Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

άρα, αν κατάλαβα καλά, θέλει 'shift' κολπατζίδικο φακό ε?

 

Όχι, το εχω κάνει και με DSLR και με απλή compact φωτογραφική μηχανή..!

 

Απλα πρέπει να θέσεις που θέλεις να κάνει κεντράρισμα ο φακός ώστε να "θαμπώσει" τα εκτός κεντραρίσματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω μοντιε! ωραία.

επειδή νομίζω όμως οτι ερωτεύομαι τώρα, θα σε ζαλίσω στις ερωτήσεις ή θα μου κάνεις ενα μινι τουτόριαλ?

Ε, φανταστικε μου?

:wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω μοντιε! ωραία.

επειδή νομίζω όμως οτι ερωτεύομαι τώρα, θα σε ζαλίσω στις ερωτήσεις ή θα μου κάνεις ενα μινι τουτόριαλ?

Ε, φανταστικε μου?

:wub:

Ναι αμέ μπορώ,

 

Δεν είναι δύσκολο απλά πολλές φορές ρυθμίσεις της μηχανής που ποτέ δεν δέσαμε σημασία δίνουν καμιά φορά τέτοια αποτελέσματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη !

 

Για καλύτερο αποτέλεσμα δοκίμασε να κάνεις focus στη κεντρική λεζάντα στην περιοχή όπου θες να κάνεις λήψη !

 

Έβαλα την περιοχή όπου πρέπει να κάνεις focus σε κουτάκι !! Δοκίμασε το και δες αν θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα !

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια,θα το τεστάρω αυτό που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ορθότερο είναι ένας tilt n' shift φακός, αλλά το κόστος πάει αλλού. Έπειτα,υπάρχουν και προγραμματάκια που πειράζουν τις φωτό για να αποδώσουν το "εφέ" αυτό και προφανώς και ο άνωθεν τρόπος που περίγραψες.

 

Μερικές απο σήμερις:

 

th_IMG_3722.jpg th_IMG_3717.jpg th_IMG_3714.jpg th_IMG_3712.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Απλά να έχεις το νού σου, πως για να αποδίδεται καλύτερα το "εφέ" να να εστιάζεις στο μέσο της φωτό, ώστε να θολώνει το πάνω/κάτω μέρος της φωτό. Οπως δηλαδή στη δική σου το πάνω μέρος,έτσι να είναι και το κάτω. Αν χώριζα πχ τη φωτό σε 4/4, θολό το 1ο και 4ο/4!

Στα μάτια μου τουλάχιστο, δε λέω πως είναι το σωστό!

 

Kαι μια φωτό απ'τους αλήτες τους παοκτσήδες:

 

th_IMG_7374.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ We_Will_Rise: Ναι στο Cosmos είναι :)

 

@Kanesaxo: Δοκίμασα να το βάλω εκεί που λες, αρχικά, αλλά δεν φαινόταν ωραία οπότε σκέφτηκα να το κάνω κάπως διαγώνια. Φταίει που ήταν μια φωτογραφία που είχα απλά βγάλει, όχι για να την κάνω με tilt-shift effect.

 

@Johan: Ευχαριστώ πολύ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;)

 

Άλλες δύο λοιπόν, αφού σας άρεσε..!

 

 

Η δεύτερη πάλι από την γέφυρα σε διαφορετική γωνιά θέασης και η πρώτη στο μικρολίμανο..!

Έχω αρκετές και σε video με την παραπάνω/τω μέθοδο αλλά θέλει ώρα να της κατεβάσω από fb και μετά να τις ανεβάσω, μιας και δεν θυμάμαι που εχω αποθηκεύσει τις αρχικές :P

 

 

Εν καιρώ θα ανεβάζω που και που !

 

 

Αφου εβγαλες το ΣΕΦ κανε kai λιγο πoio δεξια να βγει και ο Ναος.. :mrgreen:

 

Ωραιες φωτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες,όποιος ψωνίζει απο ebay, ας αγοράσει το ενσύρματο τηλεχειριστήριο για την dslr του. Έχει ένα κάρο ρυθμίσεις για να αυτόματες λήψεις σε τακτά χρονικά διαστήματα,για να κρατάει το κλείστρο ανοικτό και διάφορα μπλιμπλίκια.

Μόλις 17ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Παίδες,όποιος ψωνίζει απο ebay, ας αγοράσει το ενσύρματο τηλεχειριστήριο για την dslr του. Έχει ένα κάρο ρυθμίσεις για να αυτόματες λήψεις σε τακτά χρονικά διαστήματα,για να κρατάει το κλείστρο ανοικτό και διάφορα μπλιμπλίκια.

Μόλις 17ε!

 

 

 

 

τα ασύρματα δεν τις έχουν;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες,όποιος ψωνίζει απο ebay, ας αγοράσει το ενσύρματο τηλεχειριστήριο για την dslr του. Έχει ένα κάρο ρυθμίσεις για να αυτόματες λήψεις σε τακτά χρονικά διαστήματα,για να κρατάει το κλείστρο ανοικτό και διάφορα μπλιμπλίκια.

Μόλις 17ε!

Εγώ έχω παραγγείλει αυτό , εδώ και 20 μέρες περίπου και ελπίζω μέχρι τα Χριστούγεννα να έχει έρθει!!! :) Ελπίζω να μην γίνει καμιά βλακεία με το τελωνείο... <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...