Προς το περιεχόμενο

CAD progs on Linux?


Str

Προτεινόμενες αναρτήσεις

so paidia...

eimai palaios xristis win, apo 3.1

kai profanos afta ksero...

alla den mou aresoun

 

kai epeidi to mono pou xreiazomai einai AutoCAD

kai tha mou itan poli xrisimo ena 3dsm, photoshop, corel

 

tha ithela na mou peite an kserete, an iparxoun antoistoixa progs gia linux

 

na einai vevaia kataksiomena kai sovara...

na mi mou dinoun arxeio autocad kai na xano layers, xromata, megethos grammwn ktl

 

plz....thelo na ta petakso ta m@l@kismen@ alla eimai arxitektonas kai den tin palevo toulaxiston xoris cad...

 

btw, enas filos eipe oti ta autocad apo 2002 kai meta den trexoun OUTE me eksomoiwsi sto linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μηχανικός είμαι. Καλό το linux αλλά κακά τα ψέματα. Τα προγράμματα του χώρου μας είναι για WIN. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι ένα σύστημα και με τα δύο λειτουργικά, minimum εγκατάσταση windows που θα χρησιμοποιείς για CAD και συναφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σοβαρό CAD πρόγραμμα που ξέρω να υπάρχει είναι το VariCAD: http://www.varicad.com. Σε OpenSource το καλύτερο είναι μάλλον το qcad, όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί πλήρες. Α, και εννοείται ότι υποστηρίζει μόνο dxf και όχι dwf ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έτσι είναι προς το παρόν. Υπομονή κανα-δυο χρονάκια ακόμα, μέχρι το mono να υλοποιήσει τα Systems.Windows.Forms και τα απομένοντα στοιχεία του .NET. Τότε (θεωρητικά) οτιδήποτε είναι γραμμένο σε .NET θα έχει τεράστιες πιθανότητες να παίξει σε Linux natively και χωρίς τροποιήσεις ;-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...