Προς το περιεχόμενο

Για αγορά τηλεορασης Plasma ή LCD ?


DIMITRISG

Προτίμηση τηλεόρασης  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Προτίμηση τηλεόρασης

    • Plasma
      16
    • LCD
      14
    • TFT
      4
    • FLAT
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πάνω από 36 ίντσες, οι οθόνες plasma είναι σημαντικά φτηνότερες. Κάποια μειονεκτήματα της τεχνολογίας αυτής είναι η σχετικά μικρή διάρκεια ζωής περίπου 30,000 ώρες, το μέγεθος των Pixel που δεν έχει κατέβει τα 0,3χιλ και γι'αυτό υπάρχουν οθόνες μόνο πάνω από 25'', η περιορισμένη φωτεινότητα σε σχέση με τις LCD και η μεγαλύτερη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει για τηλεόραση στο σαλόνι δηλαδή απο 30" και πάνω. Αν οι LCD είναι φτηνότερες και δεν υστερούν θεαματικά απο τις plasma, να κοιτάξω για LCD. Αλλά αν είναι να μου καιει τα pixel θα με κάνει να της βάλω φωτιά μονος μου (μπορεί και να μου την περάσουν στην εγγυηση τότε :shock:

 

*στο PC έχω μια 17αρα hp εχει κάψει ένα pixel και δεν περασε στην εγγύηση.

 

ερώτηση :

 

Στην κανονική μου τηλεόραση , όταν την συνδέω με το pc μόνο τα έργα μπορω να δω σε κανονική ανάλυση

στα windows σπάω τα μάτια μου για να δω

σε LSD ή Plasma θα μπορώ να έχω την κανονική ανάλυση oθόνης όπως στο PC ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη, συνηθως η LCD (kai oxi LSD) πιανουν αναλυσεις 1024χ768 περιπου.... νταξ δεν ειναι ακριβως αυτο το νουμερο... αλλα εκει περιπου ειμαστε... που σημαινει πως εαν χρειαζεσαι να κανεις κατι με τα windows θα εχει ικανοποιητικη απλα απεικονιση... Μην ξεχνας πως για μια οθονη 32ιντσων πχ... τα 1024χ7χχ δεν ειναι καμια υψηλη αναλυση οπως θα τα εβλεπες σε μια 17αρα στον υπολογιστη.

 

Για Plasma.... αστο οι αναλυσεις τους ειναι λιιιιιγο καλυτερες απο αυτες των κλασσικων τηλεορασεων... δεν κανουν για απεικονιση PC.

 

Παντως για χρηση τηλεορασης θα επελεγα LCD λογω καλυτερης φωτεινοτητας και λογω μακροζωιιας... περαν των αναλυσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File des kai tin ypografi mou. Exo parei mia TFT-LCD TV Hitachi LD6200 montelo. Exei kai DVI kai VGA Input. Fysika exo syndesi to pc mou me tin DVI. Apsogi eikona se analysi 1280x768 xoris kanena provlima kai se tainies kai se paixnidia. Ase pou einai poli kalytera na vlepeis ena paixnidi i mia tainia se 26" i kai parapano (esto kai se ligo pio xamili analysi mias kai oi kanonikes TFT othones pane 1280x1024, toulaxiston gia 17" kai 19") para na vlepeis se xamiloteres intzes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι LCD είναι αλήθεια οτι έχουν βελτειωθεί σε μεγάλο ποσοστό, αν όμως διαθέτεις το...χρήμα, ε τότε δε το συζητάμε οτι η πλάσμα είναι κορυφή!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι που είστε παιδιά, μη λέτε για πλάσμα κάτω από 37". Εγώ τουλάχιστο ξέρω οτι δεν υπάρχει πλάσμα(κανονική έτσι;) κάτω απο 37".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε γαμώτο. Ή της σταμάτησαν ή δε φέρνουν στη Ρόδο. Όταν εγώ έψαξα πάντως όλοι σχεδόν μου έλεγαν ότι δεν υπάρχουν σε αυτές τις ίντζες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι αν και θαυμαστής της πλάσμα και εγώ θα έπαιρνα LCD, όχι λόγω χρημάτων αλλά όπως είπε και ο Shinta, θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

basika egw to blepw kapws etsi:

plasma=pio fthnh kai pio megalh,42+intses,an thes analysh kai poiothta ta skas xodra.

lcd=pio akribh kai me megalyteres analyseis,synhthws kalyterh poiothta,an kai isxyei to oti plhrwneis perneis.

genika kalytera einai an kapoios thelei na kanei tetoia agora, na mas leei posa lefta diathetei kai ti akribws thn thelei,etsi wste na tou kanoume protaseis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει μια αρκετά σοβαρή έρευνα αγοράς με σκοπό την αγορά μιας 37" οθόνης γύρω στις αρχές του 2006 (κάπου στις εκπτώσεις). Διαθέτω μερίπου 4000 Euro (top-end) και "ψάχνω" την αγορά τα τελευταία 2 χρόνια.

 

Για plasma το βλέπω το θέμα με ανάλυση κάπου στα 1024x1024. Από εκεί και πέρα μόλις μπει ο καναπές στο χώρο μου και δω ότι φοριέται και 32" ίσως σκεφτώ και LCD.

 

Πάντως ακόμα ψάχνομαι και ερευνώ τηλεοράσεις γνωστών ως προς το θέμα απόσταση θέασης+διαγώνιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...