Προς το περιεχόμενο

Φθηνα τροφοδοτικά: Θόρυβος από πυκνωτές;;;;


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι αλήθεια ότι στα φθηνα τροφοδοτικά ο θόρυβος προέρχεται και από τους πυκνωτές εκτός ίσως από τον ανεμιστήρα;;;

Ετοιμάζομαι για νέο PC τον άλλο μήνα και ενώ έχω σχεδιάσει ένα καλό μηχανάκι με λογικά χρήματα προβληματίζομαι στο θέμα κουτί-τροφοδοτικό!!! Στα μεχρι τώρα μηχανήματα είχα ένα απλό κουτί με τροφοδοτικό και το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν ένα καμμένο τροφοδοτικό κάποτε...

Τώρα με όλα αυτά που διαβάζω εδώ έχω προβληματιστεί.... πόσα λεφτα πρέπει να δώσω για κουτί-τροφοδοτικό;

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ ο ήχος στο PC, οπότε θέλω πλέον ένα ανεκτό επίπεδο θορύβου....

Καλοδεχούμενες συμβουλές, προτάσεις, σχόλια... και απάντηση στην αρχική ερώτηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Στο δικό μου τροφοδοτικό μπορείς να ακούσεις το τσίριγμα (υποθέτω οτι είναι από πυκνωτές) από το διπλανό δωμάτιο. Αυτό άρχισε τρείς μήνες αφότου το αγόρασα. Ελπίζω να μην εκραγεί. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εμπιστευεστε φτηνα τροφοδοτικά. Πρόσφατα κάηκε το τροφοδοτικό απο το παλιό μου pc και πήρε μαζί του σχεδόν τα πάντα! Τσίριζε και αυτό τελευταίο καιρό αλλα ήθελα να δώ πυροτεχνήματα ο μλκς.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο τροφοδοτικό που είδα καμένα, πήρε μαζί του τα πάντα, ακόμα και τα Led !!!! Δεν είχα δει ποτέ ξανα κάτι τέτοιο.

Ούτε κάρτα ήχου, ούτε VGA, ούτε HDD, ούτε DVD, ούτε DVRW δεν δούλευε.

Δεν θυμάμαι τι άλλο είχε πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το πηνιο ή μαλλων ο μετασχηματιστης χαμηλης τασης (3.3v & 5v)

παντως πολλες φορες ειναι και οι πυκνωτες εξοδου & τα mosfet/tranzistor.

Βασικα λιγο απο ολλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
δεν εννοούσε πυκνωτή.

για άλλο elect. part εννοούσε' date=' το οποίο αυτή την στιγμή έχω κολήσει και δεν θυμάμαι πως λέγεται στα ελληνικά.[/quote']

 

mporouses aneta na to peis sta agglika na psa3oume sto net :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγουρα για πηνία θα σου ειπαν γιατι πυκνοτή θα ακούσεις μονο οταν κανει Μπαμ!!

Παντος με τιποτα μην εμπιστευεσαι ενα φθηνο No Name τροφοδοτικό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε ενα καλό τροφοδοτικό για να είσαι ήσυχος (cherolkee, antec, levicom) ούτως η αλλιώς το τροφοδοτικό είναι που δίνει ζωή στο μηχάνημα όσο για το θόρυβο υπάρχουν τα ηλεκτομαγνητικά ρεύματα fareday τα οποία εντοπίζονται σε πηνία αυτά τα ολίγα anymore questions?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παίδες ένας συριγμός που ακούω όταν πχ κάνω scroll ένα pdf έγγραφο παίζει να οφείλεται στο τροφοδοτικό μου?Μη μου πείτε κανένα τέτοιο και τώρα πήρα καινούριο κουτί!Σε τι μπορεί να οφείλεται by the way?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...