Προς το περιεχόμενο

TV: PLASMA vs. LCD: Ποιά είναι καλύτερη;;;


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις στο θέμα θα προτιμούσα LCD για τους εξής λόγους:

-Δεν έχω δει καλή ποιότητα εικόνας σε πλάσμα μέχρι στιγμής ενώ έχω δει κάποιες πραγματικά εκπλητικές LCD στις 32"

- Οι πλάσμα άν δεν κάνω λάθος έχουν μεγάλη κατανάλωση ρεύματος πολλά Watts (σαν να έχεις προβολέα γηπέδου στο σαλόνι σου που λέει ο λόγος). Άρα το καλοκαιράκι θα έχεις μια σομπα στο σαλόνι.(μιλάμε για 450W σε μια 42").

- Οι πλάσμα δεν είναι σαν τις LCD που δεν εκπέμπουν ακτινοβολία συνεπώς πολύωρη παρακολούθηση θα είναι κουραστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν δεν εχεις προβλημα χωρου,παιρνεις μια καλή "παλαιου" τυπου, οι LCD και οι plasma υπερτερουν μονο σε οτι αφορα εμφανιση,χωρο κτλ,σε εικονα πιστευω δεν ειναι ετοιμες ακομα για την κορυφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι ποσό διαθέτεις.

 

Ναι έχετε δίκιο, οι Plasma μέχρι 3000? περίπου, δεν έχουν καλή απόδοση εικόνας. Μιλάω εκ πείρας μιας και έχω μια LG 42'' που πήρα πέρσι και απογοητεύομαι κάθε φορά που η ταινία έχει σκούρα πλάνα.

 

Αλλά τα ακριβά μοντέλα (~5000? και πάνω) έχουν κορυφαία απόδοση.

 

@Getty

 

Φίλε μου δεν ξέρω πόσα watt καίει η πλάσμα, αλλά το σίγουρο είναι οτι τον χώρο μου δεν τον ζεσταίνει. Και δίπλα της να κάτσεις δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

 

Έχω κάτσει ατελείωτες ώρες μπροστά της μιας και εκεί παίζω το GT4 στο Playstation και δεν έχω κουραστεί καθόλου, παρόλο που κάθομαι στο 1.5 μέτρο για να "μπαίνω" μέσα στο παιχνίδι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

getty eisai apolita sostos. oi LCD katanalonoune to 1/3 tou revmatos se sxesi me mia PLASMA, exoun 10 fores megaliteri diarkia zois,kai pleon poli kali fotinotita kai contrast. ase de pou sxedon oles ipostirizoun HDTV.kai kati pou den kserete kai den prokite kaneis na sas pei. se thermokrasies ano to 45 vathmon logo tou aeriou plasmatos poles PLASMA parousiazoun megales alioseis stin eikona!!!!

to mono problima me tis LCD einai i timi tous alla arxizoyne kai peftoun me trelous rithmous.dite tis nees SONY LCD 40'' me poli kali timi kai epitelous me HDMa eisodo.

afta.

geia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makria apo plasma paidia, h texnologia pou xrishmopoioun einai poly nia akomh gia na einai a3iopisth.

oson afora gia to eidolo meta apo statikh eikona einai ontos etsi, giayto k an deite thn eikona apo konta k prosektika 8a parathrisetai oti phgenoerxetai de3ia aristera,

akribos giayto to logo.gia na mhn apotipw8ei h eikona sthn o8onh.

egw pantws den th 8ewrw a3iophsth texnologia akoma,giayto phra mia LCD 32"

k eimai apolyta euxaristhmenos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι πλασμα εχουν καλυτερη διαβαθμιση μαυρου και γκρι απο τις lcd ..και γενικοτερα εχουν μια ποιο "κινηματογραφικη" αισθηση σε ταινιες dvd, οπως και καλυτερη εικονα οταν παιζουν με το αναλογικο σημα τηλεορασεις ..

Oι lcd δειχνουν τον καλο εαυτο τους οταν χρησιμοποιουνται ως monitor Η/Υ κ.λ.π

 

 

Ως αναφορα την διαρκεια της ζωης μιας τηλεορασεις plasma , ειναι το τελευταιο που πρεπει να κοιταξει καποιος γιατι ολα τα μοντελα εδω και 1 χρονο περιπου εχουν διαρκεια ζωης απο 60-80000 ωρες .... δηλαδη στην χειροτερη των περιπτωσεων θα μπορει καποιος να βλεπει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 8 ωρες την ημερα για 20χρονια!!! ενω με 4ωρες /ημερα η διαρκεια φτανει στα 40 χρονια !!!!!!!

Και τελος εχει διαβασει ποτε κανεις ποση διαρκεια ζωης εχει η απλη crt οθονη του ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://graphics.tomshardware.com/display/20050309/lcd_vs_plasma-13.html

 

an deite edo leei :

plasma lcd

Life expectancy 20,000 hrs. 40,000 hrs.

 

ola ta alla gia tv einai iper plasma kai gia pc einai iper lcd .

diabasa olo to review .

 

ayto poy ipothike gia 35000 ores apo poy einai bgalmeno ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα με ενδιαφερει η αγορα καινουριας TV αλλα ειμαι εντελως ασχετος πανω στο θεμα...

 

Θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει τι σημαινουν ολα αυτα τα νουμερα πχ στη φωτεινοτητα το 1.000cd/m*2, στην αντιθεση το 2.000:1 κτλ, καθως και ποια ειναι η ελαχιστη αναλυση που θεωρειται αποδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...