Προς το περιεχόμενο

DSL Συμφέρει ?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ο λογαριασμός του ΟΤΕ μου είναι 50 ευρώ για internet για δύο μήνες + 30 ευρώ πάγια για την isdn συμφέρει να βάλω dsl ή όχι? Δεν έχω σκοπό να ψοδεύω περισσότερο χρόνο στο net, απ' όσο τώρα έτσι και αλλιώς τα διπλά λεφτά δε θα μου έρθουνε? καλά κατάλαβα ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έρχεται ανά δίμηνο:

30 ευρώ πάγιο isdn (δεν φεύγει αυτό το πάγιο)

47 ευρώ πάγιο dsl (2x19,9Euro + 19% ΦΠΑ) (γραμμή OTE 384kbps)

40 ευρώ (περίπου) για σύνδεση dsl 256kbps, εκτός κι αν θεωρείς ότι μπορείς να ζήσεις και με ένα όριο στα downloads της τάξης των 3 ή 1GB, οπότε το κόστος θα είναι περίπου 20Ευρώ και 10Ευρώ ανά δίμηνο, αντίστοιχα.

 

Οπότε ενώ σήμερα ο λογαριασμός σου έρχεται 50ευρώ καθαρά για internet, με dsl θα σου έρχεται τουλάχιστον 57Ευρώ, με όριο ογκοχρέωσης, ή 87 χωρίς όριο. Όλα αυτά βέβαια δεχόμενοι ότι η γραμμή σου θα ανήκει στον ΟΤΕ. Αν υπάρχει δίκτυο της Vivodi στην περιοχή σου, το κόστος πέφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι 7 ευρά διαφορά πάει και έρχεται, εμένα αυτο που με προβληματίζει ποιό πολύ είναι το πάγιο για την dsl (47 ευρά το δίμηνο) αυτό ανεβάζει πολύ τον λογαριασμό άσχετα από το αν είμαι όλη την ώρα internet ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία τα ίδια θα δίνεις στον ΟΤΕ (ότι έδινες γιά τις κλήσεις ΕΠΑΚ θα δίνεις σε πάγιο ADSL), αλλά θα είναι λίγο ακριβότερη η συνδρομή ISP. Δεν ξέρω πόσα δίνεις τώρα γιά συνδρομή ISDN, αλλά δε νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά με μιά ADSL 256/128. Η 3μηνη με ένα μήνα δώρο της Forthnet βγαίνει 15? το μήνα με ΦΠΑ, ενώ η 12μηνη (+8 μήνες) AnyAccess 100 της HOL (που δίνει ADSL 128/128 ) βγαίνει λιγότερο από 9,5? το μήνα με ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ADSL θα θέλεις 44? τον μήνα για 384/128 δηλαδή 88? το δίμηνο.

Βέβαια δεν μπορείς να συγκρίνεις την ADSL με αυτό που έχεις τώρα..

Διότι θα είσαι 24 ώρες το 24ώρο μέσα και θα έχεις την 6 πλάσια ταχύτητα στο κατέβασμα δηλαδή ένα αρχεί που το κατεβάζεις με την ISDN σε μια ώρα με ADSL σε 10λεπτά.

Και 2πλάσια ταχύτητα στο ανέβασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σημασία γιά τον ΟΤΕ που χάνει τη χρονοχρέωση ;)

 

Η πραγματικότητα είναι ότι ο ΟΤΕ έχει κάποιο κόστος (εγκατάσταση και συντήρηση των DSLAMs), αλλά θα μπορούσε να κάνει απόσβεση και να έχει σημαντικά κέρδη ακόμα και με πολύ χαμηλότερο πάγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσα δίνεις τώρα γιά συνδρομή ISDN, αλλά δε νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά με μιά ADSL 256/128.

 

τίποτα δε δίνω, μπαίνω με σύνδεση του Πολυτεχνείου :P

 

Ουσιαστικά δε με συμφέρει γιατί ούτε download κάνω ούτε μου χρειάζεται ίσα ίσα αμα έχω 24/24 internet θα χάνω περισσότερο χρόνο online και δε βλέπω να πέρνω πτυχίο :P

 

Ευχαριστώ πάντος για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σημασία γιά τον ΟΤΕ που χάνει τη χρονοχρέωση ;)

 

Η πραγματικότητα είναι ότι ο ΟΤΕ έχει κάποιο κόστος (εγκατάσταση και συντήρηση των DSLAMs)' date=' αλλά θα μπορούσε να κάνει απόσβεση και να έχει σημαντικά κέρδη ακόμα και με πολύ χαμηλότερο πάγιο.[/quote']

 

Ο ΟΤΕ λειτουργεί με την πολιτική του μανάβι, πάει να βγάλει μόνο μέχρι εκεί που φτάνει το χέρι του, η λέξη επένδυση δεν υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα δε δίνω' date=' μπαίνω με σύνδεση του Πολυτεχνείου :P

 

Ουσιαστικά δε με συμφέρει γιατί ούτε download κάνω ούτε μου χρειάζεται ίσα ίσα αμα έχω 24/24 internet θα χάνω περισσότερο χρόνο online και δε βλέπω να πέρνω πτυχίο :P

 

Ευχαριστώ πάντος για τις απαντήσεις[/quote']

 

E, tote katse ekei pou eisai!

Eisai sto ptixio k psaxneis gia ADSL?!

Asto kalitera, einai sketo kapsimo!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι φοιτητής, υπάρχει και η λύση του φοιτητικού DSL που φαίνεται ότι θα ισχύσει από το Σεπτέμβριο. Ακόμα και αν υπάρξει τελικά όριο στην χρήση, θα σε συμφέρει αφού δεν το θέλεις γιά downloads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ADSL θα θέλεις 44? τον μήνα για 384/128 δηλαδή 88? το δίμηνο.

Πω,πω! Κι εγώ να φανταστείτε με απλή σύνδεση δεν πέφτω το δίμηνο τα 150 ευρώ! Παραπάνω μπορεί να είναι ο λογαριασμός, παρακάτω ...ποτέ!!!

Το βλέπω κι εγώ πολύ σύντομα να μπαίνω στα adsl λημέρια!!! :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω' date='πω! Κι εγώ να φανταστείτε με απλή σύνδεση δεν πέφτω το δίμηνο τα 150 ευρώ! Παραπάνω μπορεί να είναι ο λογαριασμός, παρακάτω ...ποτέ!!!

Το βλέπω κι εγώ πολύ σύντομα να μπαίνω στα adsl λημέρια!!! :grin:[/quote']

 

 

Είναι τραγικό να δίνεις τόσα χρήματα!! Τηλέφωνο για αίτηση τώρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...