Προς το περιεχόμενο

Home δικτυο με 3+1 pcs


petesoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φτιάξω ένα δίκτυο στο σπίτι με τρία pc συν ένα laptop που να συνδέεται ασύρματα.

 

Το pc01 θα έχει τις εξής αρμοδιότητες:

- Internet gateway

- Κατεβαστήρι

- MP3 / Photo / Video / Documents αποθήκη

 

Το pc02:

- Photo / Video editing

- Office και λοιπά προγράμματα

- CD / DVD copier

 

To pc03 υπάρχει ήδη και είναι HTPC συνδεδεμένο με προβολέα και πέρα από προβολή ταινιών κάνει ή θα κάνει και τα εξής:

- MP3 player σε σύνδεση με a/v ενισχυτή

- Gaming

- PVR παίρνοντας εικόνα από μια skystar

 

Από τα παραπάνω έχω μέχρι στιγμής καταλήξει στα εξής:

- To pc01 θα πρέπει να διαθέτει μεγάλους δίσκους, κατα προτίμηση σε raid 1 για αυξημένη ασφάλεια, όπου θα αποθηκεύονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ (mp3, videos, photos, office documents, downloads, εγγραφές από το pvr και ο,τιδήποτε άλλο). Είναι το μηχάνημα κλειδί, όπου οι λέξεις format ή χτυπημένος δίσκος ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ.

- Επίσης θα με ενδιέφερε να αποθηκεύονται εκεί και τα emails, με δυνατότητα να τα διαβάζω και από τα άλλα δύο pc.

- Το pc02 θα πρέπει μάλλον να διαθέτει κάποιον pentium 4 (λόγω καλύτερων επιδόσεων στο video editing) καθώς και μνήμη 1 gb ή και περισσότερο.

- Η σύνδεση των μηχανημάτων θα πρέπει μάλλον να είναι 1 gigabit λόγω κυρίως των μεγάλων αρχείων high definition videos που θα προβάλλονται στο htpc. Οπότε θα χρειαστώ ένα switch 1 gigabit το οποίο θα συνδεθει με το υπάρχον adsl modem/router NETGEAR DG834G, το οποίο όμως φτάνει μέχρι τα 100megabit.

 

Η σύνδεση λοιπόν, όπως την έχω σκεφτεί, θα γίνει ως εξής:

 

>Home network.jpg

 

Θα εκτιμούσα κάθε πρόταση, διόρθωση, tip, τόσο όσον αφορά το υλικό, όσο και για τον τρόπο στησίματος του όλου setup.

post-25455-12906292436_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το pc01 θα έχει τις εξής αρμοδιότητες:

- Internet gateway

- Κατεβαστήρι

- MP3 / Photo / Video / Documents αποθήκη

 

 

αν δεν κάνω λάθος για να είναι ένα pc Internet gateway θα πρέπει να έχει 2 κάρτες δικτύου και ενεργοποιημένο το internet Share Connection. στην μια κάρτα δικτύου συνδέεται απευθείας ο router και στην άλλη το switch και τα άλλα pc.

έτσι τα υπόλοιπα pc θα παίρνουν internet μέσω του πρώτου pc το οποίο θα έχει δυνατότητα διαχείρησης της σύνδεσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως δεν το έθεσα σωστά, μια και όλα τα pc μπορούν να πάρουν ιντερνετ απευθείας από το router, το οποίο λειτουργεί και ως firewall. Ηδη χρησιμοποιώ τις wireless δυνατότητες του NETGEAR για να δίνω ιντερνετ στο laptop και στο HTPC ασύρματα.

Αν ήθελα να μοιράσω μόνο ιντερνετ, θα μου έφταναν τα 54 mbps του wi-fi. Θέλω όμως να μεταφέρω αρχεία που είναι αποθηκευμένα στο pc01 για κάψιμο στο pc02, high definition video πάλι αποθηκευμένα στο pc01 για προβολή στο pc03 κ.ο.κ.

Γι'αυτό χρειάζομαι μεγαλύτερο εύρος, και προτιμώ το gigabit, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Το ερώτημα είναι θα φτάσει και το gigabit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπονοείτε ότι δε θα φτάσει το 1 giga? Αν δε φτάσει τότε δεν κάνουμε τίποτα...

Γιατί αυτά τα εξωτικά που αναφέρετε δεν πρόκειται να γίνουν.

Τα δεδομένα που από τους δίσκους του pc01 θα ταξιδεύουν μέσω του δικτύου θα είναι τα εξής (κατά σειρά δυσκολίας):

 

1. Photos / Documents για επεξεργασία στο pc02 + προβολή στο pc03

2. MP3 για επεξεργασία στο pc02 + παίξιμο στο pc03

3. Αρχεία προς κάψιμο στο pc02

3. Divx κλπ. για προβολή στο pc03

4. HD clips για προβολή στο pc03

5. Captured video από το pc02 προς αποθήκευση στο pc01 και επεξεργασία πάλι στο pc02

6. Recorded video από τη skystar του pc03 προς αποθήκευση στο pc01 και επεξεργασία στο pc02

 

Φυσικά όχι ταυτόχρονα όλα αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gbit πρέπει να φτάνει μια χαρά, αν σκεφτείς ότι πλησιάζει τις ταχύτητες ενός σκληρού. Εμένα μου δίνει περίπου 40MByte/sec με cat 5e cross.

 

Δώσε βάση στην ποιότητα των καλωδίων, ιδίως αν τα τρέχεις αποστάσεις. Καλύτερα πάρε έτοιμα, αν τα μεγέθη σου κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τον τρόπο σύνδεσης, είναι σωστός? Θα χρειαστώ 3 κάρτες δικτύου gigabit και 1 gigabit switch συν τα καλώδια, ή και κάτι άλλο? Τι είδη καλωδίων υπάρχουν?

 

Το pc01 χρειάζεται κάπου ιδιαιτέρως βάρος, πέρα από τους σκληρούς, με δεδομένο ότι θα δουλεύει και 24ωρες το 24ωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά την γνώμη μου και το gigabit είναι υπερβολή. ένα κατοστάρι δίκτυο είναι αρκετό. ούτως ή άλλως πρόκειται για οικιακό δίκτυο. ούτε ο χρόνος σε κηνυγάει ούτε κανένας άλλος. και πόσα μεγάλα αρχεία άνω των 200 Mbyte λέω εγώ, θα μεταφέρεις καθημερινά για να βάλεις gigabit δίκτυο;

όσο αναφορά τα καλώδια εφόσον υπάρχει switch τότε όλα τα καλώδια θα είναι straight

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινίζω ότι δε μιλάω για αντιγραφή αρχείων από το ένα pc στο άλλο, αλλά για παρακολούθηση hd clips που είναι αποθηκευμένα στο pc01 στο συνδεδεμένο με προβολέα pc03. Ή για επεξεργασία στο pc02 captured video 20gb π.χ. που είναι αποθηκευμένο στο pc01. Ή για βίντεο που προβάλλεται στο pc03 από την skystar και γράφεται ταυτόχρονα στο pc01.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινίζω ότι δε μιλάω για αντιγραφή αρχείων από το ένα pc στο άλλο, αλλά για παρακολούθηση hd clips που είναι αποθηκευμένα στο pc01 στο συνδεδεμένο με προβολέα pc03. .

Αυτό γίνεται ικανοποιητικότατα και σε 100mbps δίκτυο

 

Ή για επεξεργασία στο pc02 captured video 20gb π.χ. που είναι αποθηκευμένο στο pc01. Ή για βίντεο που προβάλλεται στο pc03 από την skystar και γράφεται ταυτόχρονα στο pc01
Για αυτά θέλεις 1000mbps αλλά θα παίζει. Δώσε πολύ μεγάλη βάση σε καλώδια αλλά και κάρτες. Προτίμησε να δώσεις λεφτά για καλές κάρτες και swicth.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς έχω ήδη το ADSL modem/(wireless) router της Netgear DG834G, προσανατολίζομαι για κάρτες στην GA311 και switch στο GS605 της ίδιας εταιρίας. Καλά καλώδια πού θα βρω και τι να ζητήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω ασυρματο δικτυο στα 54Mbps, και μπορω και βλεπω βιντεο του ενος pc στο αλλο σε πραγματικο χρονο. Οποτε το giga φτανει και περισσευει. Σημειωτεον οτι αυτο που θα καθυστερει το δικτυο θα ειναι περισσοτερο οι σκληροι παρα οι καρτες δικτου, οποτε μα δωσεις μεγαλη προσοχη στους σκληρους, κατα προτιμηση SATA II.

Οσο για το μηχανημα που θα ειναι 24/7, φροντισε να ψυχεται καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...