Προς το περιεχόμενο

Για τους παλαιούς στο χώρο των υπολογιστων(Pixel Magazine κλπ)


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτες τις μερες ειναι η Retrobit στη ΔΕΘ.

http://www.retroclub.info/?p=2665

Επισης τα παιδια του www.retrocomputers.gr μαλλον θα διοργανωσουνε κατι πριν το 2017, για την Αθηνα, κοιτα την σελιδα τους για νεοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μερες ειναι η Retrobit στη ΔΕΘ.

http://www.retroclub.info/?p=2665

Επισης τα παιδια του www.retrocomputers.gr μαλλον θα διοργανωσουνε κατι πριν το 2017, για την Αθηνα, κοιτα την σελιδα τους για νεοτερα.

 

thanks.

Αν μπορει καποιος ας ενημερωνει κι εδω το νημα, δεν ειναι και τοσες πολλες αυτες οι εκθεσεις, κριμα να μας ξεφευγουν και να μην τα παιρνουμε ειδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν γίνει και κάποια λάθη στο Pixel ...

 

 

Ο φανατισμός του νεοέλληνα για κάθε τι νέο , είχε σπρώξει τους συντάκτες και το περιοδικό να θέλουν να θάψουν τα 8bit

πολύ νωρίτερα από τη στιγμή που έπρεπε, ενώ υπήρχε ακόμη διαθέσιμο software και είχαν μεγάλο μερίδιο της αγοράς,

ήδη από το 1989.

 

 

Συνεχείς αναφορές στο "φυσικότατο animation" της amiga , στο πόσο καλύτερα ήταν τα παιχνίδια στα 16bit ...

που λες και είχαν σκοπό να στέιλουν για σκραπ τα 8bit-α , πριν την ώρα τους.

Γιατί το 1989 κόστιζε 120.000δρχ η amiga με modulator ... και 10.000 λιγότερα ο 520st

ενώ ο 6128 είχε 80.000 με την έγχρωμη και 60.000 με την πράσινη (20.000 δρχ λιγότερα από το 1986 που είχαν βγει και με τον τότε πληθωρισμό και οι 100.000δρχ του 1989 είχαν μικρότερη αξία από το 1986).

 

Από το 1990 στο Pixel , είχαν ξεγράψει ήδη τα 8bit , για οποία έβγαιναν games ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 1992

και με το φανατισμό τους στη σταυροφορία κατά της πειρατείας , προσπαθούσαν να σπρώξουν τα nes, sega master system κτλ ...

 

για τα οποία 1 game , κόστιζε όσο ένας spectrum ολόκληρος .....

 

Αλλά παρόλα αυτά , στους έφηβους του 1990 , οι κονσόλες , δεν πήγαιναν ιδιαίτερα , αφού ήταν παιχνίδια για πιο παχιά πορτοφόλια.

 

 

Σε διεθνές επίπεδο , το amstrad action για τους cpc έφτασε μέχρι το 1995 !!!!!!

Εννοείται τα τελευταία 2 χρόνια ήταν γραφικοί , αλλά μέχρι το 1993 , είχαν ζωή τα 8 bit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ειναι πολυ κοινα αυτα που περιγραφεις Dr_73

Και δεν μιλαω μονο για το pixel, αλλα παγκοσμιως γενικοτερα. Ολες οι εταιριες θελουνε να πουλησουνε το νεοτερο, πιο συγχρονο και ταυτοχρονα ακριβοτερο προιον τους, και βαζουν τα δυνατα τους να το προωθουν καθε φορα. Το κεφαλαιο πειρατια ομως ειναι κατι εντελως διαφορετικο, φυσικα και καμια εταιρια δεν θελει να βλεπει πωλησεις να χανοντε, και χαθηκαν παρα πολλα χρηματα απο την πειρατεια στην Ελλαδα.

Με το διαδικτυο ωστοσο, πολλα αν οχι απο τα περισσοτερα προβληματα που βλεπαμε στα περιοδικα εχουν περιορισθει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα ZX Spectrum 48 μέχρι το 1991 και τον ευχαριστιόμουν μια χαρά. Νομίζω όμως πως οι 120 χιλιάδες της Amiga εν έτει 1989 είναι πιθανώς λίγες (δεν το έχω διπλοτσεκάρει μέσω αγγελιών της εποχής). Θυμάμαι πως τη δική μου την πήρα τέλος του '91 (24/12, 2:30μμ) ακριβώς σε αυτή την τιμή μαζί με το modulator. Και ήταν και προσφορά από κεντρικό μαγαζί.

 

Επίσης εκείνη την εποχή υπάρχει άνθρωπος που αγόραζε games σε Amiga/Atari; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

thanks.

Αν μπορει καποιος ας ενημερωνει κι εδω το νημα, δεν ειναι και τοσες πολλες αυτες οι εκθεσεις, κριμα να μας ξεφευγουν και να μην τα παιρνουμε ειδηση.

Αυριο ειναι η τελευταια μερα της διοργανωσης Digital Universe, που τα ρετρο συστηματα και κονσολες εχουν και αυτα την τιμητικη τους.

http://digiu.eu

Περασα σημερα το μεσημερι και υπαρχουν παρα πολλα συστηματα, απο Vectrex μεχρι Neo Geo, Amiga και Dreamcast.

Η ειδοσος ειναι με εγγραφη αλλα δωρεαν. Τελευταια μερα ειναι αυριο Κυριακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο ειναι η τελευταια μερα της διοργανωσης Digital Universe, που τα ρετρο συστηματα και κονσολες εχουν και αυτα την τιμητικη τους.

http://digiu.eu

Περασα σημερα το μεσημερι και υπαρχουν παρα πολλα συστηματα, απο Vectrex μεχρι Neo Geo, Amiga και Dreamcast.

Η ειδοσος ειναι με εγγραφη αλλα δωρεαν. Τελευταια μερα ειναι αυριο Κυριακη.

 

Ευχαριστουμε για την ενημερωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Αντε πείτε κάνα τρελό για την κυρία Άννα στον Ευκλείδη, βασικά ζει ακόμα;

Εγώ είχα ZX Spectrum 48 μέχρι το 1991 και τον ευχαριστιόμουν μια χαρά. Νομίζω όμως πως οι 120 χιλιάδες της Amiga εν έτει 1989 είναι πιθανώς λίγες (δεν το έχω διπλοτσεκάρει μέσω αγγελιών της εποχής). Θυμάμαι πως τη δική μου την πήρα τέλος του '91 (24/12, 2:30μμ) ακριβώς σε αυτή την τιμή μαζί με το modulator. Και ήταν και προσφορά από κεντρικό μαγαζί.

 

Επίσης εκείνη την εποχή υπάρχει άνθρωπος που αγόραζε games σε Amiga/Atari; :P

120 σκέτη; μετά ανέβηκε η τιμή, την πήρα από kissware στα 240 με το 1084.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω θυμαμαι εποχες περι το 1985, που ειδικα τους 'μεγαλυτερους' υπολογιστες, αλλα καμια φορα και τους personal computers(λιγα χρονια ειχαν στην αγορα-μικρη διαδοση-λιγοι ηξεραν...),

τους αποκαλουσαν και ως 'ηλεκτρονικους εγκέφαλους'....

Το θυμαται κανενας αλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω θυμαμαι εποχες περι το 1985, που ειδικα τους 'μεγαλυτερους' υπολογιστες, αλλα καμια φορα και τους personal computers(λιγα χρονια ειχαν στην αγορα-μικρη διαδοση-λιγοι ηξεραν...),

τους αποκαλουσαν και ως 'ηλεκτρονικους εγκέφαλους'....

Το θυμαται κανενας αλλος;

ειχε βγει ενα περιοδικο νομιζω με τετοιο τιτλο στο εξωφυλλο...δεν  θυμαμαι πιο ομως..ημουν μολις 10 τοτε οποτε δεν εχω μεγαλη μνημη απο τετοια πραγματα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Τωρα καταλαβαινω τι σημαινει να εισαι 'παλιος' στους υπολογιστες...
Βεβαια εγω προσωπικα, ειμαι χαρουμενος για την εμπειρια δεκαετων που κουβαλω στις πλατες μου, την θεωρω πολυ χρησιμη...


Μου λεγε γνωστός, εδειξαν σε ένα παιδάκι μια...δισκετα 3.5 ιντσων,
και ξερετε ποια ήταν η απόκρισή του;
"Ποιος είχε την ιδέα να τυπώσει σε 3d εκτυπωτη, το εικονίδιο του save;"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λεγε γνωστός, εδειξαν σε ένα παιδάκι μια...δισκετα 3.5 ιντσων,

και ξερετε ποια ήταν η απόκρισή του;

"Ποιος είχε την ιδέα να τυπώσει σε 3d εκτυπωτη, το εικονίδιο του save;"

Που να έβλεπε 5,25 ή 8 ιντσών floppy !!!

1200px-Floppy_disk_2009_G1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα καταλαβαινω τι σημαινει να εισαι 'παλιος' στους υπολογιστες...

Βεβαια εγω προσωπικα, ειμαι χαρουμενος για την εμπειρια δεκαετων που κουβαλω στις πλατες μου, την θεωρω πολυ χρησιμη...

 

Μου λεγε γνωστός, εδειξαν σε ένα παιδάκι μια...δισκετα 3.5 ιντσων,

και ξερετε ποια ήταν η απόκρισή του;

"Ποιος είχε την ιδέα να τυπώσει σε 3d εκτυπωτη, το εικονίδιο του save;"

Αυτο παιζει να ειναι αστειακι/meme του facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...