Προς το περιεχόμενο

Microsoft Messenger 5.0 for Mac


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσονούπω* κυκλοφορεί η έκδοση 5.0 του Messenger για MacOS. Στο σχετικό site της Microsoft φαίνεται αρκετά υποσχόμενος. Για να δούμε αν τελικά θα είναι καλύτερος ή θα μείνουμε στο Adium... :)

 

 

 

* το site έχει ενημερωθεί με τη νέα έκδοση (features κλπ) αλλά το download link δεν δουλεύει. Αυτό αναμένεται να γίνει τις επόμενες ώρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Adium και πάλι Adium!

 

Θα βάλω τα σκουπίδια της MS στον Mac μου να τον μολύνω; Μα... πας καλά; :)

Εδώ και στα βρωμο-Windoze έχω Gaim και απεγκατέστησα τόσο τον Windows Msgr όσο και τον MSN Msgr που'χα βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ χρησιμοποιώ το Proteus. Κάνει την ίδια δουλειά με το Adium, απλά μου αρέσει περισσότερο... Θέμα γούστου είναι μάλλον, καθώς και τα δύο δουλεύουν πολύ καλά. :)

 

Βασικά στο Panther είχα πετάξει το iChat! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ωραίο φαίνεται το Proteus, ΑΛΛΑ είναι shareware :? ενώ το Adium (όπως και ο Microsoft Messenger) είναι εντελώς free...

 

Επιβεβαιώνεται η υπεροχή του Adium.

 

Και free και ανοιχτός κώδικας! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν τον είχα ξανακούσει αυτόν και μου φαίνεται πολύ συμπαθητικός. μόλις γυρίσω σπίτι θα τον δοκιμάσω...! Πάντως και ο MSN καλός είναι πολύ ωραίο interface και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που δεν έχει διαφημίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego os neos... leo to exhs...Amsn...moiazei perisotero sto messenger pou douleya gia pc...k me boleyei...

ayto to adium...poly gymno...eno o messenger gia mac apo thn ms...

EIPAME...EFYGA APO MS....DEN GYRNAO SE PΛPARIES........

so...Amsn...boleyei...exei oti eixa ston 7.0 sxedon...ara kalo to switch...

NAI KYRIOI..poulhsa to pc...mono mac exo...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

NAI KYRIOI..poulhsa to pc...mono mac exo...!

 

Από εμένα τουλάχιστον συγχαρητήρια αλλά...

 

 

... εσύ δεν πουλούσες mac mini στις Αγγελίες του forum; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ εγω γιατι δεν καταφερα να βαλω ελληνικα στον aMSN? Οχι στα μηνυματα, εκει μια χαρα ηταν, αλλα στα nicknames εμφανιζονταν ακαταλαβηστικα... Το εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα τιποτα...

 

Παντως, αν και microsoft, ο MSN 5 ειναι πολυ καλος. Τον χρησιμοποιω απο την πρωτη στιγμη που κυκλοφορησε και δεν εχω κανενα προβλημα!

 

Ακομα κι αν δεν ασχοληθουμε με MSN, αναγκαστικα θα εχουμε κατι απο MS στο μηχανημα μας, γιατι το MS-Office 2004 δεν συγκρινεται με κανενα αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν οτι σύμφωνα με τα όσα ακούγονται, η Microsoft απο τον Οκτώβριο θα απαγορεύσει την πρόσβαση στην υπηρεσία Messenger με προγράμματα "τρίτων" δηλαδή θα υποστηρίζεται μόνο η επίσημη έκδοση του Μessenger απο την M$ (δεν ξέρω πως και αν μπορεί βέβαια να το κάνει αυτό..) Αντε οι χρήστες OSX βολεύονται με το Messenger 5, οι χρήστες linux τι θα κάνουν..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χρήστες linux θα χρησιμοποιήσουν άλλο δίκτυο IM. Δε μπορεί να τα θέλουν όλα δικά τους. (από τη μία αναρχία αντι microsoft κλπ - από την άλλη μας βολεύει το MSN). Tough luck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά οταν όλοι οι φίλοι/γνωστοί χρησιμοποιούν MSN δε μπορείς να τους κάνεις να αλλάξουν επειδή δε μπορείς εσυ να το χρησιμοποιείς. Αντε να εξηγήσεις στην φίλη σου την Σούλα-Βούλα (που το μόνο που ξέρει απο υπολογιστές είναι πως να τον ανοίγει, να τον κλείνει και πως να μπαίνει στο internet) τι είναι το linux και γιατί δε μπορείς να χρησιμοποιείς MSN αλλά μόνο ICQ / Yahoo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...