Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπο προχθές,μιας και χθές δεν έβλεπα τίποτε απ'τη συννεφιά. Ελπίζω σε καλύτερες, με τον τρίποδα/κεφαλή που θα φθάσει την επομένη εβδομάδα.

 

IMG_34113.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kι όμως δεν ήταν τίποτε μπροστά σε αυτό που θα σου περιγράψω.

 

Κάποιος που το χόμπυ του ειναι αυστηρώς η αστροφωτογραφία, (διάβαζα καπου τις ιστορίες του) έπαιρνε το αυτ/το του στις 9-10 το βράδυ (αφού έκανε έλεγχο απο διαφορα σάιτ, τις τροχιες των ουράνιων σωμάτων και λοιπά) με τον εξοπλισμό του, με Modded dslr, τηλεσκοπια, και πήγαινε μετά απο ποσα χλμ πάνω στο βουνό, με λαπτοπ, οπου καθοταν μεχρι τα ξημερώματα.

Εβαζε ξυπνητήρι καθε μια ώρα να ελεγχει τις φωτογραφήσεις και πάει λέγοντας...

 

Αυτό είναι κάψιμο.Αλλα φωτό απερίγραπτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το φεγγάρι! Άραγε θα σε βοηθήσει το τρίποδο;

Το λέω γιατί το φεγγάρι στην φάση της πανσελήνου είναι πολύ φωτεινό και μπορείς άνετα να σηκώσεις ταχύτητα πχ 1/400-1/640. Σε αυτές τις ταχύτητες δύσκολα να βγει η φωτό κουνημένη εκτός αν έχεις κανένα φακό κανόνι :D

Μπορείς να μοιραστείς μαζί μας έτσι για την φάση τα exif στοιχεία;

 

edit: οκ τα είδα μόνος μου! iso100 f/10 1/200 250mm. Λογικά ο φακός σου έχει IS οπότε είσαι άνετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς Ακη. Απ'όσο διάβαζα, θέλει αρκετές λεπτομέρειες για να βγεί σωστα. Παρόλο που χρησιμοποιούμε ταχύτητες όπως είπες γρήγορες, πάλι βγαίνει κάπως κουνημένο. Χωρίς τρίποδα είναι πολύ δύσκολο να εστιάσεις επίσης, αυτό με "τρωει" περισσότερο. Μιας και ειναι δύσκολο να φωτογραφίσεις υπερσταθερά με το σώμα και το φακό στον "αέρα".

 

Επίσης,διάβασα κάπου,πως το IS καλό είναι να απενεργοποιείται. (δε το ψαξα και πολύ όμως).

 

Γενικότερα,παρήγγειλα και ενα ασύρματο ντεκλασερ,μια 2η μπαταρία (γιατί καποιες αστροφωτογραφίες noobiστηκες βέβαια...) και τρίποδο/κεφαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!

Αυτό το κάπως κουνημένο που λες ίσως οφείλεται στον κραδασμό από το καθρεφτάκι. Αυτό το γλιτώνεις ή με live view ή ενεργοποιόντας το mirror lock up.

Επίσης για τον συγκεκριμένο φακό που έχεις προτείνω f/8! Αν δεις σε photozone και digital picture, εκεί έχει την περισσότερη οξύτητα στα 250mm(to βάθος πεδίου δεν το εξετάζουμε, σε καλύπτει άνετα).

Πάντως η φωτό είναι εντυπωσιακή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία η φωτογραφία του φεγγαριού! ^_^

Εγώ σήμερα βγήκα μια βόλτα για να τραβήξω μια δυο φωτογραφίες για να δοκιμάσω το HDR. Ορίστε μια που έφτιαξα τώρα. (Έρχονται κιάλλες εννοείται! χαχα) Για πείτε μου σχόλια!!! ^_^

aristoteloushdr.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία η φωτογραφία του φεγγαριού! ^_^

Εγώ σήμερα βγήκα μια βόλτα για να τραβήξω μια δυο φωτογραφίες για να δοκιμάσω το HDR. Ορίστε μια που έφτιαξα τώρα. (Έρχονται κιάλλες εννοείται! χαχα) Για πείτε μου σχόλια!!! ^_^

aristoteloushdr.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Σε μεγάλη δείχνει ωραία. Μου αρέσει γιατί είναι αρκετά "φυσική" για hdr!

Φαίνεται και το σήμα του φεστιβάλ κινηματογράφου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!

Αυτό το κάπως κουνημένο που λες ίσως οφείλεται στον κραδασμό από το καθρεφτάκι. Αυτό το γλιτώνεις ή με live view ή ενεργοποιόντας το mirror lock up.

Επίσης για τον συγκεκριμένο φακό που έχεις προτείνω f/8! Αν δεις σε photozone και digital picture, εκεί έχει την περισσότερη οξύτητα στα 250mm(to βάθος πεδίου δεν το εξετάζουμε, σε καλύπτει άνετα).

Πάντως η φωτό είναι εντυπωσιακή!

 

Thanks Ακη. Υπόσχομαι καλύτερες συντόμως.

 

Οντως και το mirror lock up χρειάζεται, κι ευτυχώς το εχει η μηχανή μου,αν και παλιά. Live view δυστυχώς οχι. Ενα ακόμη που χρειάζεται είναι το angle view, γιατί δε παλεύεται το στραβολαίμιασμα...

Η οξύτητα του ειναι οντως εκεί, απλά έκανα δοκιμές προχτές και δεν πολυασχολήθηκα. Διάβασα και κάποια ψιλά μετά σαν συμβουλές!

Επίσης, όλοι προτείνουν για μείωση των κραδασμών, να θέτεις τη μηχανή στο timer, ή να πάρεις ντεκλασέρ. Ε στα 5ε, ήταν η καλύτερη επίλογή.

Δυστυχώς,δε βρίσκω φθηνό teleconverter για να γίνει ο φακός 800μμ απο 250μμ

 

@kate ωραία η φωτό. Εχω μια μανία με τη συμμετρία, και η αριστοτέλους εκεί ειναι τρανταχτό παράδειγμα. (σου χει φύγει βέβαια ελάχιστα...ξέρω είμαι υπερβολικός και καμμένος!)

Πολύ όμορφη πάντως. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akisk Ευχαριστώ πολύ! ^_^

@kanesaxo: Ευχαριστώ. Χαχα ναι έχεις μανία!

Ορίστε και οι υπόλοιπες που έβγαλα:

 

leavesandtrees.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

leavesb.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

thermaikos.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

lefkospirgos.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

treesblur.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akisk Ευχαριστώ πολύ! ^_^

@kanesaxo: Ευχαριστώ. Χαχα ναι έχεις μανία!

Ορίστε και οι υπόλοιπες που έβγαλα:

 

leavesandtrees.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

leavesb.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

thermaikos.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

lefkospirgos.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

treesblur.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Χρησιμοποιεις και photoshop; τελειες οι Pics σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεις και photoshop; τελειες οι Pics σου!

Ευχαριστώ πολύ! ^_^ Πρώτα φτιάχνω την HDR στο Photomatix και την "πειράζω" εκεί και μετά την "πειράζω" λιγάκι ακόμα στο Topaz Adjust 4 (που είναι plugin του Photoshop)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...