Προς το περιεχόμενο

Laptopidi - Ερωτήσεις!


moshelas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι , σκοπεύω να αγοράσω ένα laptop. Η χρήση που θα του κάνω είναι απλή , internet , ταινίες κλπ. Ουσιαστικά το θέλω γιατί πηγαίνω για σπουδές στο εξωτερικό. Όσο μελετάω , τόσο χάνομαι στα αμέτρητα μοντέλα και τις μάρκες!!!!! Έτσι αποφάσισα να δώ τι χρειάζομαι βάσει τον απαιτήσεων και των χρημάτων μου.

 

Κατέληξα λοιπόν στα 512 ram , 60-80 hd , DVDRW , 15’ οθόνη. Μένουν 2 πράγματα. Επεξεργαστής και μάρκα.

 

Έτσι θέλω την καθοδήγηση σας στα παρακάτω….

 

1) Να ακολουθήσω την άποψη -όχι Celeron- και να κινηθώ σε Centrino , Sempron ???

2) Τα 64bit του Turion θα μου φανούν χρήσιμα βάσει των απαιτήσεων μου ???

3) Σε τι brand name να κινηθώ ? Εδώ στο forum διαβάζω πολύ –μακρυά απο Αcer- τόσο χάλια είναι?? Επίσης με δελεάζουν τα 2 χρόνια εγγύησης των Asus….

 

Ευχαριστώ πολύ!

Πέτρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8a sou proteina na pareis centrino, exoun poly kali autonomia kai xamiles 8ermokrasies. H prosfora me to IBM R51 einai poly kali, na kai i seira R tis IBM exei bgalei merika problimatakia me tis ensomatwmenes kartes diktyou (perissotero ta R40). H seira T einai poly anwteri (kai se poiotita alla kai se timi). An se endiaferei mporeis na ri3eis kai mia matia sto mindfactory, ena germaniko site me poly kales times!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω ξαναπεί και παλαιότερα αφού θα φύγεις στο εξωτερικό για σπουδές η καλύτερη λύση θα ήταν ένα μηχάνημα ΑΠΟ το εξωτερικό....

 

Μπορείς να μην βρεις κάτι πάρα πολύ καλύτερο από πλευράς χρημάτων σε σχέση με τις προσφορές εδώ ΑΛΛΑ τα επίπεδα service που έχουν έξω απλά δεν συγρίνονται με τίποτα.

Εξάλου αφού ο χρόνος σου θα είναι αναλογικά περισσότερος στο εξωτερικό από ότι εδώ σε συμφέρει καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω ξαναπεί και παλαιότερα αφού θα φύγεις στο εξωτερικό για σπουδές η καλύτερη λύση θα ήταν ένα μηχάνημα ΑΠΟ το εξωτερικό....

 

Μπορείς να μην βρεις κάτι πάρα πολύ καλύτερο από πλευράς χρημάτων σε σχέση με τις προσφορές εδώ ΑΛΛΑ τα επίπεδα service που έχουν έξω απλά δεν συγρίνονται με τίποτα.

Εξάλου αφού ο χρόνος σου θα είναι αναλογικά περισσότερος στο εξωτερικό από ότι εδώ σε συμφέρει καλύτερα

Eksartatai pou paei. Px oi times UK den einai oti kaluteres, panw katw ta idia me Ellada. An paei kamia Germania-US na to parei apo ekei me ta xilia ;) Kai gia to service pali eksartatai. P.x me thn IDEAL/toshiba eimai uper euxaristhmenos Ellada enw UK den eida kamia idaiterh diafora (oxi tpt to idiaitero). Gia alles etairies exw vevaia akousei ta xeirotera Ellada. Opote to psaxnei. To vasiko einai na exei international support. XREIAZETAI an pas ekswteriko

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η IBM έχει μείνει αρκετά πίσω καθώς αντιμετωπίζει προβλήματα. Ήδη εχει σταματήσει την παραγωγή desktop PC. Ετοιμάζεται η πώλησή της.

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ για επεξεργαστή ΙΝTEL pentium M (centrino) για μεγαλύτερη αυτονομία λόγω κατανάλωσης, επιδόσεις και χαμηλών θερμοκρασιών λειτουργίας.

 

Και το πιο σημαντικό δες να έχει κάρτα γραφικών με dedicated και όχι shared μνήμη για να μη σου δεσμεύει την RAM του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσίμπα ένα HP Pavilion 4142EA στα 1180 ευρώπουλα.

Intel Graphics Media Accelerator 900 Έως 128 MB, 4 x AGP

Intel® Centrino™ Mobile M 740 SpeedStep®, 1.73 GHz, Level 2 cache 2 MB

512 MB DDR PC2700 333 MHz (2 x 256 MB) max 2 GB DDR

60 GB EIDE, ATA 100 4200 rpm

DVD Writer DL

15,4” WXGA BrightView 1280 x 800.

 

Να ξέρεις πάντως πως οι Acer έχουν Πανευρωπαϊκή εγγύηση.

Το παίρνεις απο Ελλάδα, και εάν παθει τίποτα (knock knock) στο φτιάχνουν

και έξω χωρίς έξοδα δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις πάντως πως οι Acer έχουν Πανευρωπαϊκή εγγύηση.

Το παίρνεις απο Ελλάδα' date=' και εάν παθει τίποτα (knock knock) στο φτιάχνουν

και έξω χωρίς έξοδα δικά σου.[/quote']

 

Γιατί οι άλλες εταιρίες δεν έχουν; Και μάλιστα παγκόσμια όχι μόνο πανευρωπαϊκή. Όπου και να βρεθείς αρκεί να πας στο κοντινότερο service point, και εκεί αρκεί το serial number του μηχανήματός σου για να ξέρουν αν είναι στην εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...