Προς το περιεχόμενο

Θορυβος απο ανεμιστηρακι σε μητρικη


dim79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

dali,οντως δεν ειχα ξανακοιταξει τις θερμοκρασιες γι'αυτο & μου φανηκαν καπως...περιεργες...ομως,αφου ειναι φυσιολογικες για athlon,οκ... :smile:

 

Αυτο που με ανησυχει ειναι οι στροφες του ανεμιστηρα...κοντα στις 6000 δεν ειναι πολλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι πολλές μπορεί και όχι. Εξαρτάται από το πόση θερμοκρασία ανεβάζει το chipset. Δεν ξέρω αν η μητρική σου έχει smart fan control ή κάτι τέτοιο ουτωσώστε να ρυθμίζει αυτόματα τις στροφές του ανεμιστήρα.

 

 

Φιλικά

 

 

Υ.Γ. Πάντως αν δεν κάνει θόρυβο και δεν σε ενοχλεί, άστο όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Εγώ αυτό που κάνω όταν το μικρό ανεμιστηράκι αρχίζει και κάνει θόρυβο είναι να το βγάλω. Αφού το ξεβιδώσω και βγάλω το βυσματάκι του' date=' με τη βοήθεια του οποίου παίρνει ρεύμα από την μητρική, το ξεσκονίζω και ανασηκώνω ενα στρογγυλό αυτοκόλητο που έχει στη μια μεριά, ρίχνω εκεί μέσα μια σταγόνα λάδι. Μετά ξανακολάω το αυτοκόλητο και το βιδώνω πάλι πάνω στην ψύκτρα της μητρικής.

Είναι αρκετά εύκολο να το κάνεις κι εσύ. Αλλιώς πιστεύω σε μαγαζί με ηλεκτρονικά θα μπορέσεις να βρεις κάποιο παρόμοι ανεμιστηράκι. Δεν ξέρω μάλιστα εάν πωλούνται τέτοια και σε καταστήματα ειδών πληροφορικής.[/quote']

 

 

Aυτο μπορω να το κανω και εγω σε μητρικη Asus A8NSLI με chipset NForce 4 ή υπαρχει περιπτωση μαζι με το ανεμιστηρακι να ξεκολλησει και κανα κυκλωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά το έχω βγάλει εντελώς πλέον, όπως και το fan του επεξεργαστή. Επειδή αυτά βρίσκονται αρκετά κοντά το ένα με το άλλο, έχω βάλει ένα μεγάλο (10cm) νομίζω είναι το οποίο κρέμεται από την ψύκτρα του επεξεργαστή και φυσάει και τα 2 chipακια (cpu+chipset).

chipset-cpu.jpg

 

Έχει ησυχάσει το κεφάλι μου. Βέβαια η θερμοκρασία φτάνει του επεξεργαστή μέχρι 50-55 το καλοκαίρι αλλά δε με ενδιαφέρει. Α και έχω XP 1800+

 

Παρόμοια κατάσταση έχω κάνει και με το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στο δικό μου, φυσικά και κάνει δουλειά.

Απλά ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες κατά 5 βαθμούς περίπου που είναι αποδεκτό (κατ' εμέ φυσικά), αν λάβεις υπόψη σου και το γεγονός οτι το fan δουλεύει στα 7v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...