Προς το περιεχόμενο

ποια ψυκτρα να παρω?


sokonik_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ο π4 κανει σαν αξεσουαρ, ποια ψυκτρα να παρω η προτεινετε και καμια αλλη?

 

1. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650406

 

 

2. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650205

 

δεν θελω τρελες επιδοσεις και το pc θα το πουλησω σε 3-4 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σου προτεινω αυτη: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700519

για να μην ακους καθολου θορυβο. (Εκτος και αν εχεις κανα prescotti οποτε παιξε σε καμια Hyper 6 η ΧP120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.8/800 εχω αλλα δεν ξερω αν θα κανει στην μ/β, asus p4p800 deluxe. Hyper 6 η χρ 120 ειναι πολυ μεγαλες και δεν θελω κατι τετοιο. αυτη που λες πρεπει να παρω και ανεμιστηρακια η δουλευει και ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η gigabyte 3d rocket file mou einai poli gamato cooler apo opoia plevra kai na to koitakseis (ektos gia vevea o/c opou xreiazontai alles kathgories cpu cooling)tin exw se ena pc mou ena xrono tora kai den masaei tpt kai einai apolutws isixi stis xamiloteres strofes tis opou einai arketes gia psiksoun ton cpu sou kai episis exei rithmisti strofon se backpanel kai se 3.5" panel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 2 βδομάδες έχω την GIGABYTE 3D ROCKET COOLER και δηλώνω υπερευχαριστημένος!!!

 

PER.650205.jpg

 

Πρώτον είναι universal οπότε μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και στο μέλλον.

Δεύτερον είναι πολύ αποτελεσματική (έριξε την θερμοκρασία του Athlon XP2800-Barton από 62C σε 47C).

Tρίτον είναι σχετικά οικονομική (μόνο 31?).

 

Το μόνο κακό είναι ότι είναι λίγο ζόρικη στην εγκατάσταση.

Συνοδεύεται και από ρυθμιστή στροφών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.8/800 εχω αλλα δεν ξερω αν θα κανει στην μ/β, asus p4p800 deluxe. Hyper 6 η χρ 120 ειναι πολυ μεγαλες και δεν θελω κατι τετοιο. αυτη που λες πρεπει να παρω και ανεμιστηρακια η δουλευει και ετσι?

 

Πιστευω θα κανει. Δουλευει και χωρις ανεμιστηρα η ψυκτρα που σου προτεινα.

Μην ανησυχεις παντως για το μεγεθος της ψυκτρας. Εγω σε κουτι Midi καταφερα και εβαλα αυτο το τερας την Hyper 6 χωρις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι μόνο θέμα μεγέθους αλλά και βάρους.

 

Κανένας κατασκευαστής επεξεργαστών δεν προτείνει τόσο μεγάλου βάρους ψύκτρες. (π.χ. για τους Athlon η AMD προτείνει ψύκτρες βάρους 300gr http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/23794.pdf )

 

οπότε πριν τοποθετήσεις μεγάλη ψύκτρα προσοχή στην τοποθέτηση μην καταστρέψεις τον επεξεργαστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγειλα την GIGABYTE 3D ROCKET COOLER επειδη ειναι πιο μικρη και δεν χρειαζεται να βγει η μητρικη και η hyper6 παρεπει να ειναι πολυ γαματη για τα λεφτα της αλλα ειναι θεριο

 

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

π.χ. για τους Athlon η AMD προτείνει ψύκτρες βάρους 300gr

Κι επισης προτεινει να μην αλλαζουμε θερμοαγώγιμες να μη βαζουμε τους επεξεργαστες χωρις τη παρουσια εξειδικευμενου προσωπικου και να μη κανουμε o/c...καλα το ξεκαπακωμα επεξεργαστη απαγορευεται δια ροπάλου:D

 

Μαλλον όλα αυτα ειναι λίγο τραβηγμενα όπως και τα max 300γρ.Η hyper6 που εχω περασε πανω απο 4 μητρικές[asus k8v SE deluxe-msi neo2 platinum-giga k8ns ultra-DFI SLi DR] και δε θυμαμαι να χρειαστηκε να βαλω κανενα mobo στη καλίμπρα για ισιωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επισης προτεινει να μην αλλαζουμε θερμοαγώγιμες να μη βαζουμε τους επεξεργαστες χωρις τη παρουσια εξειδικευμενου προσωπικου και να μη κανουμε o/c...καλα το ξεκαπακωμα επεξεργαστη απαγορευεται δια ροπάλου:D

 

Μαλλον όλα αυτα ειναι λίγο τραβηγμενα όπως και τα max 300γρ.Η hyper6 που εχω περασε πανω απο 4 μητρικές[asus k8v SE deluxe-msi neo2 platinum-giga k8ns ultra-DFI SLi DR] και δε θυμαμαι να χρειαστηκε να βαλω κανενα mobo στη καλίμπρα για ισιωμα...

 

Δεν είπε κανείς ότι δεν αντέχει παραπάνω βάρος. Όντως τα 300gr είναι πολύ λίγα.

 

Απλά δεν είναι ότι καλύτερο για τον επεξεργαστή και την mobo μία ψύκτρα του 1 κιλού να κρέμετε πάνω τους. Δοκίμασε να μετακινήσεις το κουτί σου με την ψύκτρα αυτή. Οι ίδιοι που τις κατασκευάζουν δεν σου συνιστούν να το κάνεις. Έχω δει pc που έφυγε η ψύκτρα στην διαδρομή και διέλυσε ότι βρήκε μπροστά της.

 

Για ποιο λόγο λοιπόν να επιβαρύνεις το σύστημά σου ενώ υπάρχουν ελαφρύτερες και εξίσου αποδοτικές ψύκτρες??? (π.χ. 3drocket μόνο 500gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εισαι πόντιος για να πας βολτα το pc με τετοια ψυκτρα και να βαλεις το κουτι καθετα στο αμαξι και όχι οριζόντια:) .Εγω όσα ταξιδια το ειχα κανει επι εποχης hyper6 δεν ειχα προβλημα.Οπως και να το κανουμε όμως θελει προσοχή...

 

Κοιτα τωρα μεταξύ μας κι εγω όταν την επιασα πρωτη φορα τρόμαξα λίγο απο το βαρος και τον ογκο της.Αλλα τελικά αποδειχθηκε ότι η ψυκτρα μαζί με το μεταλικό backplate που δίνει η CM ειναι βράχος[Ογκολιθος:)]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μου ηρθε σημερα και ενω εχω παρεαγγειλει αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650205 (και ειναι χρεωμενος σωστα ο κωδικος της) δεν εχει μεσα ρυθμιστη στροφων παρα μονο ενα καλωδιο με μια αντισταση το οποιο αν την συνδεσεις (την ψυκτρα) μ'αυτο απο 3000 στροφες σε παει στις 2500.

Ετσι ειναι??? τι να κανω να τους παρω τηλεφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα και μου ειπαν οτι εκαναν λαθος, να την στειλω πισω με χρεωση δικια τους. grrrr ποιος περιμενει μεχρι την δευτερα τωρα

 

αληθεια! δεν πιστευω να μου χρεωσουν την δευτερη αποστολη δεματος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...