη γνώση και την ικανότητα να εκτελέση την ανάλογη λειτουργία. Στην δική σου απάντηση συγκρίνεις δύο ανόμοια πράγματα. Τον επαγγελματία προγραμματιστή με τον απλό χρήστη. Αν μου σύγκρινες αυτόν που μπορεί να βρει-όπως λες- να βάλει μια κάρτα στα windows, με αυτόν που μπορεί να βάλει μια κάρτα με μόνο του εργαλείο την κονσόλα, ναι πιστεύω ότι ο δεύτερος είναι πολύ πιο έξυπνος χρήστης διότι κάνει πραγματική χρήση και όχι απλή εκτέλεση έτοιμων γραφικών διαδηκασιών.

 

WM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

scheoul, μα αυτό σου εξηγώ. Οτί ο χρήστης ΔΕΝ χρειάζεται να γνωρίζει διαδικασίες να κάνει load drivers κτλ. Πρέπει να είναι abstract όλα αυτά άμα είναι περιττά και το Linux δυστυχώς υστερεί σε αυτό αν και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα ξεπεράσει αυτό τον περιορισμό. Εξάλλου, άμα κάποιος μπορεί και κάνει αυτά που θέλει με τα Windows για ποιο λόγο να μπεί στο τρυπάκι με το Linux? Ο δεύτερος δεν είναι πιο έξυπνος, απλά ο δεύτερος τον ενδιαφέρει να εξερευνήσει. Δεν τον κάνει πιο έξυπνο.

 

Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο , ο μέσος χρήστης Linux δεν έχει ιδέα τι του γίνεται και το μόνο που κάνει είναι install everything και ξαφνικά θεωρεί τον εαυτό του master of the IT world! Το όλο θέμα με το "ignore windows , get Linux" έχει γυρίσει σε trend παρά σε πραγματικότητα και οτι ΟΝΤΩΣ θελουνε να γίνει αυτό οι χρήστες του. Φυσικά , δεν είναι όλοι έτσι ευτυχώς!

 

Οπως είπα και στο προηγούμενο post , δεν μπορείς να συγκρίνεις χρήστες, ότι αυτός ειναι πιο ηλίθιος από αυτόν επειδή δεν ξέρει κάτι που ξέρει ο άλλος , μονάχα να τους βάλεις σε κατηγορίες. Χαίρομαι που βλέπω άτομα σαν εσένα που τους αρέσει να ψάχνουνε και να τα στήνουνε μόνοι τους αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι παραπάνω από αυτόν που έχει βολευτεί με τα Windows επειδή όλα αυτά του είναι αδιάφορα και του αρέσει το Photoshop.

 

Απλά μιλάμε btw τώρα ! μην παρεξηγηθούμε χωρίς λόγο =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα Μανιακός, δεν το βλέπω να παρεξηγούμαστε :) Λοιπόν, όλα αυτά δυστυχώς ή ευτυχώς είναι πολύ σχετικά. Βέβαια πάντα ισχύει ο βασικός κανόνας που λέει ότι χρησιμοποιώ ό,τι μου κάνει την δουλειά μου. Δεν σου κρύβω ότι τον καιρό των 2κ είμουν κι εγώ (και) windows χρήστης διότι πιστεύω ότι ήταν ένα καλό λειτουργικό παρά τα πολλά τους μειωνεκτήματα (με πρώτο ότι τα διαφήμιζαν σαν ένα πολύ ασφαλές λειτουργικό ενώ ήταν τρύπιο). Βέβαια παραμένω στην άποψή μου ότι η αρχιτεκτονική του λίνουξ είναι σαφώς ανώτερη από την αρχιτεκτονική των windows. Και συνεχίζω με την παρατήρηση σου για τους newbies. H παραπάνω παρατήρησή σου ισχύει για όλους τους newbies και δεν είναι ούτε καινούργια, ούτε και άξια εντυπωσιασμού. Για να μπορέσουμε να συνεχήσουμε αυτήν την συζήτηση, να σε ενημερώσω ότι έχουν πέσει στα χέρια μου διάφορες αρχιτεκτονικές και σαφώς θεωρώ την x86 την χειρότερη, άρα αν συνεχίσουμε να έχουμε μόνο αυτές τις απαιτήσεις από τους η/υ τότε πρέπει να θεωρούμαστε όλοι μας ηλίθιοι. Δεν χρειάζεται να αναλωθούμε άλλο στην σύγκριση των χρηστών διότι σίγουρα τον έξυπνο χρήστη δεν τον προσδιορίζει το λειτουργικό που χρησιμοποιεί.

 

p.s. Η αλήθεια είναι ότι αυτή η συζήτηση μπορεί να κρατήσει πάρα πολύ, αλλά και να τελειώσει εδώ με μεγάλη ευκολία :) lol

 

Φιλικά,

WM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια παραμένω στην άποψή μου ότι η αρχιτεκτονική του λίνουξ είναι σαφώς ανώτερη από την αρχιτεκτονική των windows

 

Δεν χρειάζεται να αναλωθούμε άλλο στην σύγκριση των χρηστών διότι σίγουρα τον έξυπνο χρήστη δεν τον προσδιορίζει το λειτουργικό που χρησιμοποιεί.

 

Για την αρχιτεκτονική δεν το αμφισβητει κανείς! Χαιρόμαι που συμφωνήσαμε τελικά οπότε ας μην πρίξουμε άλλου τους Ubantάδες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι όπως ακριβώς τα λέτε παιδιά...

 

πριν 1 βδομαδα έβαλα το ubuntu 5.04 στη δουλειά και στο σπίτι, όλα cool :)

κατευθείαν δίκτυο, κάρτα γραφικών κ.λ.π.

 

το ubuntu είναι βασισμένο στο debian και έχει το package management του, γενικά είναι πολύ καλή φάση για desktop.

 

εδώ θα βρείτε ένα καλό starter's quide:

 

http://www.ubuntuguide.org/

 

enjoy!

 

p.s. επιτέλους το linux δίνει την μία σωστή και ολοκληρωμένη λύση στην "αυτοματοποίηση" που μέχρι τώρα θεωρητικά προσφέρουν τα windows. Το γεγονός ότι δεν χρειάζετε να σκοτώνεσαι για να δουλέψει δεν είναι κακό, αν γίνει με τον σωστό τρόπο. Να μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν χρήστες που απλά θέλουν office, internet και mail, γιατί να μην τους κερδίσει το open source?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...