Προς το περιεχόμενο

Βιντεοκάμερα miniDV ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα προχτές σε μεγάλο κατάστημα πληροφορική μια βιντεοκάμερα της Canon.Την MV800 σε καλή τιμή πιστεύω(370ευρώ).

 

Τι προτείνετε σαν βιντεοκάμερα ?

1. Canon

2. Sony

3. Hitachi

4. JVC

? ? ? (τυχαία κατάταξη...)

 

Πάντα με γνώμονα την ποιότητα λήψης και την εργονομία.Δεν με ενδιαφέρουν τα εφέ.

Ενα βασικό ελλάτωμα της παραπάνω κάμερας οτι δεν έχει usb (μόνο DV &AV out) και πρέπει να αγοράσω firewire (αν δεν κάνει σωστή δουλειά το tv-tuner μου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτως ή άλλως το USB στις κάμερες χρησιμεύει μόνο γιά μεταφορά φωτογραφιών ή λειτουργία σαν webcam. Γιά μεταφορά ψηφιακού βίντεο είναι απαραίτητο το firewire (Oύτε να σκεφτείς να χρησιμοποιήσεις το tv tuner γιά caprure. Η ποιότητα θα είναι άθλια. Πάρε μιά PCI firewire με 20? γιά να κάνεις σωστή δουλειά).

 

Όσο γιά την κάμερα, νομίζω ότι είναι καλή αγορά. Η τιμή που λες είναι 100? κάτω από αυτή που δίνει η αντιπροσωπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Canon (MV500) αρχαία σε σχέση με αυτή που λες και αγορασμένη 1000? πριν 3-4 χρόνια. Και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πόσο μάλλον αυτή που λες με πολύ μεγαλύτερη ανάλυση. Όσο για firewire απλά είναι άπαικτο, καμμία σχέση με usb. Αρα με μια καρτούλα κάνεις άνετα τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε και τις Panasonic...!

 

Επίσης, σου προτείνω να κοιτάξεις ΠΟΛΥ σοβαρά την αγορά από sites της ευρωπαϊκής ένωσης που υποστηρίζουν ελληνικά, όπως το http://www.pixmania.com και το http://www.nomatica.com. Εγώ κέρδισα περίπου 500 ευρώ με αγορά από ένα τέτοιο site. To μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι υπήρχαν μέσα manuals κάθε γλώσσας εκτός ελληνικών και αγγλικών, αλλά τελικά βρήκα το αγγλικό manual στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα πριν από χρόνια ένα κορυφαίο μοντέλο της sony digital 8. Ήταν πάνω στην αλλαγή του προτύπου απο digital 8 σε DV. Προτίμησα το "τουβλάκι" για τους εξής λόγους. Η τιμή του έπεφτε λόγω εγκατάληψης του προτύπου (κάτω απο 1000) ο φακός του ήταν άπαιχτος και φωτεινός με ισχυρό οπτικό zoom, με έδινε 1 Megapixel όταν αυτό στα DV ήταν διαστημικό όριο και εξάλλου αυτό ήταν και το μεγάλο χαρτί στην άριστη ποιότητα σύλληψης εικόνας και φυσικά ένα κάρο καλούδια συμπεριλαμβανομένων των USB & firewire. Και εγώ δεν έιχα αγόρασα firewire. Δεν συγκρίνεται. Το USB μόνο για φωτο αν και υπάρχει υποστήριξη 2.0. Κοίτα λοιπόν να έχει καλό φακό , πολλά Megapixel ή τουλάχιστον 1 Μegapixel, firewire οπωσδηποτε, δες και κανένα τεστ όχι τις βαθμολογίες δες ποσό καλή είναι στο τομέα που θες και να είσαι σίγουρος ότι όλες οι μάρκες προσφέρουν αξιόλογα μοντέλα. Έχουν μια ροπή νομίζω για panasonic αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είμαι πορωμένος με τις βιντεοκάμερες και τις ψάχνω συνεχώς, τώρα η καλύτερη προς απόδοση-τιμη είναι η sony HC90. Πλέον οι βιντεοκάμερες με 1 ccd πλησιάζουν στα χρώματα των 3 ccd λόγω προηγμένων φίλτρων. Η hc90 έχει και προοδευτική σάρωση με εξαιρετική ποιότητα. Αν δεν ήθελα υψηλής ανάλυσης βιντεοκάμερα αυτή θα έπαιρνα. Γράψε μου το email σου να σου στείλω δύο εικόνες λήψεως μία με προοδευτική σάρωση και η άλλη με το interlaced όπως όλων των βιντεοκαμερών για να δεις τις μέγιστες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο http://www.katerelos.gr έχουμε:

 

ΚΑΤΕΡΕΛΟΣ E-SHOP

 

Canon MV800 359.00EUR

Canon MV800

Επιλέξτε για μεγέθυνση

 

 

With its 20x optical zoom, DiGIC DV and 'Easy' mode, the MV800 combines quality with point-and-shoot simplicity. It features a 2.4” LCD, 16:9 widescreen mode and image stabilization.

 

Features

 

* 1/6" 800k pixel CCD and DiGiC DV

* 20x optical zoom

* High Resolution 16:9 Mode

* Image Stabilizer

* Automatic Easy Mode

* 2.4" LCD/colour viewfinder

* DV out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H cam pou epelekses kai se sinartish ma tin timh ths einai mia poly kali eukairia.Oso afora twra tin poiotita lipsis keimainetai se metria epipeda pou nomizw an den theleis na dapaniseis parapamw xrhmata tha se kalipsei.Sigoura opws lene kai oi filoi parapanw yparxoun kai kalyteres alla nomizw me 370euro den pairneis kati kalytero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...