Προς το περιεχόμενο

θερμοκρασία και άλλα


maxim5000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

λοιπόν το σύστημα μου είναι το εξής...:

CPU Type Intel Pentium 4, 2018 MHz (20 x 101)

Motherboard Name Asus P4S533 (6 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio)

Motherboard Chipset SiS 645DX

System Memory 512 MB (DDR SDRAM)

Video Adapter RADEON 9600 SERIES - Secondary (256 MB)

Video Adapter RADEON 9600 SERIES (256 MB)

3D Accelerator ATI Radeon 9600 (RV350)

Cooling Fans

Chassis 4561 RPM

 

Temperatures

Motherboard 45 °C (113 °F)

CPU 44 °C (111 °F)

Seagate ST3120026A 48 °C (118 °F)

 

 

Oι θερμοκρασίες είναι οκ ή χρειάζομαι ψύξη ;; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν θα ήταν αξιόπιστες οι θερμοκρασίες αν έχεις περάσει τελευταίο bios [ειδικά εφόσον έχεις asus :P]

Με τι ambient [θερμοκρασία χώρου] είναι μετρημένες αυτές οι τιμές;

Έχεις καταλήξει γιατί ο σκληρός σου ζεσταίνεται τόσο;

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέο μέλος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με ένα παρόμοιο πρόβλημα.

 

Το σύστημα μου είναι:

Motherboard: Asus P5AD2-E premium

CPU: Intel P4 560 LGA775 3.6Ghz

 

το κουτί είναι της thermaltake tsunami VA3000 (nomizw) τεσπα ένας ανεμιστήρας μεγάλος μπροστά ένα πίσω και ένας στο πλάι μικρός σχετικά. το πρόβλημα είναι στην θερμοκρασία της cpu. το πρωί όταν ανοίγω το pc στο ΒΙΟS εμφανίζει CPU:52C με 2000 rpm και ΜΒ:30C μετά από 2 λεπτά CPU:84C!!! με 2700rpm και ΜΒ:32C υπόψιν έχω ενεργοποιήση το Qfan της asus με target temperature 62. Ξεκινάω λοιπόν μπαίνω στα windows xp μετά απο την ολοκλήρωση του boot και όλα τα startup το Ai booster αναφέρει CPU 61C rpm 3300 και ΜΒ:40C με ambient περίπου 26C. Συν την άλλης οταν η θερμοκρασία πάει πχ 65C ο fan πάει με 4500rpm και κάνει τρελό θόρυβο.

Όλα τα παραπάνω σας φαίνονται λογικά(για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή πχ) ή μάλλον η CPU ψήνεται!! :)

 

Thanx in Advance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theshadowgr

 

Μαλλον η cpu ψηνεται...

 

Για αρχή βγαλε το Q-fan

Επειτα κανε ενα bios update

 

Αν δεν αλλάξει κατι στις θερμοκρασίες κοιτα αν παταει καλα η ψυκτρα στο επεξεργαστή.

 

Αν παταει καλα δωσε 30-40 ευρω και παρε μια καλύτερη ψυκτρα απο χαλκό.Προτεινω thermalright αλλά ειναι λίγο τσιμπιμένες οι τιμές τους [55+ ευρω]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bios update δεν χρειάζεται είναι ήδη το τελευταίο. θα το δοκιμάσω σε λίγο να δώ την ψύκτρα, αλλα μετά δεν θα χρειαστεί να βάλω θερμοαγώγιμη πάστα(επειδή δεν έχω για αυτό ρωτάω!!)οσο για fan είδα μερικές thermalright ωστόσο είναι λίγο... μεγάλες και αν μου επιτραπέι άσχημες :???: βασικά έλεγα να πάρω την GIGABYTE 3D ROCKET COOLER ή την GIGABYTE G-POWER COOLER.

 

++ξέχασα να αναφέρω ότι το cpu-z αναφέρει codename: Prescott αν έχει καμία σχέση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pantws an isxuei i timi tis cpu gia 44 einai kala...mporei na to pas kai pio katw alla dne xreiazetai..mallon enan anemistira gia na bgazei kai na vazei aera 8es gia na min zestainei toso o skliros...alla kai pali den einai treles timoes.....

 

44 se idle einia ok?? re paidia egw exw P4 2.53 @ 2.8 me thn manisia psyktra kai ton manisio anemisthra alla krataei idle 8ermokrasia 35-37 se periballon pou den aerizetai kai arista kia aplo kouti..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...