Προς το περιεχόμενο

δικτυο 2 υπολογιστων HELP


disaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχο 2 pc το ενα εχει win xp home greek και το αλλο win xp prof english.εχο γραμμη adsl.θελω να συνδεσω τα 2 μηχανηματα και το pc με win xp pro να συνδεεται στο internet με την adsl και να μπορω στο αλλο να serfaro μεσο του δικτυου να μην εχο δηλαδη μοντεμ σε αυτο με τα home.

 

θα μου πειτε τορα οτι φταιει πιθανοτατα το γεγονος οτι δεν εχουν τα ιδια win αλλα το ειχα κανει παλιοτερα και δεν θυμαμαι πως. εφαγα 1 ωρα και δεν τα καταφερα.

 

μπορει να μου πει καποιος πος το κανω βημα βημα? α και αν γινεται να μεταφερο αρχεια απο τον ενα στον αλλο(και αυτο το ειχα κανει παλια αλλα δεν θυμαμαι πως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίρνεις ένα switch 5 θυρών με 13 ?, συνδέεις το καλώδια δικτύου από τον modem/router σε μια θύρα του switch και από άλλες 2 θύρες φεύγουν 2 καλώδια, ένα για κάθε pc.

το ότι έχουν διαφορετικά λειτουργικά δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στον τρόπο που σου περιγράφω.

"ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα καλώδια δικτύου να είναι straight και όχι cross"

κατά 99% το modem/router είναι ρυθμισμένο να δίνει αυτόματα ip στα pc οπότε επιλέγεις και στα 2 pc την αυτόματα απόδοση ip και ξεμπέρδεψες.

έτσι θα έχεις ένα δίκτυο 2 υπολογιστών όπου και οι 2 θα έχουν πρόσβαση στο internet ανεξάρτητα ο ένας από τον άλλο

εννοείται ότι και τα 2 pc έχουν κάρτες δικτύου

συνολικό κόστος 15 ? μαζί με τα καλώδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ευχαριστω για τις οδηγιες αλλα μαλλον δεν καταλαβες τι ακριβως θελω η μαλλον δεν το εκανα εγω σαφες. θελο να συνδεσω 2 υπολογιστες χωρις switch απλως με ενα καλωδιο(το καλωδιο που εχω ειναι cross link.γινεται με αυτο η πρεπει να παρω αλλου ειδους καλωδιο?).

 

οπως ειπα το ειχα κανει παλαιοτερα χωρις switch με ενα καλωδιο δικτυου(δεν θυμαμε το ειδος.απλω ειχα πει στον πωλητη να μου δωσει ενα καλωδιο για να συνδεσω 2 υπολογιστες. δεν ξερω αν μου εδωσε cross link η το αλλο ειδος που αναφερεις).

 

δηλαδη εγω θελω να φτιαξω ενα δικτυο με 2 pc χωρις να με ενδιαφερει να δυνδεθουν και αλλα και να συνδεομαι στο internet με τον ενα και να 'τραβαω' την συνδεση στον αλλο(δηλαδη να μπαινω στο internet με τον αλλο χωρις να εχω modem)

 

η γραμμη ειναι adsl 384.

 

ευχαριστω και τον αλλο φιλο που εδωσε το link αλλα κοιτα τι γινεται.κανω τις οδηγιες που λεει στο site αλλα δεν μου βγαζει gateway στον δευτερο υπολογιστη(σε αυτον που συνδεεται μεσω του αλλου χωρις να εχει modem) και ετσι δεν μπορω να μπω στο net παρα μονο απο τον κεντρικο

 

 

ευχαριστω εκ των προτερον για καθε βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prepei na energopoihseis to internet connection sharing se auton pou 8a thn dinei ston allon nomizw.egw pantws to exw kanei me switch kai einai mia xara xwris kolhmata ktl!!

8a sto proteina pantws.ki egw palia me pstn internet connection sharing tous eixa kai o enas sundeotan mesw tou allou.alla molis ebala dsl kateu8eian se switch..xwris deuterh skepsh.poio sta8ero(ta windows kammia fora kolousan kai den edinan internet ston deutero upologisth) kai exw kai stous duo internet ane3arthtws me to an o enas einai anoixtos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a kati san na thumithika tora.ennoeis na kano start kapoia service?

 

mou fainete pos palaiotera eixa apenergopoihsei kati services pou den xrisimopoiousa.mporeis na mou peis i opoios kserei poies servises prepei na einai energopoihmenes se kathe pc?

 

an den ta katafero tha paro switch opos mou lete.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.practicallynetworked.com/sharing/xp_ics/serverbroadband.htm

 

Edw leei pws na energopoihseis to internet connection sharing gia ton upologisth pou 8es na dinei to internet

 

Apo kei kai pera nomizw oti prepei (gia kalutera) na baleis ston deutero upologisth pou 8a pairnei to internet san gateway thn ip tou allou.

Gia paradeigma ston prwto me to internet:

IP 192.168.0.1 kai mask 255.255.255.0

Ston deutero:

IP 192.168.0.2 , mask 255.255.255.0 kai gateway 192.168.0.1

 

Pisteuw oti eisai etoimos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα καλώδια δικτύου να είναι straight και όχι cross"

Ισχύει το παρακάτω;

cable-use.gif

 

Κάποιες απορίες:

Το καλώδιο "modem/router - PC" τι τύπου είναι;

To hub σε τι διαφέρει από το switch;

To winproxy αντικαθιστά το filesharing Που έχουν τα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίρνεις ένα switch 5 θυρών με 13 ?' date=' συνδέεις το καλώδια δικτύου από τον modem/router σε μια θύρα του switch και από άλλες 2 θύρες φεύγουν 2 καλώδια, ένα για κάθε pc.

το ότι έχουν διαφορετικά λειτουργικά δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στον τρόπο που σου περιγράφω.

"ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα καλώδια δικτύου να είναι straight και όχι cross"

κατά 99% το modem/router είναι ρυθμισμένο να δίνει αυτόματα ip στα pc οπότε επιλέγεις και στα 2 pc την αυτόματα απόδοση ip και ξεμπέρδεψες.

έτσι θα έχεις ένα δίκτυο 2 υπολογιστών όπου και οι 2 θα έχουν πρόσβαση στο internet ανεξάρτητα ο ένας από τον άλλο

εννοείται ότι και τα 2 pc έχουν κάρτες δικτύου

συνολικό κόστος 15 ? μαζί με τα καλώδια[/quote']

 

to switch me ta 15 euro pou to briskoume?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@mikaha

Ισχύει θεωρητικά το σχέδιο.

Πρακτικά τα περισσότερα σύγχρονα switch είναι "autosense" όσον αφορά το cross/straight καλώδιο κ δουλεύουν κ με τα 2.

 

Πρακτικά η διαφορά που σε ενδιαφέρει στα hub/switch είναι ότι το 1o διαιρεί το bandwidth διά τις πόρτες του. (στέλνει σε όλες τις πόρτες), ενώ το 2ο είναι 100/100 full σε κάθε πόρτα.

 

@disaster

Τα utp τα ξεχωρίζεις πολύ εύκολα οπτικά.

Το straight έχει με ίδια σειρά τα χρώματα κ στα 2 βύσματα.

Στο cross η σειρά των χρωμάτων είναι διαφορετική σε κάθε βύσμα.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon epidi eixe provlima o enas upologistis argisa na to psaxo to pos tha ftiakso to network.

 

loipon exo 2 oipologistes. kai oi 2 exoun ta win xp prof sp2. ston enan exo to modem apo to adsl in a box to opoio modem sindeetai me usb. se auton exo kanonika internet.

 

THELO

 

na sindeso me kapoion tropo ta 2 pc etsi oste o deuteros upologistis na exei prosvasi sto internet xoris modem.ennoeitai oti kai oi 2 exoun kartes diktuou(ensomatomenes sto mainboard).

 

autos o opoios sindeetai meso dsl exei 2 thures diktuou (exei to board DFI nf4 lanparty SLI)

 

exoume kai leme. piga kai agorasa ola ta aparaitita.

 

pira ena switch 8ari kai 2 kalodia diktuou mona kai ena crossover.

 

ginetai na mou pei kapoios pos mporo na tous sindeso me enan apo autous tous tropous? an kapoios kserei kai me tous 2 as tous pei se periptosei pou den piasei o enas na kano ton allo.

 

ekana ta vimata pou anaferei enas insomniac o billpeppas se ena ipomnhma alla den pianei.

 

an ginetai apantiste oso pio amesa ginetai giati einai epeigon

 

thx for ur time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...