Προς το περιεχόμενο

Μήπως τελικά τα laptop είναι φθηνότερα απο τα desktop


laptopmaniac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης στα συν των desktop είναι και η δυνατότητα αναβάθμησης του Hardware σε λογικό κόστος.Και φυσικά η πολύωρη χρήση.(Σε πολλές Εταιρίες δεν τους κλείνουν ποτέ μέρα-νύχτα).

Το Ups καμιά σχέση με την μπαταρία του Laptop.

Τα Laptops ποτέ δεν πρόκειται να αντικαταστήσουν τα desktops που πάντα είναι 2 βήματα μπροστά τεχνολογικά(VGA,HardDisk,επεξεργαστές,μνήμες,μητρικές κλπ)Για άλλο λόγο φτιάχτηκαν και σε αυτόν θα παραμείνουν.ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ

Και γώ έχω ένα Laptop και για αυτόν τον λόγο το πήρα.Παρόλο που έχω και Desktop.

Δεν είναι φτηνότερα διότι μακροπρόθεσμα ένα Desktop με μια όχι ακριβή αναβάθμιση τον κάνεις καινούριο.Το laptop την ίδια εποχή θάναι παλιό και με ασύμφορο κόστος αναβάθμισης.(αν γίνεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά απο πολλά χρόνια χρήσης και των 2 νομίζω ότι πλέον έχω διαμορφώσει την εξής άποψη: καλύτερα να δώσεις μερικά χρήματα παραπάνω και να πάρεις ένα laptop. Η διαφορά στην ποιότητα είναι τεράστια και η ευκολία επίσης.

 

Na se dw ti tha kaneis otan sou xalasei kapoio part apo to laptop.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά άλλα πράματα προσφέρει το ένα και άλλα το άλλο, το τόπικ δεν ανοίχθηκε με σκοπό σύγκριση λάπτοπ-desktop αλλά με σκοπό να δούνε όλοι ότι πλέον τα notebooks έχουν γίνει και δυνατά και προσιτά σε σχέση με το παρελθόν.

Δεν θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια να υπήρχε λάπτοπ με 600 ευρώ καινούριο. Τώρα υπάρχει.

Η αγορά έχει ωριμάσει πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι σκληροί δίσκοι των φορητών χάθηκε να είναι στις 7200 rpm(όσοι έχουν δοκιμάσει να επεξεργαστουν μεγάλο αρχείο word με καταλαβαίνουν), να δούμε πότε θα φιλοτιμηθούν οι εταιρίες φορητών να καθιερώσουν ταχύτερους σκληρούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν λόγοι που είναι στις 4200: α)μικρότερη κατανάλωση,β)μικρότερη έκλυση θερμότητας που επιβαρύνει το ήδη αρκετά θερμό φορητό,γ)μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας laptop από το 1998 θα πω ότι αυτά τα μηχανάκια με βόλεψαν με τον λίγο χώρο που πιάνουν, την ησυχία τους και την ποιότητά τους.

Εξακολουθώ όμως να πιστεύω ότι τα desktop είναι ακόμα αναντικατάστατα.

 

Κάποια στιγμή όμως θα επικρατήσουν τα μικρά κ φορητά γενικά, βλέπε Mac Mini κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω συμφωνώ ότι είναι πλεον η εποχή των laptop.

Το θέμα αναβάθμιση δεν με απασχολεί και πολύ.

Από τη στιγμή που κατάφερα να ξεφύγω από την διαδικασία των αναβαθμίσεων (τις περισσότερες φορές γίνεται χωρίς να υπάρχει λόγος , απλά και μόνο για να λέμε ότι κάναμε αναβάθμιση) δεν νομίζω ότι το desk μπορεί να μου προσφέρει περισσότερα από το laptop. Ακόμα και σήμερα κάνω τις ίδιες βασικές εργασίες (που νομίζω ότι κάνουν και οι περισσότεροι από εμάς) με ένα p4 1.7 - 512mb.

Από τη στιγμή που η ισχύς που παρέχουν σήμερα τα notebook είναι πολύ περισσότερη γιατί να μην με καλύπτει; Και είναι και πρακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα στο laptop φταίει ο σκληρος που σέρνεται. Εχω κάνει δοκιμή με 4200 & 5400 και η διαφορά ηταν μεγάλη σε εγραφές & απλό διάβασμα, και απλα καμία σχεση, πού να δοκίμαζα και 7200!!

 

Επίσης και το DVDRom ειναι σαφως χειρότερης ποιότητας, τουλάχιστον στο δικο μου Fujitsu Siemens Amilo A (Athlon 2400 mobile).

 

Απο κει και πέρα πιστεύω για κάποιον που γράφει κάποια κείμενα, excel-όφυλλα και μπαίνει internet ένα laptop τον υπερκαλύπτει. Οτιδήποται παραπάνω και δεν αντέχει, εγω έχω κάνει ακόμα και 8ώρες encoding με το laptop μου ΑΛΛΑ το στήριζα σε 3 κασετούλες minidv (κάθετες!!!) ωστε να μην ακουμπάει το γραφείο γιατί έπερνε φωτιά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...