Προς το περιεχόμενο

SONY DCR-HC32E μεταφορά video σε DVD


DJ_XLR8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είναι η πρώτη μου κάμερα και τράβηξα 4 κασέτες στις διακοπές μου μ' αυτή. Μέχρι στιγμής έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Ωστόσο, αυτό που θα ήθελα να μου πει κάποιος είναι πως να μεταφέρω το περιεχόμενο των ψηφιακών κασετών στο PC με ακριβώς την ίδια ποιότητα ώστε να φτιάξω μετά DVD. H διαδικασία που έχει για τη δημιουργία VCD είναι απλούστατη, αλλά η τελική ποιότητα είναι εντελώς μάπα! Επειδή λοιπόν θέλω να έχω σε DVD όλα αυτά που τράβηξα και να τα βλέπω με την ίδια ποιότητα εικόνας που τα βλέπω στην TV όταν συνδέσω τη κάμερα, θα ήθελα να μου πείτε εάν υπάρχει κάποιος τέτοιος τρόπος. Είδα στο manual ότι πρέπει να αγοράσω ένα καλώδιο i.LINK το οποίο συνδέεται σε υπολογιστή Sony Vaio όπου θα είναι εγκαταστημένο το λογισμικό "Click to DVD". Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου γιατί είναι κρίμα να τα κρατήσω στις κασέτες. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i camera sou den exei kalodio sindesis gia pc?(firewire i usb)..an exei dokimase me to Ulead Videostudio tin metatropi kai egrafi ton tenion sou se DVD..auto xrisimopoio ki ego paroti exo analogiki kamera kai anagazomai na kano capture tis tenies prin tis kapso se DVD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iLink είναι διαφορετική ονομασία γιά το IEEE 1394 (πιό γνωστό και ως firewire). Αν έχεις σχετικά καινούριο PC, θα πρέπει να υπάρχουν ενσωματωμένες θύρες IEE1394 οπότε με ένα καλώδιο 4-σε-6 (μικρό βίσμα στην κάμερα, μεγάλο στο PC) τα συνδέεις και μεταφέρεις το video αυτούσιο στον σκληρό σου (θα χρειαστείς πολύ κενό χώρο γιατί μία ώρα video σε μορφή DV χρειάζεται περίπου 30GB). Αν δεν έχεις θύρα firewire στο PC, υπάρχουν κάρτες PCI που κοστίζουν λιγότερο από 20?.

 

Οδηγίες γιά την μετατροπή από DV σε MPEG2 και το authoring του DVD θα βρεις στο forum των DivX/DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οχι και 30giga για 1 ωρα video...13giga ειναι περιπου.

Ουπς, λάθος μου. redface.gif

Έχει περάσει πολύς καιρός από την τελευταία φορά που ασχολήθηκα, και μάλλον έχω αρχίσει να ξεχνάω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το ilink είναι το firewire η μία ώρα κοστίζει 13GB, ωραία και εύκολα προγραμματάκια είναι το Pinnacle Studio, το NVExpress και άλλα

Για τη σύλληψη πρέπει να ορίσεις ένα γρήγορο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-P

i camera sou den exei kalodio sindesis gia pc?(firewire i usb)

Έχει καλώδιο USB, χάλια ποιότητα.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, πάω τώρα να πάρω κάρτα firewire & το καλώδιο, να 'σται καλά γιατί αγχώθηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...