Προς το περιεχόμενο

ποια διανομη?


Dj_kourampies

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ενα celeron 600, 384 ram, 8mb vga. δοκιμασα ubuntu, αλλα μου φανηκε λιγο βαρυ, ισως η καρτα γραφικων δεν αντεχει το font smoothing? θελω κατι απλο, σαν το ubuntu μια κ δεν εχω πειρα στο linux, αλλα να τρεχει αξιοπρεπως στο εν λογω pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Basika den einai mono 8ema dianomis, einai kyriws 8ema window manager pou xrhsimopoieis (fantazomai oti douleueis se gui, oxi consola).

Kai gw esthsa to 5.04 se ena palio p3@800 me 384ram k me to default gnome 2.10 pou bazei paei arketa kala.

Dokimasa omws px. molis x8es to enlightenment - to opoio shmeiwteon einai to wraiotero gui pou exw dei se olh mou th zwh - k eida mia mikrh diafora sthn apokrish (pros to kalytero fysika). An px. ebaza kde 8a eixe klatarei....

Episis, labe ypopsh sou k to ti services shkwneis k ti packages einai egatesthmena.

An to pieseis poly, logiko einai na mh mporei na antapexel8ei. Ti na kanoume, einai palio to mhxanaki sou ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με οριωνα.Και οι δυο ειναι καλες.Επισης θα ηθελα να προτεινω σε οσους εγκαταστησουν Linux σε παλιους H/Y να βαλουν ελαφριους window managers οπως icewm και fvwm(Το Suse το εχει σαν επιλογη στο "minimum installation with graphical" και το συστηματακι σας θα πεταει!Εγω παντως σε παλιο Η/Υ επιλεγω minimum installation μαζι με καποιο window manager και μετα σιγα σιγα βαζω οτι προγραμματακια χρειαζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8a symfwnhsw k gw me th seira mou me ton psyduck.

Episis, na anaferw gia ton Isle oti k oi 2 dianomes (fedora,suse) exoun automatic updates (yum,yast) opote to installation diaforwn paketwn einai poly eykolo...K auto gia neo xrhsth einai arketa megalh boh8eia...

Oso gia tous window managers, oi icewm k fvwm einai ontws poly light, proswpika emena pantws de mou aresoun ka8olou se emfanish. 8a proteina to xfce pou einai gnome-like alla ligo taxyteros...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vector ειναι λιγο δυστροπο οσον αφορα το partitioning, πιο ευκολο ειναι να φτιαξεις με partition magic ενα "linux" partition που αργοτερα στην εγκατασταση το κανεις οτι θες κ ενα linux swap. στις ρυθμισεις κτλ δεν ειναι κ ευκολο σαν το ubuntu, αλλα αν ξερεις γενικα απο υπολογιστες βγαζεις ακρη, κ το official forum ειναι καλη πηγη. εχει κ ενσωματομενο package manager, κ απο οτιδηποτε αλλο ειχα δοκιμασει ειναι με διαφορα το πιο γρηγορο! αναφερομαι στην εκδοση 4.3 standard (οχι 5, η 4.3 SOHO, αυτα υποτιθεται οτι ειναι πιο βαρια)

για ελληνικα δε το εχω ψαξει, μονο στον firefox δοκιμασα να μπω σε ελληνικο site κ δουλεψε κανονικα! τα υπολοιπα με κανενα search θα τα βρω.

το networking ειναι λιγο μπερδεμα για καποιον που δεν εχει ασχοληθει, (shares κτλ δεν ειναι ετοιμα οπως στο ubuntu) αλλα φτιαχνονται.

γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, εγινε το μονιμο κ μοναδικο λειτουργικο στον παλιο μου υπολογιστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...