Προς το περιεχόμενο

Konica Minolta Z20


drm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρα πριν από δύο βδομάδες την Konica Minolta DImage Z20.

 

Konica Minolta Z20 Home Page

 

Εγώ την αγόρασα από Ελλάδα, αλλά στο PixMania έχει 290Ε με 259ΜΒ SecureDigital Card και Reader.

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

 

-> 5MP

-> 8x Optical Zoom

-> 4' Max Shutter Time

-> F Number: 3.2 - 8

-> 4 x AA Batteries

-> DC In Connector

-> USB Connector

-> Εσωτ. Μνήμη (14.6ΜΒ)

-> Secure Digital Cards

-> Built-in Flash

 

Το πακετο περιλάμβανε

 

-> Φωτογραφική Μηχανή DImage Z20.

-> Λουράκι Λαιμού.

-> 4xAA Μπαταρίες

-> 3CD με Manuals - Application - USB Drivers for 95

-> Quick Start Manual (και κάτι βιβλιαράκια σχετικά με φωτογραφία)

-> Καλώδιο σύνδεσης με USB

-> Καλώδιο S-Video (για σύνδεση με TV)

 

 

 

Η μηχανή διαθέτει αρκετά προγράμματα

1-> Εντελώς Αυτόματο

2-> Πορτραίτο

3-> Τοπίο

4-> Νυχτερινό Πορτραίτο

5-> Ηλιοβασίλεμα

6-> Σπορ

7-> Αυτόματη ρύθμιση εκθεσης(f) / ταχύτητας

8-> Προτεραιότητα Εκθεσης (Ο χρήστης ρυθμίζει την έκθεση, η ταχύτητα υπολογίζετε αυτόματα)

9-> Προτεραιότητα Ταχύτητας (...)

10-> Εντελώς Χειροκίνητη Ρύθμιση.

 

Τα 1 είναι εντελώς αυτόματo και στην ουσία επιλέγει από τα 2-5...

Τα 2-5 είναι αυτόματα και το καθένα έχει βελτιστες ρυθμίσεις για αυτό που λέει (διαφράγματα, focusing, χρόνος).

 

Το 7 είναι το απλό που απλά ρυθμίζει Διάφραγμα/Χρόνο

Τα 8,9 είναι οι προτεραιότες..

και το 10 εντελός manual.

 

To Focus μπορεί να ρυθμιστεί και ανεξάρτητα (Αυτόματο ή όχι) σε κάθε πρόγραμμα εκτος από το 1.

Επίσης έχει αυτόματο focus με που μπορεί να λειτουργεί συνέχεια ή να κλιδώνει στο μίσο πάτημα του κομπιού.

 

 

Τα χειριστήρια της μου αρέσαν αρκετά (προσωπίκα μου αρέσει να βλέπω πολλά κουμπιά), είναι αρκετά κατανοητή η λειτουργία τους,

και μετά τις 2-3 πρώτες βδομάδες, σχεδον μαθαίνονται απέξω...

 

Οι φωτογραφίες που βγάζει μου φαίνονται καλές, και είναι αρκετά καθαρές.

 

Η πρώτη φωτογραφία είναι τα περιεχόμενα του κουτιού.

Οι επόμενες κάποιες που έβγαλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πήρα την ίδια μηχανή πριν κανένα μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Να ξέρεις drm ότι στο macro μαμάει. Την έχω συγκρίνει και με άλλες μηχανές και καμμία δεν τραβάει από τόσο κοντά. Δοκίμασε να δεις τί εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, η μηχανή είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! Πεντακάθαρες φωτογραφίες, μεγάλο οπτικό ζουμ, hot swapped memory card, εύκολη στη χρήση για τους αρχάριους και σούπερ παραμετροποιήσιμη για τους πιο έμπειρους. Όσο για την τιμή... Τα ?230-280 (αναλόγως το μαγαζί) είναι λίγα για αυτά που προσφέρει. Το μόνο κακό είναι ότι δεν τραβάει βίντεο με ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φαίνεται. Ως μειονεκτήματα, απο μια 1η ματιά θα έλεγα οτι είναι το video χωρίς ήχο (σημαντικό για μένα), μετά η έλλειψη μπαταρίας λιθίου (οι ΑΑ, ΑΑΑ κτλ είναι πλέον ξεπερασμένες) και τέλος το μέγεθός της (αλλά πως να το κάνουμε 8x zoom είναι αυτό!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την χρήση ΑΑ (4x) την θεωρώ υπέρ, αφού ότι και να γίνει αποκλείετε να μείνεις από μπαταρίες... (κάθε περίπτερο έχει), όχι βέβαια, ότι αν έχεις λιθίου και προσέχεις θα έχεις πρόβλημα.

 

Ένα ακόμα μεγάλο υπέρ της μηχανής είναι ότι έχει βύσμα για εξωτερική τροφοδοσία, οπότε εντός σπιτιού εγώ την λειτουργο με τροφοδοτικό και δεν καιω καθόλου μπαταρίες...

 

Όσο για το μέγεθος φταίει ο φακός ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Η πρώτη φωτογραφία που έχεις ανεβάσει, ("Ουρανός"), είναι τραβηγμένη με manual, full auto ή κάποιο πρόγραμμα έτοιμο που έχει, πχ για τοπίο? Την ερώτηση την κάνω για την επιλογή του συγκεκριμένου διαφράγματος (μιας και έχει απαιτητικό περιβάλλον με μεγάλο contrast), όχι για να την κρίνω σαν φωτογραφία.

Η macro φωτογραφία που έχεις είναι άψογη...

Γενικά πεντακάθαρες φωτογραφίες, ενώ το 8x υπόσχεται πολλά ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...