Προς το περιεχόμενο

Αγορά τηλεόρασης


Sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ψάχνω αυτή την περίοδο να αγοράσω μία τηλεόραση για το σαλόνι του εξοχικού μου. Την τεχνολογία LCD την έχω μάλλον απορρίψει διότι είναι σε μάλλον πρώιμο στάδιο ακόμα, οπότε προσανατολίζομαι προς μία 25'' ή 29'' CRT. Αυτό που με προληματίζει καταρχήν είναι η μικρή απόσταση από την οθόνη που θα είναι max 3.5 m, επιτρέπει αυτό την επιλογή 29'';

Από την άλλη βέβαια, τα μοντέλα στις 25'' είναι σχετικώς περιορισμένα από ότι έχω δει. Έχοντας πολλά χρόνια διάφορες Sony μπορώ να πως ότι με ικανοποιεί περισσότερο από άλλες οθόνες η εικόνα τους, οπότε σκέφτομαι για αυτό το μοντέλο:

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=KV-29CL11&site=odw_el_GR&category=TVP+Conventional+4x3+TV

το οποίο και έχω βρει στα 340 Euros. Μπορεί κάποιος που έχει εμπειρία επί του θέματος να με κατατοπίσει σχετικώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά είναι η 29άρα γιά τον χώρο που την θέλεις (εγώ στο υπνοδωμάτιο έχω 32άρα και βλέπω από τα 3 μέτρα :lol: ).

Γιά τα λεφτά της είναι καλή αυτή η Sony. Μιά απλή 29άρα είναι, αλλά με ποιότητα Sony.

Αν βλέπεις DVD και είσαι διατεθημένος να ξοδέψεις κάποια ευρώ παραπάνω, δες και αυτή την Philips . Τον περασμένο Νοέμβριο την είχα πάρει 770? και τώρα την είδα 499? σε φυλάδια της Ηλεκτρονικής και του Συκάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν μπορείς να βρείς κάρτα για αγορά από το Macro κάνε ένα κόπο να δεις μερικά μοντέλα εκεί. Oι διαφορές στις τιμές είναι μεγάλες. Και όπως είπε και ο dim_b για την απόσταση που λες η 29άρα είναι ό,τι πρέπει. Εγώ σε αυτά τα μέτρα έχω 32άρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς πρέπει να μείνω σε αυτό το κόστος περίπου διότι σκοπεύω να κάνω αγορά μίας ακόμη τηλεόρασης για το σπίτι τον ερχόμενο χειμώνα. Όσον αφορά το macro, είναι τύπου Praktiker, που έχει μόνο συγκεκριμένες προσφορές και μειωμένη γκάμα στα προϊόντα; Μήπως έχει και κάποιο site;

Υπάρχει μήπως καμιά εναλλακτική πρόταση σε αυτά περίπου τα λεφτά; Ομολογώ βέβαια ότι είμαι προκατειλημμένος θετικά υπέρ των Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλεις να δώσεις περισσότερα, η Sony που λες είναι πολύ καλή επιλογή. Εγώ θα προτιμούσα την αντίστοιχη Philips που πρέπει να είναι περίπου στην ίδια τιμή, αλλά χωρίς ιδιαίτερο λόγο (είμαι και εγώ προκατειλημμένος υπέρ της :lol: ).

Πάντως βλέποντας μερικά διαφημιστικά από μεγάλα καταστήματα ηλεκτρικών, παρατηρώ ότι οι τηλεοράσεις CRT έχουν περιοριστεί πάρα πολύ και τα φυλάδια είναι γεμάτα με LCD και plasma σε μεγάλη ποικιλία τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον που θελει να παρει crt τιβι , αυτη ειναι η καλυτερη περιοδος .

Ολα τα μεγαλα καταστηματα -αλυσιδες τις δινουν τζαμπα ,γιατι θελουν να τις ξεφορτωθουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ναι μεν να είναι σε προσιτές τιμές σχετικά με τα προηγούμενα χρόνια, αλλά είναι δε πολύ λίγα τα μοντέλα. Φανταστείτε ότι 25'' είναι σε μερικές περιπτώσεις πιο ακριβές απο 29'' ακριβώς διότι είναι ακόμη λιγότερες. Υπάρχουν και φθηνότερα μοντέλα σχετικά με αυτό που αναφέρω αλλά να σας πω την αλήθεια δεν τα εμπιτεύομαι ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πιστεύω ότι σε μικρές σχετικά ίντσες μια Lcd (όχι Plasma) είναι πάρα πολύ καλή επιλογή και από άποψη εικόνας αλλά και οκονομικά...

 

Μπορεί η τεχνολογία τους να εξελίσεται ακόμη αλλά είναι ήδη σε πολύ καλό επίπεδο, εξάλλου και οι Crt (όσα μοντέλλα βγαίνουν πια) εξακολουθούν να βελτιώνονται μέχρι και τις μέρες μας.

Η τεχνολογία εξελλίσεται συνεχώς.

 

Για μικρό χώρο πάντως, π.χ. κρεβατοκάμαρα, οι επίπεδες είναι σωτήρια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι την συγκεκριμένη τηλεόραση (ή κάποιο πολύ κοντινό της μοντέλο) την αγόρασα πρίν 9 μήνες από Carefour 440?. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Η απόσταση μην σε απασχολεί, βλέπεις πολύ άνετα και ξεκούραστα. Εσύ σε τί τιμή την βρήκες;

Άκυρη η παραπάνω ερώτηση. Sorry!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά άλλαξα κατεύθυνση και πήρα τη Philips 21PT5458 που βρήκα στα 220 Ε, είπα να πάρω μία μικρότερη και πιο οικονομική οθόνη. Σκέφτηκα εξοχικό είναι ας αλλάξουμε και λίγο τρόπο ζωής σχετικά με την πόλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Ξέρω ότι θα σας φανεί εκτός τόπου και χρόνου η ερώτηση, αλλά υπάρχει κάποια καλή πρόταση στις 29" CRT αυτή την περίοδο; Maximum 450 ευρώ.

 

Παρακαλώ μην ανοίξουμε κουβέντα για LCD/plasma...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...