Προς το περιεχόμενο

Agora Psifiakis Fotografikis Mixanis


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

hi pedia! tha hthela na agoraso mia psifiaki fotografiki mixani. exete na kanete kamia protasi mexri 200 euro. epsaxa sto internet kai exei polles alla den xero apo poiotita ti kanoun. thanks!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω να σου πω το εξής. Εδώ και καιρό ήθελα να πάρω ψηφιακή. Τα μάζεψα τώρα πρόσφατα και πήρα την sony cybershot 7.2 dsc-p200. Πίστεψέ με άξιζε που περίμενα τόσο καιρό. Έδωσα βέβαια πολλά.

Συμβουλή μου κάντα 300ευρο και περίμενε λίγο ακόμα και πάρε κάτι πιο καλό. Σε sony θα σου πρότεινα μια και δίνουν πολλά καλά σε καλύτερη τιμή. Για έναν ερασιτεχνη είναι ότι πρέπει. Ενοείτε βέβαια ότι η Olympus είναι πιο καλή εταιρία αλλά κοστιζουν παραπάνω και δίνουν λιγοτερα. Οπότε sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego pali 8a sou proteina Olympus dagoto!Apo poiothta fotografias kai video r\einai para poly kallh! bebaia 8a symfwnhsw me ton/thn melissa_virus oti einai ligo akriboutsikes!Alla pisteyw oti aksizei na dwseis lefta na pareis kati kallo kai na to krathseis gia poly kairo...(h epilogh einai dikh sou). Egw proswpika mazepsa lefta kai to pasxa pou perase phra thn Olympus c-70 zoom (7,1 Mpixels 5x optiko zoom 10X psifiako ) !apo timh einai ligo trabhgmenh (510euros)! Gia kati pio fthno 8a sou proteina Olympus C-60 (6.1Mp 3x optiko kai 10x psifiako...(nomizw)). Aliws pare mia Sony sta 5.1 mp gyrw sta 300 euros!! Eplizw na boh8hsa...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα οι Canon είναι μια πολυ καλή επιλογή!Ενας φίλος μου που είναι φωτογραφος μου είχε προτεινει την Α85 και πραγματικα΄τον ευχαριστώ για αυτό!Εχει βγει διαμάντι!ειναι πλήρως auto και manual.Η αντιστοιχη τώρα λέγεται Α520 ειναι λίγο πιο μικρή από αυτη που έχω έχει 4χ οπτικό και είναι στα 4ΜΡ.Περίπου στα 250-280€.Πραγματικά αξίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο καλύτερο που έχεις να κάνεις pantopoulos είναι να ζυγίσεις τα δεδομένα λεφτά-οπτικο zoom-MegaPixels...Eτσι θα πάρεις την καλύτερη για τα λεφτά που διαθέτεις...Εννοείται μάρκας Olympus ή Sony ή Canon!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια και οι Hp ειναι καλες.Ειδικα σε τιμες.Εγω εχω παρει την m407(4.1mp) και τη πηρα 170 ευρω.Εγω δεν περιμενα να ειναι τοσο καλη.Μαζι μου εδεινε μνημη 128mb και θηκη.Τωρα σκετη εχει 130 ευρω.

 

Δειτε:

http://www.e-acorn.gr/view_product.php?productid=570&idcat=5&idsubcat=67&idsubsubcat=116

http://www.pixmania.com/gr/gr/68507/art/hp/photosmart-m407-eunoa-ii.html?srcid=1354

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

exw olympus c-60zoom kai einai super kalh. sta meion ths 8a evaza oti einai ligo toublaki alla se sxesh me kati alles pou exw dei mporw na pw oti eimai mallon eytyxismenos (!!!). makria apo HP paidia. se 15 xronia isws na arxisw na to skeftomai gia mia HP mhxanh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ δύο olympus και είμαι καταευχαριστιμένος,αλλά θα σου πρότινα μια πολύ καλύτερη, Panasonic Lumix fx-7,ότι καλύτερο μπορείς να βρεις αυτή τη στιγμή σε μικρή μηχανή αλλά κάνει μια 300αρα...Μαζεψε χρήμα και πάρτη με κλειστά μάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι Jaga & HP λέτε, μόνο η ανάλυση παίζει ρόλο στην ποιότητα της φωτογραφίας? Η ανάλυση είναι ένα μέτρο την ευκρίνειας μόνο! Το πόσο καθαρές θα είναι οι φωτό ή όχι.

 

Από κει και πέρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που παίζουν πολύ σημαντικότερο ρόλο στην ποιότητα της φωτογραφίας, αλλά δυστυχώς όλος ο κόσμος δίνει βάση μόνο στην ανάλυση και ξεχνά (ή δεν ξέρει καν όλα τα άλλα). Σε αυτό βέβαια φταίνε τα μαγαζιά που έχουν αναγάγει την ανάλυση σε 1ο κριτήριο ποιότητας.

 

Άλλοι λοιπόν παράγοντες που παίζουν ρόλο στην ποιότητα είναι 1o και κυριότερο το πόσο καλό ccd έχει μια μηχανή! Πρέπει να μην βγάζει θόρυβο (ψηφιακό παράσιτο) γιατί αλλιώς πάει άχρηστη η οποιαδήποτε μεγάλη ανάλυση. Έπειτα είναι το θέμα των οπτικών στοιχείων ή αλλιώς τι φακούς φοράει η μηχανή. Ένα άλλο κριτήριο για το πόσο φωτεινές θα είναι η φωτογραφίες είναι η ελάχιστη τιμή του f (το μέγιστο άνοιγμα διαφράγματος). Ακόμα ένα κριτήριο είναι τα ηλεκτρονικά και το firmware της μηχανής δηλαδή κατά πόσο πιστό στην αρχική λήψη είναι το συμπιεσμένο αρχείο jpeg που αποθηκεύεται τελικά στην κάρτα μνήμης. Και το σημαντικότερο όλων είναι κατά πόσο έχει πετύχει η υλοποίηση δηλαδή ο συνδυασμός όλων αυτών!

 

Οπότε μην απορείτε που εταιρίες με ιστορία στον φωτογραφικό χώρο (Nikon, Canon, Olympus, Konica-Minolta) έχουν ακριβότερες τιμές. Αυτό είναι γιατί έχουν ξοδέψει χρόνο έτσι ώστε να πετύχουν καλή συνολική υλοποίηση οπότε και προσφέρουν ποιότητα φωτογραφίας και όχι απλά ένα κουβά από άχρηστα MPixel ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...