Προς το περιεχόμενο

19' TFT ή 21' CRT ?


peterparapan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με δεδομένο ότι οι τιμές έχουν πέσει τόσο και μπορούμε να πάρουμε κάτι σχετικό με 350-400 euro, θα ήθελα τις γνώμες σας...

Η διάμετρος της οθόνης ξέρω ότι έχει πολύ μικρή διαφορά γιατί οι TFT έχουν αληθινές ίντσες και οι CRT 'χάνουν' λίγο. Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι ότι για τις TFT έχω ακούσει οτι είναι λίγο αργές για gamers, αλλά δεν κατάλαβα το γιατί. Και δε νομίζω να ενοούν το refresh rate.. Ή έχει να κανει με το χρόνο απόκρισης? Ο όγκος δε με απασχολεί και τόσο. Παρακαλώ οι όποιες απαντήσεις, να μην γενικευτούν στα γενικά πλεονετήματα-μειονεκτήματα της μιας ή της άλλης.. Απλά πείτε μου τι ενοούν ότι είναι αργές για gamers και τι θα προτιμούσατε και γιατί.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19"TFT(19" diagwnios)

21"CRT(~20" diagwnios)

An 8es toso polu thn 1" pare CRT.Apla oi TFT einai kai poio ksekourastes.

Vevaia me 19"TFT periorizese se max analysh 1280x1024.Enw me thn 21"CRT

ta 1600x1200 ta exeis sto relanti.

Gia ypshles analyseis pare CRT,gia ola ta alla pare TFT. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τι θες να κανεις με τον υπολογιστη σου. Αν θες να δουλεψεις με photoshop, premiere και γενικα προγραμματα εικονας - βιντεο - γραφιστικα, και αν βλεπεις πολλες ταινιες dvd τοτε μια crt ειναι οτι πρεπει, γιατι εχει φυσικα χρωματα, εχει καλυτερο μαυρο, δεν αφηνει "σκιες" στις γρηγορες σκηνες, και φυσικα απο οπου και αν την κοιταξεις τα χρωματα δεν αλλοιωνονται.

 

Αν θες να δουλεψεις πολυ με office και γενικα περνας πολλες ωρες στον υπολογιστη μπροστα παρε tft, ειναι ξεκουραστες, δεν εκπεμπουν σχεδον καθολου ακτινοβολια και εχουν μεγαλυτερη "καθαροτητα" κυριως στο κειμενο. Δεν προτεινονται παντως για παιχνιδια,λογω του χρονου αποκρισης (Εκτος αν βρεις 19αρα με 12ms χρονο πραγμα δυσκολο), και για dvd ειναι χαλια, γιατι το μαυρο στις tft απλα δεν ειναι μαυρο, αλλα κατι προς το γκρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε πειράζει ο τεράστιος όγκος της CRT και η ακτινοβολία της,αν χρειάζεσαι υψηλές αναλύσεις,αν στα παιγνίδια και σε όλα τα υπόλοιπα χρειάζεσαι καλύτερα χρώματα χωρίς αλλοίωση κλπ,τότε η CRT θα σε καλύψει απόλυτα.Οχι οποιαδήποτε 21" όμως.Θα ψάξεις καλά πριν την αγοράσεις.

Βέβαια εγώ που έχω TFT δεν ξαναγυρνάω σε CRT αλλά δεν έχω και 'ολες τις παραπάνω απαιτήσεις που προανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... εχει φυσικα χρωματα' date=' εχει καλυτερο μαυρο, δεν αφηνει "σκιες" στις γρηγορες σκηνες, και φυσικα απο οπου και αν την κοιταξεις τα χρωματα δεν αλλοιωνονται.

[/quote']

Όλα αυτά τα έχουν οι καινούριες ΕΙΖΟ L578/L778. Αν έχεις τα λεφτά, πάρτην και δεν θα χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλε η LG το διάδοχο της 19αρας LG1915 TFT που λέγεται LG1980

 

Τα χαρακτηριστικά της είναι άριστα ενώ το response time των 8ms είναι πραγματικά εντυπωσιακό για τους gamers!!

 

(*) Ας μην ξεχνάμε και την 0 dead pixel εγγύηση onsite της LG

Τιμή? Επίσης πολύ καλή! 508euro με το φπα

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168236

 

Όποιος την έχει ας μας πει εντυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά σε όλους. Το σκέφτηκα και τελικά επειδή δε με ενδιαφέρει ο όγκος ούτε η ακτινοβολία (ακόμα), τη θέλω λίγο οικονομική και τα χαρακτηριστικά των CRT είναι αξεπέραστα (ακόμα) από τις TFT, θα προτιμήσω CRT και αργότερα (ηλικιακά) θα 'απαιτήσω' TFT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...