Προς το περιεχόμενο

τι βιβλιο για να μαθω Linux??????


mix@lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους......

 

εχωντας ακουσει πολλα καλα πραγματα για το linux αποφασισα λοιπον να μαθω και εγω αυτο το περιβοητο λειτουργικο συστημα(καιρος να μαθουμε και κατι παραπανω εκτος απο τα windows).........τι βιβλιο μου προτεινετε?????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στον παπασωτηρίου.Έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία ενώ μπορείς να παραγγείλεις και κάτι που Δεν έχει.

 

Από κει είχα πάρει ένα μεγάλο Ελληνικό βιβλίο για LINUX αλλά δεν το έχω μαζί μου και δε θυμάμαι το όνομα .. :(

 

Είχε και πολλές εναλλακτικές επιλογές.Να σε προετοιμάσω όμως..Αυτά τα βιβλία είναι πανάκριβα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το καλυτερο βιβλίο κατ' εμέ για να αρχίσεις κανείς είναι το Linux Για Χρήστες των Windows. Ειναι σχετικά φθηνό σε σχέση με άλλα βιβλια του Linux. Παντως να ξερεις να κοιτας να πέρνεις ότι Latest βιβλιο υπάρχει, γιατί πχ εγω πήρα ένα για το Linux που ήταν για πριν 5 χρόνια... Ο,τι να ναι... Εχουν αλλαξει πολλα πράγματα και είναι δυσνόητα. Αυτά είναι για του λιγο πιο προχωρημενους. Για αρχαριος πάρε το βιβλιο που σου είπα και δεν θα το μετανιωσεις. Αν θες πανε διαβασε το Guide μου στο Linux.gr (pm me αν θες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το καλυτερο βιβλίο κατ' εμέ για να αρχίσεις κανείς είναι το Linux Για Χρήστες των Windows. Ειναι σχετικά φθηνό σε σχέση με άλλα βιβλια του Linux. Παντως να ξερεις να κοιτας να πέρνεις ότι Latest βιβλιο υπάρχει, γιατί πχ εγω πήρα ένα για το Linux που ήταν για πριν 5 χρόνια... Ο,τι να ναι... Εχουν αλλαξει πολλα πράγματα και είναι δυσνόητα. Αυτά είναι για του λιγο πιο προχωρημενους. Για αρχαριος πάρε το βιβλιο που σου είπα και δεν θα το μετανιωσεις. Αν θες πανε διαβασε το Guide μου στο Linux.gr (pm me αν θες).

 

ψιλομούφα μου είχε φανεί το συγκεκριμένο (το linux για χρήστες windows).

γενικά καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο ξενόγλωσσο.

π.χ. linux administration - a beginners' guide (mc graw hill).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στον Παπασωτηρίου και στο e-shop

Εκεί έχουν πολλα βιβλία πάνω στα linux.

Mia parathrhsh k elpizw na mh me parexhghseis, apla to exw xanadei na grafetai apo poly kosmo. Den prokeitai gia "ta" linux, alla gia to "linux".

H onomasia antistoixei ston pyrhna tou systhmatos, o opoios einai o idios gia oles tis "dianomes". Oi dianomes einai polles k diafores, oles omws exoun ton idio pyrhna (se alles versions men, alla linux kernel de)

Eilikrina, elpizw na mh me parexhghseis. Den eimai kakoproairetos oute exw orexh na thn pw se kanenan :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nomizw oti arxika tha eprepe na pareis ena vivlio gia unix gia na mpeis se aftin tin nootropia (argisa alla otan to ekana doulepse) kai meta na vreis kapoio gia linux.

parallila na eisai prosektikos me tin distro pou 8a dialekseis as einai kati pio windows-like (mandriva i mandrake).

telos, kalo 8a itan na trexeis kai merika live cd's gia na sou fygei to axos min kaneis kapoio la8os.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, απ'ότι φαίνεται δεν έχετε καταλάβει ότι ο mix@lis εδώ και καιρό έχει εξαφανιστεί απο το forum ή έχει αλλάξει όνομα ενώ πρίν έφτανε τα 11 πόστ περίπου την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...