Προς το περιεχόμενο

Για τους παλαιούς στο χώρο των υπολογιστων(Pixel Magazine κλπ)


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι μετά την ολοκλήρωση του PIXEL προχωράμε με επίσημη άδεια που πήραμε από την Compupress μετά από την κίνηση του συντάκτη του περιοδικού manos426f και του αρχισυντάκτη Κουβόπουλο στην προσπάθεια της ολοκλήρωσης και του περιοδικού PC Master.

 

Νέα ψηφιοποιημένα τεύση στο retrovisions.gr PC Master No 4 , No 57 ,No 95

http://www.retrovisions.gr/inv/index.php?app=ccs

 

Στηρίξτε και εσείς αυτή την μεγάλη προσπάθεια αν διαθέτετε και εσείς PC Master μέχρι και το 150

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 502
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

post-76925-0-30306000-1363817404_thumb.jpg

Επανέρχομαι στους παλαιούς στον χώρο με ένα αφιέρωμα στο περιοδικό User.Στο retrovisions.gr έχουν ανέβει ψηφιοποιημένα και σε μορφή Pdf 21 ολόκληρα τεύχη του αγαπημένου μας περιοδικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά καλησπέρα, αναζητώ το πρώτο τεύχος του περιοδικού PIXEL, έχει μεγάλη σημασία το να καταφέρω να το βρώ, παρακαλώ αν το έχει κάποιος ή αν γνωρίζει κάποιον που το έχει και το πουλάει ας επικοινωνήσει μαζί μου μέσω προσωπικού μηνύματος, ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Tον "ιό" τον είχε γράψει ο Ερρίκος Νασούφης και - αν δεν με απατά η μνήμη μου - δεν ήταν σε basic, αλλά σε C; Ο Ερρίκος κατόπιν πήγε στην Nixdorf στην Γερμανία και έκτοτε αγνοείται η τύχη του.

 

Απάντηση μετά από 10 ολόκληρα χρόνια..... Δεν υπάρχει Ερρίκος Νασούφης αλλά είναι δύο ξεχωριστά άτομα. Ο πρώτος είναι ο Ερρίκος ο Καλύβας και ο δεύτερος ο Νίκος ο Νασούφης συγγραφέας του "8088, 8086 :Προγραμματισμός και εφαρμογές για IBM PC/XT και συμβατούς" του 1987 εκδόσεις Παπασωτηρίου το οποίο βιβλίο έψαχνα τότε αλλά είχε εξαντληθεί. Ο εκδοτικός οίκος μου έδωσε το τηλέφωνο του σπιτιού του και μίλησα με τον πατέρα του ο οποίος μου είπε ότι έφυγε για Αμερική. Η αλήθεια είναι ότι έψαξα αρκετά να το εντοπίσω και να μάθω την τύχη του αλλά τίποτε. Ξέρεις κανείς τίποτε περισσότερο ?

attachicon.gifUser_No_01.jpg

Επανέρχομαι στους παλαιούς στον χώρο με ένα αφιέρωμα στο περιοδικό User.Στο retrovisions.gr έχουν ανέβει ψηφιοποιημένα και σε μορφή Pdf 21 ολόκληρα τεύχη του αγαπημένου μας περιοδικού.

 

Άρε φίλε τι μου θύμησες τώρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παντως εκεινα τα χρονια, για οσους τα εζησαν, ειχαν κατι σαν 'μαγικη εξερευνηση'. Πρωτογνωρες δυνατοτητες, τρομερος ενθουσιασμος, ανεπαναληπτες εμπειριες!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Περιμεναμε να βγει το περιοδικο,

για να καθισουμε να γραψουμε το listing με τις εντολες, το προγραμμα, να αποκτησουμε ενα νεο προγραμμα!

Γραμμη-γραμμη, αντιγραφη απο το περιοδικο!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς τεύχη του Amiga Format που είχαν μέσα walkthrough για Monkey Island 2 και Cruise for a Corpse; Dammit...δεν βρίσκω πια τα δικά μου :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμεναμε να βγει το περιοδικο,

για να καθισουμε να γραψουμε το listing με τις εντολες, το προγραμμα, να αποκτησουμε ενα νεο προγραμμα!

Γραμμη-γραμμη, αντιγραφη απο το περιοδικο!!!!

 

Ανατριχίλα. Θυμάμαι πως το είχα κάνει μέσα δεκαετίας '80 σε ZX Spectrum για ένα παιχνίδι με τους άθλους του Ηρακλή κι άλλο ένα με μπάσκετ. Δανειζόμενος τα Pixel από τη βιβλιοθήκη του σχολείου (έτσι γνώρισα και το περιοδικό). Φοβερές εποχές. Και φυσικά όλο και κάπου θα γινόταν λάθος, αφού ο μισός κώδικας ήταν καρφωτές διευθύνσεις μνήμης και δεν υπήρχε περίπτωση να τον έγραφες με τη μία σωστά όσους (οπτικούς) ελέγχους και να έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αντε να εξηγησεις, οτι τοτε πέρναμε πετονιά, όχι για ψάρεμα, αλλα για να την βαλεις στην υποδοχη του 'ηλεκτρονικου'(τα μεγαλα κουτια-τα γνωστα και ως 'φλιμπεράκια'-με κερματοδεκτη), και να κερδισεις ποντους!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 6 μήνες μετά...

(για να θυμομαστε τις παλιες μας 'ανησυχίες'...back to the past)

Τι θα γινει ρε παιδια, θα βγει κανενα σπαστηρακι για το samantha fox strip poker, μπας και δουμε φως;;;;

(οπως λεγαμε τοτε...)

 

Και τι να δεις δηλαδη, ασπρομαυρη σκαναρισμενη φωτο της κακιας ωρας με 0 χρωματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC Master Race πώς σας φάνηκε παιδιά; Βγήκε το δεύτερο τεύχος/PDF πριν λίγες μέρες, δεν έχω βρει ακόμη χρόνο να το διαβάσω!

 

http://www.pcmrace.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC Master Race πώς σας φάνηκε παιδιά; Βγήκε το δεύτερο τεύχος/PDF πριν λίγες μέρες, δεν έχω βρει ακόμη χρόνο να το διαβάσω!

 

http://www.pcmrace.gr/

 

Βγαινει ακομη pc master, εστω και καθε τριμηνο;;;;

Κουφαθηκα τωρα...

 

Γραμμη εντολων, με νουμερα μπροστα....μιλαμε για αλησμονητες εποχες.

High tech ομως...με εγχρωμη οθονη βλεπω....

Μιλαμε ειχαν πρασινισει τα ματια μου με το πρασινο μονιτορ του 6128....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...