Προς το περιεχόμενο

Μήπως τελικά τα laptop είναι φθηνότερα απο τα desktop


laptopmaniac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εξηγούμαι:

Κοιτούσα αυτό το λάπτοπ και αναρωτιέμαϊ:

Πόσο θα στοίχιζε ένα desktop με την εξής σύνθεση:

 

Κουτί

Τροφοδοτικό

Μητρική

AMD Athlon 64 3700+

1024 RAM

80 GB δίσκο

Πληκτρολόγιο

Ποντίκι

DVDRW Dual Layer

Κάρτα Γραφικών

Υπέρυθρες

Wi-FI

Bluetooth

UPS που να το κρατάει μιάμιση ώρα σε λειτουργεία

Οθόνη 15,4 widescreen

Επώνυμα ηχεία

Card Reader

Γνήσιο Λειτουργικό και software

Μετά απο όλα αυτά αρχίζω να αναρωτιέμαι....

Εσείς? :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με την παραπανω συνθεση:

 

Κουτι + Τροφοδοτικο: 100 ευρω το πολυ

Μητρικη αντιστοιχων δυνατοτητων: 80 ευρω

Επεξεργαστης: 220 ευρω

Μνημη: 100 ευρω

Σκληρος 80gb: 55 ευρω

Πληκτρολογιο + ποντικη: 30 ευρω

DVDRW: 60 Ευρω

VGA αντιστοιχων δυνατοτητων: 120 ευρω

IR Adapter: 40 ευρω

usb wi-fi: 80 ευρω

Bluetooth: 40 ευρω

οθονη 15": 150 ευρω

Ηχεια: 30 ευρω

Card reader: 20 ευρω

windows xp: 120 ευρω

 

Συνολο 1245 ευρω στην ακριβοτερη περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με τιμη πλαισιου ο 3800+ εχει 340 ευρω τελικη τιμη: http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1038&Nav_Section_Id=1036&Catalog_Id=1&Product_Id=222363&Merchant_Id=1&sts_cid=3 , αρα λογικα ο 3700 πρεπει να εχει λιγοτερο. Τωρα οσον αφορα την οθονη δεν ξερω αν στο εμποριο κυκλοφορουν 15αρες wide screen, αλλα γενικα οι tft εχουν πεσει παρα πολυ, και μια αντιστοιχων δυνατοτητων 15αρα σιγουρα πανω απο 150-160 ευρω δεν θα εχει. Μην ξεχναμε πως παντα οι επιτραπεζιες tft εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα απεικονισης απο αυτες των λαπτοπ. Για την καρτα γραφικων νομιζω πως εδωσα ακριβη τιμη, μιας και στο εμποριο μπορουμε και με 70-80 ευρω να βρουμε μια αντιστοιχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μην ξεχναμε οτι δεν μπορουμε να κανουμε ευκολα συγκρισεις στην μοναδα dvdrw η οποια ειναι χαμηλοτερων επιδοσεων απο μια μοναδα για desktop καθως φυσικα και στον σκληρο δισκο που ειναι στις 4200 ενω ο επιτραπεζιος ειναι στις 7200, εαν τα desktop ειχαν υποσυστηματα λαπτοπ τοτε το ups θα κραταγε πολυ περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν τίθεται θέμα, το laptop με κριτήριο τις επιδόσεις είναι πάντα πια ακριβό. Με λιγότερα χρήματα παίρνεις ένα αρκετά πιο γρήγορο desktop. Η φορητότητα κοστίζει και αρκετά μάλιστα αν και τελευταία έχουν πέσει οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά απο πολλά χρόνια χρήσης και των 2 νομίζω ότι πλέον έχω διαμορφώσει την εξής άποψη: καλύτερα να δώσεις μερικά χρήματα παραπάνω και να πάρεις ένα laptop. Η διαφορά στην ποιότητα είναι τεράστια και η ευκολία επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά απο πολλά χρόνια χρήσης και των 2 νομίζω ότι πλέον έχω διαμορφώσει την εξής άποψη: καλύτερα να δώσεις μερικά χρήματα παραπάνω και να πάρεις ένα laptop. Η διαφορά στην ποιότητα είναι τεράστια και η ευκολία επίσης.

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου. Πάντως η αγορά των φορητών έχει ωριμάσει πλέον τόσο πολύ που ενώ παλαιότερα η αγορά laptop ενδικνυώταν μόνο αν το είχες ανάγκη τώρα η αγορά σταθερού ενδείνεται μόνο αν τον θέλεις για πολύ συγκεκριμένη χρήση ( games, 24/7 k.a )

Το συγκεκριμένο φορητό ίσως με αυτά που προσφέρει είναι μια απόδειξη ότι η αγορά έχει πλέον μεταστραφεί στα φορητά!

Viva la notebooks! :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Min sugkrinoume tin mpataria tou laptop me to ups.Eleos pia.Ta perissotera ups pleon einai kai regulators kai statheropoioun tin tasi tou reumatos.Den nomizw oti exei h mpataria tou laptop tetoies dinatotites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Episis to sugkekrimeno laptop logw tou epeksergasti tha psinete ston pureto.

Prin apo xronia eixa dokimasei na paiksw gta3 se ena laptop Toshiba P4 sta 2GHZ.To laptop kathe 15 lepta ekane autoshutdown logw auksisis thermokrasias.Me tetoious uperepeksergastes den prokeitai na vreite pouthena ta sustimata psiksis twn desktop.

Gia na antepekselthei thermika to laptop se apaititikes efarmoges apaiteitai enas Pentium M.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...