Προς το περιεχόμενο

ποια ψυκτρα να παρω?


sokonik_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

τελικα αυτα που ακουγα για το ε-σοπ μου ετυχαν κι εμενα, πηρα να δω τι εγινε και μου ειπαν οτι σε 2 εργασιμες θα το κοιταξουν, εμεινα μ@λακ@ς!! ελεος τους λεω δηλαδη να περιμενω συνολο 1βδομαδα+ για ενα ανεμιστηρα, τους την ειπα και το εκλεισα. μακαρι να τελειωσει αυτη η ιστορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντος πήρα την GIGABYTE G-POWER COOLER BLUE :razz:

Όντως είδα αποτελέσματα αφού έπεσε η θερμοκρασία μου κατά 10 βαθμούς και ησύχασε το σύστημα αφού με αυτήν που είχε από την μαμά του το mobo τώρα με τις ζέστες δεν τα πήγαινε καθόλου καλά και το πρόγραμμα της μητρικής χτυπούσε συχνά πυκνά συναγερμό :?

Από θόρυβο ικανοποιημένος αν και όπου έπαιρνε το κουτί ανεμιστηράκι του έβαλα οπότε όλο και κάτι ακούμε έτσι για να ξέρω κιόλας αν έχει τα γκάζια του σωστά ή ρετάρει :grin: Πάντος κοιμάμαι άνετα δίπλα του στο ένα μέτρο για να καταλάβετε.

Για την τοποθέτηση της ψύκτρας σε socket 478 P4 !!!!! ομολογώ ότι μου έβγαλε την πίστη τόσο που παραλίγο να τα παρατήσω. Τελικά ο επιμένων όμως νικά. Κάθησε στη θέση της και δεν ξανάπε κουβέντα.

Και αφού όλα πήγαν καλά της έβγαλα και μερικές φωτογραφίες για να θυμάμαι την ταλαιπωρία μου αλλά και το αίσιο και ευτηχές τέλος.

psiktra1resize0ik.th.jpg p8190003resize5yk.th.jpg psiktra2resize8iy.th.jpg

 

sokonik_ σου εύχομαι και σένα καλή επιτυχία με το e-shop αλλά και περισότερο με την ψύκτρα σου. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε ωραια τωρα που εβαλες τη ψυκτρα κατσε φτιαξε και λίγο τα καλώδια σου :D

Το ήξερα ότι κάποιος θα μου την πεί για τα καλώδια :grin:

Αλλά επειδή θα αλλάξω και τροφοδοτικό εντός ολίγων ημερών το θεώρησα άσκποπο να μαζεύω και φτού και απ'την αρχή. Γεγονός ότι με τα καλώδια μέσα στο κουτί γίνεται χαμός.

Αλλά που να δείτε το γόρδιο δεσμό πίσω από το κουτί :grin: Αφού καμιά φορά που μετακινώ του κουτί κλείνω τα μάτια μου να μην βλέπω.

Πάντος όλα δουλεύουν. Ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε. Ψυχραιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε χθες και την περασα-δεν ηταν και τοσο δυσκολο τελικα- και ειναι μια χαρα, το στροφομετρο πολυ χρησιμο, αν εχω το pc να κατεβαζει την γυρναω στο πιο αργο αν παιζω παιχνιδια στο πιο γρηγορο και ειναι πολυ πρακτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε ωραια τωρα που εβαλες τη ψυκτρα κατσε φτιαξε και λίγο τα καλώδια σου :D

 

ρε συ phovos τωρα την εβαλες για πουλημα την ρημαδα την ψυχτρα σου δε την εβαλες καμια βδομαδα πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wert ΟΚ αφου θα παρεις καινουργιο psu συγχωρεισαι:D παντως εγω τη τελευταια φορα που εκατσα να φτιαξω τα καλωδια εβγαλα πολύ σαβουρα μεσα απ το κουτι 2-3 διακλαδωτες και κατι ανταπτορες για ανεμιστήρες:D]

 

sokonik_ Για την ακριβεια ειναι εδω και 25 μερες στις αγγελίες...Κι εδω και 2 βδομάδες και στο signature:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά. Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον τη συζήτηση και θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για την ThermalTake Fanless 103

 

http://www.thermaltake.com/coolers/cl-p0019Fanless103/cl-p0019fanless103.htm)

 

Θέλω να αντικαταστήσω την "μαμά" ψύκτρα του Ρ4 socket 478 για να έχω περισσότερη ησυχία και καλύτερη ψήξη. Θα ήθελα η ψύκτρα να κάνει και σε Intel και σε AMD proccessors για μελλοντική αναβάθμιση.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Πάσχα που μας πέρασε το παλιό μου pc P4 2,4 1GB RAM είχε σοβαρό πρόβλημα με την θερμοκρασία καθώς και από το λίγο overlock 2,8 ανέβαζε κάτι 70,80αρια, με αποτέλεσμα να είχε αρχίσει συχνα πυκνα τα restart!

αφού το έψαξα πάρα πολύ κάλα, κατέληξα στο ότι φταιει η θερμοκρασία.

 

και πήρα το προηγούμενο μοντέλο από αυτό που θες εσύ να πάρεις (μοντέλο δεν θυμάμαι και τώρα βαριέμαι να ανοίξω το κουτί για να δω, παντός είναι αυτή που δείχνει σαν logo sto site η Thermaltake εκείνη με το μπλε περίβλημα)

το μοναδικό μειονεκτικά που είχε ήταν η δύσκολη τοποθέτηση γιατί έπρεπε να ξηλώσω την μητρική και να την βιδώσω από κάτω για να αντέξει το βάρος…

κατά τα άλλα είναι τρομερή και από τότε οι θερμοκρασίες πεσανε στις 35,40c

βρηκα και την φωτογραφια που τον ειχα βγαλει για να το θυμαμαι σαν τον wert και εγω :razz: και την ανεβασα :) :) :)

 

Η ψύχτρα έτοιμη πάνω στο pc μετά από αρκετό παίδεμα!!!

 

Στην τελευταία και καινούργια μου σύνθεση,τρεις μηνες τώρα σε έναν

AMD ATHLON 64 3800+ έχω βάλει πολύ άπλα υδροψυξη και ησύχασα μια

για πάντα…… :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, η ψύκτρα σου είναι τεράστια και όντως πρέπει να δουλεύει καλά (έχει και ανεμιστήρα βλέπω). Το ΤΤ Fanless 103 είναι χωρίς ανεμιστήρα για αυτό θα με ενδιέφερε η απόδοσή του (προορίζεται για κουτί CoolerMaster και θα βρίσκεται κοντά στο 12αρι ανεμιστήρα που βγάζει τον αέρα στην πίσω πλευρά). Δεν κάνω overclocking αλλά κανένα WOW παίζουμε :)

 

Στα GigaByte Rocket Cooler Pro και Power Cooler Pro που βλέπω ότι προτιμάτε οι στροφές του ανεμιστήρα ρυθμίζονται αυτόματα από τη μητρική (όπως στην εργοστασιακή ψύκτρα του Ρ4) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως είχα πει παραπάνω θα άλλαζα και τροφοδοτικό και το έκανα.

Πήρα το HEROICHI POP 525W RETAIL

Κατα κάποιο τρόπο βελτιώθηκε η κατάσταση με τα καλώδια αφού έφυγαν όλα τα περιτά. Το heroichi τα είχε όλα έτοιμα και δεν χρειάστηκε να βάλω ούτε ένα καλωδιάκι παραπάνω και έτσι βρέθηκα με περίσευμα σε καλωδιάκια. :-P

Παρόλα αυτά όμως η κατάσταση με τα καλώδια παραμένει. Δεν βλέπω να μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο. Και αν βάλω ακόμα δύο τρείς δίσκους προς τα χριστούγεννα αν όλα πάνε καλά εκεί να δείτε τι θα γίνεται.

Τώρα βρίσκομαι στην παρακάτω κατάσταση.

Ε με λίγο ζικ ζακ πιστεύω περνάει ο αέρας.

Εκτός και βλέπει τα καλώδια και και βάζει όπισθεν :grin:

cropherochi525watt0166ds.th.jpg

 

cropherochi525watt0185kx.th.jpg

 

resizeherochi525watt0150nr.th.jpg

 

Ενοείται ότι κάθε μεγαλοπρεπείς κίνηση (άνοιγμα προς αναβάθμιση και τέτοια) του υπολογιστή μου αποθανατίζεται σχεδόν πάντα φωτογραφικά έτσι για τις αναμνήσεις. :-P

 

Ο επεξεργαστής μου ( P4 2.667 ghz northwood) παίζει τώρα με θερμοκρασία δωματίου 27 βαθμούς στους 45-48 βαθμούς. Αυτό χωρίς να τρέχω τίποτα βαρύ πρόγραμμα. Στο φούλ απο ότι είδα φτάνει 55-58 ........

Εκει είμαι καλά ή να ανυσηχώ :-|

Για θερμοαγώγιμη πάστα δεν έχω βάλει artic silver (γιατί δεν είχα βρεί τέτοια) και έχω βάλει μια που την λένε TITAN nanoblue.

Δεν έχω ιδέα αν είναι ή όχι καλή πάντως έκανε αυτό που ήθελα πρωταχικά γιατί ήμουν στους 70-80 βαθμούς χωρίς πάστα. :?

Είναι τούτο εδώ το πράγμα. b20015-3d-view.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Οπως είχα πει παραπάνω θα άλλαζα και τροφοδοτικό και το έκανα.

Πήρα το HEROICHI POP 525W RETAIL

Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό είναι με sleeved καλώδια; Ή το έφτιαξες εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό είναι με sleeved καλώδια; Ή το έφτιαξες εσύ;

Οχι δεν έκανα τίποτα εγώ :wink:

Ερχεται και είναι όπως το βλέπεις στις φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...