Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απίστευτο !!! 

Με την πρώτη ματιά ειπα τα έπαιξε η JPEG και κάρφωσε πλοιο εκει πανω!!! Αλλά επειδή κατι εχω ακουστα οτι το μέρος εκει ειναι high end λεω κατσε να ρωτήσω γιατι παίζει και τα κτίρια να έχουν βαπόρι επάνω τους !!!!

Και δράπανο κτίριο απο κατω , δυνατό πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Απίστευτο !!! 

Με την πρώτη ματιά ειπα τα έπαιξε η JPEG και κάρφωσε πλοιο εκει πανω!!! Αλλά επειδή κατι εχω ακουστα οτι το μέρος εκει ειναι high end λεω κατσε να ρωτήσω γιατι παίζει και τα κτίρια να έχουν βαπόρι επάνω τους !!!!

Και δράπανο κτίριο απο κατω , δυνατό πολύ!

Η Σιγκαπουρη η Σαγκαη και το Χονκ Κογκ και το Τοκυο κατα την γνωμη μου ειναι οι πιο φουρουριστικες πολεις στον κοσμο.

Και αυτο δεν το λεω γιατι καποιος μου το ειπε η γιατι το ειδα σε ντοκιμαντερ.

Εχω παει και εχω δει με τα ματια μου και οντως υπαρχουν απιστευτα κτιρια εκει.

HONG KONG

Canon PowerShot SX530 HS

f/3.4   - exposure time 1/30   -   iso 250  -   exposure bias 0 step

2013-05-27 12.49.28.jpg

IMG_0086.JPG

IMG_0093.JPG

IMG_0122.JPG

IMG_0161.JPG

2013-05-27 15.03.24 HONG KONG.jpg

321313-2.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει απίστευτες εικονες ! 

Και μεταφορικά και κυριολεκτικά , όταν βλέπεις εναν ελέφαντα στην πλάτη ενός ανθρώπου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgerapp είπε

Εντάξει απίστευτες εικονες ! 

Και μεταφορικά και κυριολεκτικά , όταν βλέπεις εναν ελέφαντα στην πλάτη ενός ανθρώπου .

χαχαχα παρολα αυτα στο Hong Kong το εντυπωσιακο για εμενα ηταν το γεγονος οτι εχουν κατασκευασει υπερυψωμενα πεζοδρομια και μπορεις να περπατησεις μεγαλες αποστασεις χωρις να κατεβεις στο δρομο για να περασεις απεναντυ

IMG_0110.JPG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DVaderLa

Με μια γρήγορη σάρωση, νόμιζα πως ήμουν εγώ η κοπέλα στη φώτο. Έχω ίδιο σκουφί. lol 

Η street photography είναι υπέροχη. Έχει άλλη αίσθηση εκπέμποντας κάτι γοητευτικά διαφορετικό... Πολύ σας θαυμάζω εσάς που δεν νιώθετε αμήχανα να τραβάτε όπου βρεθείτε κι όπου σταθείτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mrs. Hyde είπε

@DVaderLa

Με μια γρήγορη σάρωση, νόμιζα πως ήμουν εγώ η κοπέλα στη φώτο. Έχω ίδιο σκουφί. lol 

Η street photography είναι υπέροχη. Έχει άλλη αίσθηση εκπέμποντας κάτι γοητευτικά διαφορετικό... Πολύ σας θαυμάζω εσάς που δεν νιώθετε αμήχανα να τραβάτε όπου βρεθείτε κι όπου σταθείτε. 

Eγώ δυστυχώς νοιώθω ακόμη αμήχανα. Φταίει ίσως και ο τρόπος που σε κοιτάει κανείς όταν εντοπίσει τη μηχανή, ειδικά στην Ελλάδα. Μια πιο διακριτική μηχανή το κάνει λοιπόν πιο εύκολο. Επίσης μαθαίνεις να βγάζεις χωρίς να σηκώσεις τη μηχανή, και σε επόμενο βήμα χωρίς να κοιτάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Eγώ δυστυχώς νοιώθω ακόμη αμήχανα. Φταίει ίσως και ο τρόπος που σε κοιτάει κανείς όταν εντοπίσει τη μηχανή, ειδικά στην Ελλάδα. Μια πιο διακριτική μηχανή το κάνει λοιπόν πιο εύκολο. Επίσης μαθαίνεις να βγάζεις χωρίς να σηκώσεις τη μηχανή, και σε επόμενο βήμα χωρίς να κοιτάς.

Ειχα δει τον Fro knows foto που μιλαγε για street photo και ειπε οτι οταν θελω να παρω φωτογραφια εναν πλανοδιο

μουσικο π.χ. τον πλησιαζω του δινω λιγα χρηματα και ρωταω αν μου επιτρεπει να τον φωτογραφισω.

Ε λοιπον το εκανα μια φορα στην αθηνα με εναν πλανοδιο μουσικο και ισχυει.

Τωρα για τον κοσμο εγω αποφευγω να με βλεπουν , ειναι δυσκολο με μερικες καμερες να κανεις street photo.

Φανταστειτε να περπατατε στον δρομο και να ερθω σε μια μερια με εναν φακο 70 - 200 και την D7500 και να τραβαω

φωτογραφιες. Ε ειναι καπως.

Πιστευω οτι ενας καλος τηλεφακος μπορει να δωσει καλες φωτογραφιες street γιατι εισαι μακρια απο το θεμα και δυσκολα θα σε εντοπισει αν εισαι σε καλο σημειο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soter79 είπε

Ειχα δει τον Fro knows foto που μιλαγε για street photo και ειπε οτι οταν θελω να παρω φωτογραφια εναν πλανοδιο

μουσικο π.χ. τον πλησιαζω του δινω λιγα χρηματα και ρωταω αν μου επιτρεπει να τον φωτογραφισω.

Ε λοιπον το εκανα μια φορα στην αθηνα με εναν πλανοδιο μουσικο και ισχυει.

Τωρα για τον κοσμο εγω αποφευγω να με βλεπουν , ειναι δυσκολο με μερικες καμερες να κανεις street photo.

Φανταστειτε να περπατατε στον δρομο και να ερθω σε μια μερια με εναν φακο 70 - 200 και την D7500 και να τραβαω

φωτογραφιες. Ε ειναι καπως.

Πιστευω οτι ενας καλος τηλεφακος μπορει να δωσει καλες φωτογραφιες street γιατι εισαι μακρια απο το θεμα και δυσκολα θα σε εντοπισει αν εισαι σε καλο σημειο.

 

Δεν ισχύει πίστεψέ με. Με τηλεφακό σε μπανίζουν αμέσως. Ειδικά αν εκτείνεται πολύ. Επίσης η αισθητική του τηλεφακού δε μου αρέσει για street. 

Εμένα με διευκολύνει ο 17mm (35 σε FF) ή ο 25 (50) και από κοντά σε επίπεδο μέσης τσακ τσακ 2 κλικ και αποχωρώ. Και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Με τη Z6, τυφλός να ναι ο άλλος, σε βλέπει με τη γκουμούτσα μπροστά... Γενικώς όσο πιο μικρός ο φακός, ανεξάρτητα από το σώμα, τόσο πιο εύκολα δε θα είσαι "απειλητικός" και άρα θα περάσεις απαρατήρητος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...