Προς το περιεχόμενο

Ασυρματες καμερες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

->Eξω απο PC το θεμα, αλλα δεν ειχα που αλλου να ρωτησω πρωτα :P

->Σχετικα με τις ασυρματες καμερες που εκπεμπουν σε VHF/UHF κ' πιανουν σε δεκτη τηλεορασης ,

->Αν βαλεις 1 τετοια καμερα στην εισοδο 3οροφης πολυκατοικιας, θα φτανει το σημα της μεχρι την κεντρικη κεραια τηλεορασης που ειναι στην ταρατσα της, για να το εχει ο καθενας στην τηλεοραση του?

->Τελος, στα υπ'οψην μαγαζι / site για πληφοριες με τιμες κτλ?

Αυτα κ' Ευχαρηστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντύπωση ότι έχουν δικό τους δέκτη.. και λέει πόσο πιάνει .. η καθε μιά έχει τι ς δικές τις προδιαγραφές

 

Τώρα αν εννοείς Μικροκάμερες είδα στο μάκρο με 47 ευρά.. Αλλά δεν έδωσα σημασία για λεπτομέρειες και προδιαγραφές..

Πρέπει να εχει και ο γερμανός αλλά καλύτερα να απευθυνθείς σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά είδη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν εννοείς Μικροκάμερες είδα στο μάκρο με 47 ευρά.. Αλλά δεν έδωσα σημασία για λεπτομέρειες και προδιαγραφές..

 

Τις κάμερες αυτές τις έχω δει να δουλεύουν. Μεταφέρουν και ήχο μαζί και το βασικό τους που αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα είναι ότι με τόσο χαμηλή τιμή παίρνεις μια κάμερα που στο σκοτάδι "βλέπει" :)

Βασικά 2 πράγματα έχω να πω με τις κάμερες από το μάκρο :

1. Το γεγονός ότι έχουν πολύ καλή ποιότητα ακόμα και στο σκοτάδι,

2. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσουν, πάντως αυτές τις έχει ένας φίλος 3 μήνες τώρα και δεν έχει πρόβλημα. Αλλά η εγγύηση ισχύει.

 

Καλά ψώνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω οτι το μέγιστο που μπορούν να δώσουν σημα ειναι περίπου 3 οροφοι,(με παρεμβολή Τσιμέντου!!!) αλλα οι προδιαγραφές αλαζουν αναλογα με τους κατασκευαστες και τα μοντελα,κοιτα για κατι με μικρή ισχή εξόδου ή μεγάλη αντίστιχα με τις ανάγκες σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασύρματες κάμερες για VHF/UHF δεν είναι και τόσο συνηθισμένες πλεόν. Σήμερα είναι "της μόδας" οι ασύρματες κάμερες στα 1.2 ή 2.4GHz που είναι πιο αξιόπιστες στη μετάδοση της εικόνας από ότι ήταν οι VHF/UHF.

Εγώ στη θέση σου θα χρησιμοποιούσα μια ασύρματη κάμερα στα 2.4 για τη είσοδο της πολυκατοικίας και θα συνδίαζα τον δέκτη της με ένα διαμορφωτή VHF/UHF που θα παρεμβάλονταν στον ενισχυτή της κεντρικής κεραίας τηλεόρασης του κτιρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

->Eξω απο PC το θεμα' date=' αλλα δεν ειχα που αλλου να ρωτησω πρωτα :P

->Σχετικα με τις ασυρματες καμερες που εκπεμπουν σε VHF/UHF κ' πιανουν σε δεκτη τηλεορασης ,

->Αν βαλεις 1 τετοια καμερα στην εισοδο 3οροφης πολυκατοικιας, θα φτανει το σημα της μεχρι την κεντρικη κεραια τηλεορασης που ειναι στην ταρατσα της, για να το εχει ο καθενας στην τηλεοραση του?

->Τελος, στα υπ'οψην μαγαζι / [b']site για πληφοριες με τιμες κτλ?[/b]

Αυτα κ' Ευχαρηστω!

 

Καλησπέρα.

 

Εδώ ο φίλος Dimon ( εαν θυμάμαι καλά το nick name ) έχει πολλές κάμερες και τιμές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν θέλεις να φτιάξεις ένα σύστημα κλειστού κυκλώματος για να γλιτώσεις την θυροτηλεόραη (και τα 400 ευρά ανά μόνιτορ) ο kx5 σου έδωσε την λύση. Μόνο που εγώ προτείνω ενσύρματη κάμερα. Αν και ακούγεται παράξενο είναι ακριβότερη από την ασύρματη αλλά θα δουλεύει βρέξει χιονίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tele.gr/

rixse mia matia edw xserw pws afti i etairia exei teties kameres kai nomizw exei kai times to site mazi!

an vreis kati pou se kaliptei pes mou kai tha sou pws ena magazi pou xserw kai tis exei i mporei na tis parageilei (den xserw kan an mporeis na pareis monos sou apo to site gia afto to lew)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνεις ένα απλό, πέρνεις μια κάμερα σε όποια συχνότητα θέλεις και πολύ απλά παίρνεις ένα beamer (20-30?) από ένα κατάστημα ηλεκτρονικών.

Το beamer αναλαμβάνει να πάρει εικόνα (στην συγκεκριμένη περίπτωση από τον δέκτη της ασύρματης κάμερας) και να βγάλει μια έξοδο που μπορείς να την συνδέσεις στον ενισχυτή της πολυκατοικίας και να έχουν όλοι σ' ένα κανάλι την κάμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ παιδια για τις πληροφοριες που δωσατε.

1 φθηνη εγκατασταση θελω να κανω για να εχω εικονα στην εισοδο της πολυκατοικιας.

Απ' οτι καταλαβα 1 ασυρματη καμερα στα 2,4GHz κ' ενας beamer στον ενισχυτη της κεντρικης κεραιας θα κανουν τη δουλεια με κοστος γυρω στα 100euro, καθολου ασχημα.

Επομενο βημα, να το δεχτει η γενικη συνελευση κ' να γινει :razz:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να κανω κατι παρόμοιο με αυτο που συζητάτε παραπανω:

 

Θα ήθελα να εγκαταστήσω μία καμερα σε ενα απομακρυσμένο χώρο και να βλέπω τι αυτή καταγραφει, απο ένα άλλο PC που είναι συνδεδεμένο στο internet. (οι δύο χώροι απέχουν αρκετά χλμ μεταξύ τους)

 

Βρήκα αυτό στο eshop αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς δουλευει:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613442

Λέτε να κάνει? επίσης θα ήταν καλό να μπορούσα με καποιο τρόπο να μπορώ να καταγράφω το βίντεο (ότι δείχνει η καμερα δλδ) σε καποιον σκληρό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...