Προς το περιεχόμενο

TV: PLASMA vs. LCD: Ποιά είναι καλύτερη;;;


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πάρω καινούργια τηλεόραση και θέλω να ξέρω τι είναι καλύτερο να προτιμήσω. PLASMA ή LCD;;; Έχω ακούσει ότι η PLASMA χαλάνε εύκολα σχετικά με το πέρασμα του χρόνου, αληθεύει αυτό;;;

Από άποψη καθαρά ποιότητας εικόνας ποιά είναι καλύτερη;;

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και αν ξέρετε και κάποια άλλα βασικά πράγματα που πρέπει να γνωρίζω για το θέμα αυτό και δεν τα ρώτησα, σας παρακαλώ πέστε μου και αυτά! Να 'στε καλά!... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολη η απάντηση καθώς πολλά μοντέλα και των δύο τεχνολογιών είναι άριστα. Αν θες μέχρι 32 ιντσες στρέψου σε LCD, ενώ για παραπάνω, η Πλάσμα είναι πιο οικονομική. Αν δεν εχεις πρόβλημα χρημάτων μάλλον LCD καθώς έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής αλλά και τα τελευταία μοντέλα έχουν αυξημένη φωτειότητα και κοντράστ, που ήταν παλαιότερα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την HITACHI PLASMA 42PD7200 (42") ζαχαρώνω το τελευταίο διάστημα την έχω δει σε φίλους και είναι καταπληκτική.

Εκτός όλων των άλλων (καταπληκτική εικόνα και ήχο έτοιμη παροχή για High definition,πολλές εισόδους και πλευρική) είναι και "κουνιστή" έχει σύστημα περιστροφής της οθόνης από το τηλεκοντρόλ με μηχανισμό.

Από έρευνα αγοράς γύρω στα 3200 ευρώπουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mallon kai ego eimai tis lcd. Kaliteri antoxi sto xrono, kaliteri eikona kai eikonomikoteri se ipsiles analuiseis ( philips 37" 1700 eyro!! me 1368x768 analisi diladi blepeis katharo HD 720p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστε μου περισσότερα για το θέμα των Plasma: Τελικά χαλάνε εύκολα;; Χαλάνε μετά από κάποιο καιρό;;; Μετά από πόσο καιρό έχουν ημερομηνία λήξης;;

 

Από άποψης εικόνας (βάθος, φωτεινότητα, αναλύσεις), ανεξάρτητα από τη τιμή ποιά από τις δύο είναι καλύτερη;;;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το ψάξιμο που έχω κάνει για την PLASMA που αναφέρω και παραπάνω και έχω δει σε πολλές εφαρμογές δίνει καταπληκτική εικόνα.Έχει ανάλυση 1024 επί 1024 pixel και περιέχει καινούριο επεξεργαστή εικόνας Picture Master.Αυτός τονίζει τις αντιθέσεις αυξάνοντας την ευκρίνια και δίνοντας στην εικόνα πιο τρισδιάστατη υφή,χωρίς όμως να δημιουργεί ορατά τεχνουργήματα που έχει σαν αποτέλεσμα ποιοτική ολοκάθαρη εικόνα φτάνοντας την θερμοκρασία του λευκού μέχρι 6.500k.

Τώρα για την ημερομηνία λήξης ,ο φώσφορος που περιέχει έχει μια συγκεκριμένη διάρκεια ζωής που έχω ακούσει περίπου για περισσότερο από 35.000 ώρες λειτουργίας (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) αυτό όμως μπορεί να αυξηθεί με την ρύθμιση της αντίθεσης στην εικόνα σε πιο χαμηλά επίπεδα ,επίσης στο μενού υπάρχει και ειδική ρύθμιση της διάρκειας ζωής του πάνελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και 5 ωρες να βλεπεις τη μερα, μετα απο 19 χρονια θα ειναι φτηνοτερες/καλυτερες και δε θα εχεις προβλημα να την αλλαξεις. Νομιζω πρεπει να επικεντρωθουμε περισσοτερο στα προβληματα βλαβων που βγαζουν, οχι τοσο στη διαρκεια ζωης. Η καθε μια εχει τα δικα της. Σαν εικονα προτιμοτερη ειναι η πλασμα σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα κι εγω θελω να παρω μια τηλεοραση lcd..δεν με πειραζει ποσες ιντσες θα ειναι αλλα να εχει πολυ καλη ποιοτητα εικονας και να κοστιζει μεχρι 1100 ευρω... εγω καποιες υποψιν μου οπως http://www.spectra.gr/shop/prod.cfm?id=10&parent=1 και http://www.spectra.gr/shop/prod.cfm?id=1500&parent=1..τι λετε?? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

psahnw kai egw gia mia TV lcd omos, thelw na ine 32 intses, 16/9 kai na ipostirizei HDMI...

 

tin agora skeftome na tin kanw mehri ta hristougena... iparhei periptosi na vrw mia me auta ta haraktiristika me peripou sta 1000 euro? kai na min ine marka FIRSTLINE ?

 

i zitaw pola?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι LCD είναι πολύ καλύτερες από τις plasma.Να γνωρίζετε ότι οι plasma δεν έχουν σωστό μάυρο και αν μείνουν ανοιχτές με μια στατική εικόνα για κάποιες ώρες,μετά αυτή η εικόνα ενδέχεται να φαίνεται στο backround.To ίδιο συμβαίνει αν βλέπουμε τηλεόραση σε 4:3 και δεξια-αριστερά υπάρχουν οι μάυρες μπάρες.Για 32,37 ιντες κορυφή είναι οι LCD,φυσικά είναι πολύ ακριβότερες.Περισσότερα στο http://www.avforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια LG 42'' Plasma που έχω, όταν βλέπεις σε 4:3, οι μπαρες δεξιά-αριστερά δεν είναι μαύρες αλλά γκρί για ακριβώς τον ίδιο λόγο που περιγράφει ο φίλος μας παραπάνω.

 

Εμένα σαν ποιότητα εικόνας δεν με ενθουσιάζει. Ενώ στα φωτεινά πλάνα είναι χάρμα οφθαλμών, στα σκοτεινά σου σπάνε τα νεύρα. Το μαύρο δεν είναι ποτέ μαύρο και γενικά βλέπεις πολλές διαβαθμίσεις του χρώματος. Τέλος το responce rate είναι αρκετά αργό. Βέβαια είναι περσινό μοντέλο (PX11 νομίζω) σε χαμηλή ανάλυση (800Χ480 I Think).

 

Πάντως οι LCD θεωρούντε καλύτερες ως προς την ποιότητα εικόνας, και δεν έχουν πρόβλημα με την στατική εικόνα ανεξάρτητα απο το πόσες ώρες θα την αφήσεις.

 

Όσο για την διάρκεια ζωής, οι PLASMA έχουν το 1/10 των LCD αλλά και πάλι μέχρι να σας χαλάσει θα έχετε ήδη αγοράσει μόνοι σας άλλη. Η πιο συχνή βλάβη στις PLASMA είναι.... το τροφοδοτικό!!!! Ω ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...