Προς το περιεχόμενο

Θορυβος απο ανεμιστηρακι σε μητρικη


dim79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην καλησπερα & συγχαρητηρια για το σαιτ...το διαβαζω καιρο,αλλα μολις τωρα αποφασισα να γραφτω,για να ζητησω βοηθεια σε κατι... :neutral:

 

Στο θεμα μας λοιπον...εδω & 2-3 μερες ακουγεται απ'την μητρικη θορυβος & σκεφτηκα,οπως ειναι λογικο,οτι προκειται για το ανεμιστηρακι της.Ομως ,η συγκεκριμενη εχει 2,ενα μεγαλο & ενα μικρο(προκειται για την Albatron KX 18D Pro-2,μοιαζει με αυτην http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1034&Nav_Section_Id=1032&Catalog_Id=1&Product_Id=160722&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Το θορυβο φαινεται να τον κανει το μικρο ανεμιστηρακι.Τι ακριβως πρεπει να κανω?Σιγουρα θα το αντικαταστησω με καποιο αλλο(αν θελετε προτεινετε καποιο μεχρι 40 ευρω),αλλα ειναι ευκολο να το κανω μονος μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Κ Α Λ Ω Σ Η Λ Θ Ε Σ :)

 

Eιναι πολυ ευκολο.Δεν χρειαζεται να δωσεις 40ε!!!!!για να παρεις ενα τετοι ανεμηστηρακι.Να σε ρωτησω ομως.Εννοεις το ανεμηστηρακι που βρισκεται διπλα απο του επεξεργαστη,σωστα?Οχι αυτο του επεξεργαστη.Καταρχην αν κανει τοσο θορυβο και σε ενοχλει,ξεβιδωσε το.Δευτερον,πηγαινε εδω http://www.insomnia.gr/vb3/forumdisplay.php?f=35

και ανοιξε ενα καινουργιο θεμα.Ζητα να σου χαρισουν ανεμηστηρακι για chipset.To chipset ειναι αυτο που ειναι κατω απο την ψυκτρα σου(με το μικρο ανεμηστηρακι).Ε,στην συνεχεια αφου θα σου το χαρισουν βιδωσε το οποως ειναι το αλλο τωρα.Αν συνεχιζεις να εχεις αποριες ρωτησεε ξανα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που κάνω όταν το μικρό ανεμιστηράκι αρχίζει και κάνει θόρυβο είναι να το βγάλω. Αφού το ξεβιδώσω και βγάλω το βυσματάκι του, με τη βοήθεια του οποίου παίρνει ρεύμα από την μητρική, το ξεσκονίζω και ανασηκώνω ενα στρογγυλό αυτοκόλητο που έχει στη μια μεριά, ρίχνω εκεί μέσα μια σταγόνα λάδι. Μετά ξανακολάω το αυτοκόλητο και το βιδώνω πάλι πάνω στην ψύκτρα της μητρικής.

Είναι αρκετά εύκολο να το κάνεις κι εσύ. Αλλιώς πιστεύω σε μαγαζί με ηλεκτρονικά θα μπορέσεις να βρεις κάποιο παρόμοι ανεμιστηράκι. Δεν ξέρω μάλιστα εάν πωλούνται τέτοια και σε καταστήματα ειδών πληροφορικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pwpw to mperdepsate to paidi....

1)Anakefalaiwnw,prwton den xreazetai na dwseis 40 eyrw,oi times aytwn einai poly mikroteres...

Dieykrinise mas poia mobo exei 2 anemishtres?Mhpws ennoeis o anemisthras toy epeksergasth poy einai o megalos ?

 

Efoson pprokeitai gia ton mikro ths mitrikis:

2)Den symfwnw me thn idea zhtw na moy xarisoyn...

3)O xrhsths poy leei gia to ladi pithanos ennoei provlima poy toy kanei o anemisthras epeidi 2 ilika trivontai kai kanei thorivo giayto vazei ladi.Esena omws den ksereis an wfeiletai se ayto.

4)Poly pithanon ama thn doylepseis kai xwris anemisthraki na mhn exeis provlima,epeidh to eixe omws apo thn mama kalo einai na valeis kapoio allo.

5)Anemisthrakia tetoia yparxoyn polla,gia pli normal xrhsh(oxi oc klp) mporeis na pareis opoiodhpote mikro na valeis idioy megethoys me ayto poy eixe kai na kaneis tin doyleia soy apsoga...ipothesh merikwn eyrw.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις... :)

 

Το μικρο ανεμιστηρακι ειναι αυτο του chipset...λετε να δοκιμασω να το βγαλω? :???: Θα δοκιμασω αυριο...εχω βρει και τον Zalman 7000CU για καινουριο,τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είπα αυτό γιατί τα μικρά ανεμιστηράκια έχουν αυτά τα προβλήματα. Ειναι συνήθως χωρίς ρουλεμάν και μετά από κάποιο διάστημα, αρχίζουν και κάνουν θόρυβο. Και δεν μιλάω για τον συνήθη θόρυβο υπό συνθήκες κανονικής λειτουργίας, αλλά για έναν πιο έντονο θόρυβο, που μάλλον προέρχεται από τιν τριβή κάποιων εξαρτημάτων. Μάλιστα μερικές φορές, μετά από μερικά λεπτά παύει να ακούγεται έντονα.

Μου έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές αυτό το φαινόμενο.

 

Δεν ξέρω βέβαια αν ο dim79 μιλάει για το ίδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το πρωι ανοιξα το pc & ο θορυβος ως δια μαγειας ειχε...εξαφανιστει :shock: :roll: :-D τιποτα απολυτως δεν ακουγεται,χωρις εγω να πειραξω τιποτα...τι να πω δεν ξερω... :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με το ανεμιστηράκι της μητρικής Chaintech Zenith που ήταν και πανάκριβη (μια φορά και έναν καιρό...).

 

Δεν θέλω να σου χαλάσω τη χαρά αλλά αφού το έκανε μια φορά θα το κάνει συνέχεια. Τη λύση μου έδωσαν στο Ram-Shop (κάποιος χριστιανός που ήξερε δυο πράγματα παραπάνω, όχι οι άσχετοι του Πλαισίου). Αντικατέστησα το (φολ-)ανεμιστηράκι με μια ψύκτρα, όχι ιδιαίτερα ακριβή (απ' ότι θυμάμαι) και ησύχασαν τ' αυτάκια μου...

 

Ξεβίδωσε το και πήγαινε τους το να σου πουν.

 

Υ.Γ. Ο καλός ο υπάλληλος ήταν στο Ram-Shop στο μικρό στενό κάθετα και όχι επί της Στουρνάρη.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τα ανεμιστηρακια που πουλανε δεν κανουν για το chipset?Θελει "ειδικο"?Και κατι αλλο,αν το βγαλω τελειως θα δημιουργηθει προβλημα στη μητρικη? :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:Τελικα εβγαλα το ανεμιστηρακι & μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρησει τιποτα περιεργο...το μονο...διαφορετικο ειναι πως ενω σε κανονικες συνθηκες(πχ. τωρα)οι τιμες που μου δινει το motherboard monitor einai Case 43 C,CPU Diode 62 C,CPU Socket 49 CX,οταν παιζω το fm2005(μου το κανει μονο οταν παιζω το συγκεκριμενο παιχνιδι :-? ),ανεβαινουν στα 44,70(!!!),51 αντιστοιχα.Πρεπει ν'ανησυχω(κυριως για το 70αρι)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι έβγαλες το ανεμιστηράκι και δεν το αντικατέστησες με κάτι άλλο. Είναι λίγο επικίνδυνο, ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι.

 

Τα ανεμιστηράκια που κυκλοφορούν κάνουν αλλά όπως και να το κάνεις άλλο το ανεμιστηράκι (έστω και το "αθόρυβο") και άλλο η ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηγα στο ram-shop & πηρα ενα ανεμιστηρακι titan(ή καπως ετσι) 6 ευρω...το περιεργο ειναι οτι οταν το εβαλα δεν ειδα καμια βελτιωση στο θεμα της θερομκρασιας,αφου εξακολουθω να εχω 60 C στο CPU Diode...ενω το νεο ανεμιστηρακι εχει 5920 RPM παρακαλω(δεν ειναι πολυ?!) :?

 

Σημειωτεον οτι οταν ανοιγω τη θηκη του υπολογιστη η θερμοκρασια πεφτει παντα 4-5 βαθμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Καταρχήν η θερμοκρασία της CPU δεν έχει να κάνει με το ανεμιστηράκι του chipset. Η θερμοκρασία ανεβαίνει γιατί χρησιμοποιείται πολύ ο επεξεργαστής όταν παίζεις. Φαντάζομαι δεν έχεις ξαναελέγξει τις θερμοκρασίες ποτέ;

 

Δεύτερον, δεν υπάρχουν σκέτα ανεμιστηράκια πάνω στο chipset. Ή σκέτη ψύκτρα υπάρχει(παθητική ψύξη) ή ψύκτρα μαζί με ανεμιστηράκι(ενεργητική ψύξη). Πιθανότατα δεν θα είχες πρόβλημα και χωρίς ανεμιστήρα.

 

Οι υψηλές θερμοκρασίες που είδες είναι μάλλον φυσιολογικές για καλοκαίρι και...τον Athlon σου.

 

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...