Προς το περιεχόμενο

Win XP kai Linux Mazi


leukonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι γενικότερα παραδεκτό ότι ο grub είναι ανώτερος από τον lilo (μιλάω για κριτικές προγραμματιστών που ξέρουν από boot loaders, όχι για κριτικές απλών χρηστών). Λίγο google για lilo vs grub θα σας πείσει. Ενδεικτικά:

 

* Ο grub μπορεί να εγκατασταθεί σε πολλά διαμερίσματα (π.χ. και σε FAT), όχι μόνο σε linux partitions. Π.χ. εγώ τον έχω στο partition των XP και αν θέλω να αλλάξω το default boot απλά πειράζω με το σημειωματάριο το menu.lst.

 

* Επιτρέπει να κάνεις edit το command line. Όχι μόνο για να αλλάξεις το boot order, αλλά και για μικροεντολές σαν dir κτλ.

 

* Επιτρέπει να μπουτάρεις από μια δισκέτα και να κάνεις εγκατάσταση όπου θέλεις ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ GRUB, είτε στο mbr, είτε σε boot sector.

 

* Είναι multiboot compliant, δηλαδή μπορεί να εκκινήσει κάθε λειτουργικό συμβατό με το πρότυπο multiboot.

 

Τέλος, αν και ήδη ο GRUB είναι πολύ ανώτερος από τον lilo, να πω ότι ο GRUB 1 (Legacy) έχει ψιλοεγκαταληφθεί και γίνονται μόνο bug corrections, δεν προστίθενται νέα features. Ο λόγος γι' αυτό είναι ότι οι developers έχουν προχωρήσει με την ανάπτυξη του GRUB 2, ο οποίος θα έχει πολύ μεγάλη εσωτερική υποστήριξη για προγραμματιστές, και αναμένω να είναι κλάσεις ανώτερος και από τον GRUB 1. Αυτή τη στιγμή όμως δεν είναι ακόμα διαθέσιμος για downloading, παρά μόνο μέσω CVS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
emena signwmi alla me erethise auth i @@ria tou insomniac_new tou oti den bgainei to grub. ELEOOSSSS...

 

Συγγνώμη, αλλά το παιδί έχει ένα Α δίκιο, διότι ο grub δεν έχει uninstall command[*]. Τι να κάνουμε, δεν έχουμε όλοι την πείρα σου στο θέμα των bootloaders...

 

Επιπλέον, το να κάνεις fdisk /mbr έχει τα εξής προβλήματα:

 

  • Απαιτεί κάποιου είδους Windows (ή έστω FreeDOS)
  • Ενδέχεται σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις να αλοιώσει το partition table

 

Αντί να κάθεσαι λοιπόν και να κάνεις αυτού του είδους τα σχόλια (τα οποία κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος άλλος επίσης να θεωρεί @@ριές), καλύτερα να προτείνεις κάποια λύση ή να δώσεις κάποια συμβουλή.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι η καλύτερη λύση για τον grub, δεδομένης της αδυναμίας απεγκατάστασής του, θα ήταν να τον περνάει κανείς εξαρχής στον BR του root partition του Linux (ή του /boot, ή whatever) και όχι στο MBR. (π.χ. αντί για setup (hd0) να δώσει setup (hd0,1) για /dev/hda2 root partition). Στη συνέχεια mark μέσα από το fdisk το partition του linux ως active και λογικά θα παίξει. Αν μετά σουτάρεις όλο το partition, φεύγει και ο grub, απλά πρέπει να μαρκάρεις στη συνέχεια το partition των windows ως active, για να μπουτάρει το BIOS από 'κει.

 

 

[*]

Υπάρχει ένα workaround για αυτό βέβαια, που εμπλέκει την dd, το ένα special device και το MBR, αλλά επειδή είναι πολύ επικίνδυνο να χαθεί το partition table δε θα γράψω την εντολή... Όσοι κατάλαβαν ας το ψάξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη' date=' αλλά το παιδί έχει ένα Α δίκιο, διότι ο grub δεν έχει uninstall command[*']. Τι να κάνουμε, δεν έχουμε όλοι την πείρα σου στο θέμα των bootloaders...

 

Επιπλέον, το να κάνεις fdisk /mbr έχει τα εξής προβλήματα:

 

  • Απαιτεί κάποιου είδους Windows (ή έστω FreeDOS)
  • Ενδέχεται σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις να αλοιώσει το partition table

 

Αντί να κάθεσαι λοιπόν και να κάνεις αυτού του είδους τα σχόλια (τα οποία κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος άλλος επίσης να θεωρεί @@ριές), καλύτερα να προτείνεις κάποια λύση ή να δώσεις κάποια συμβουλή.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι η καλύτερη λύση για τον grub, δεδομένης της αδυναμίας απεγκατάστασής του, θα ήταν να τον περνάει κανείς εξαρχής στον BR του root partition του Linux (ή του /boot, ή whatever) και όχι στο MBR. (π.χ. αντί για setup (hd0) να δώσει setup (hd0,1) για /dev/hda2 root partition). Στη συνέχεια mark μέσα από το fdisk το partition του linux ως active και λογικά θα παίξει. Αν μετά σουτάρεις όλο το partition, φεύγει και ο grub, απλά πρέπει να μαρκάρεις στη συνέχεια το partition των windows ως active, για να μπουτάρει το BIOS από 'κει.

 

 

[*]

Υπάρχει ένα workaround για αυτό βέβαια, που εμπλέκει την dd, το ένα special device και το MBR, αλλά επειδή είναι πολύ επικίνδυνο να χαθεί το partition table δε θα γράψω την εντολή... Όσοι κατάλαβαν ας το ψάξουν

 

 

scheoul777 ase ta ELEOS kai mathe apo ta parapanw...

δεν μπορεις να κανεις σε όλους τον έξυπνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gnomi mou san apeiros kai pros olous tous apeirous ine stin proti sas egkatastasi i telos panton mexri na mathete na xeirizeste ta basika kalitera ton bootloader tou linux na ton bazete se disketa.Anabete ton ipologisti me ti disketa mesa.Thelete windows ta epilegete.thelete linux to epilegete.An kapia mera thelete na ksefortothite to linux apla bgazete ti disketa,sbinete ta partition tou linux kai ola ine mia xara xaroula.O ipologistis bootarei aytomata se windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@apoikos: Φίλε μου δεν μου ζητήθηκε λύση για να την δόσω, αντιθέτως ο insomniac_new έκανε ένα κάκιστο statement που δυστυχώς επιρεάζει αρνητικά όλους τους νέους και άπειρους χρήστες. Η καλύτερη λύση λοιπόν είναι αυτή που ανέφερες. Δημιουργία ξεχωριστού boot partition, εγκατάσταση του grub εκεί και delete του partition για απεγκατάσταση.

 

@insomniac_new: Φίλε μου, δεν κάνω ποτέ τον έξυπνο, αντιθέτως απαντάω μόνο σε αντικείμενα που γνωρίζω και όταν τα γνωρίζω λίγο μόνο με μεγάλη επιφύλαξη. Και αυτό διότι δεν θέλω να παραπληροφορώ τον κόσμο, όπως έκανες.

Έχει μεγάλη διαφορά να υποστηρίξεις ότι το grub έχει μια μεγάλη αδυναμία στο ότι δεν έχει uninstall command με το δικό σου post.

 

Και ναι, Έλεος! :)

 

WM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

emena signwmi alla me erethise auth i @@ria tou insomniac_new tou oti den bgainei to grub. ELEOOSSSS....

 

@insomniac_new: Φίλε μου' date=' δεν κάνω ποτέ τον έξυπνο, αντιθέτως απαντάω μόνο σε αντικείμενα που γνωρίζω και όταν τα γνωρίζω λίγο μόνο με μεγάλη επιφύλαξη. Και αυτό διότι δεν θέλω να παραπληροφορώ τον κόσμο, όπως έκανες.

Έχει μεγάλη διαφορά να υποστηρίξεις ότι το grub έχει μια μεγάλη αδυναμία στο ότι δεν έχει uninstall command με το δικό σου post.

 

Και ναι, Έλεος! :)

 

WM.[/quote']

 

Τα συμπεράσματα δικά σας...Εγώ παραιτούμαι

απ΄οτι φαίνεται ο φίλος μας ο scheoul777 είναι ειδική περίπτωση και χρειάζεται

καποια άλλη βοήθεια ...

 

 

θα ητάν προτιμότερο να σβήσεις το προηγούμενο ποστ σου πριν ξαναεπιχειρισεις να γραψεις...γιατι όπως βλεπεις εισαι "άλλα λόγια να αγαπιομαστε" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου insomniac καταντάς βαρετός, όπως και αυτή η ηλίθια διαμάχη. Βέβαια φταίω κι εγώ, λόγω της κακής διατύπωσης του post μου. Να σου δώσω λοιπόν μια διαφορετικη διατύπωση για να το καταλάβεις πλήρως. Απ'ότι κατάλαβα η προβληματική το post είναι η παρακάτω φράση:" Έχει μεγάλη διαφορά να υποστηρίξεις ότι το grub έχει μια μεγάλη αδυναμία στο ότι δεν έχει uninstall command με το δικό σου post." Ας αλλάξω λοιπόν την διατύπωση -->" Έχει μεγάλη διαφορά να υποστηρίξεις ότι το grub έχει μια μεγάλη αδυναμία στο ότι δεν έχει uninstall command, σε σχέση με το προαναφερθές δικό σου post(ότι το grub-όπως πολύ πετυχημένα αναφέρεις- δεν βγαίνει)."

Tώρα μπορώ να πω ότι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι κι ότι μπορούμε επιτέλους να βάλουμε ένα τέλος σε αυτήν την γελοία συζήτηση. Τουλάχιστον εγώ προσωπικά, βαρέθηκα.

 

WM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...