Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο LAN, ...πώς??


Christos19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

An to ping mia paizei k mia oxi, h an ta response times einai trela (<1ms kai meta 200ms, 1000ms) einai poly pi8ano to kalwdio na exei problhma.

An to ping den paizei genikws, tsekare ta settings twn firewalls.

Protasi mou:

Sto 1o pc (auto pou 8a kanei to ICS):

Trexe to wizard gia to ICS. 8a dwsei automata thn 192.168.0.1/24.

Kane disable to firewall twn windows kai gia to LAN, kai gia to modem connection!

Sto 2o pc (ICS client):

Bale static ip: 192.168.0.2/24

DNS: 192.168.0.1 (thn ip tou ICS server).

Anoixe to 'my network places' kai kane 2-3 fores refresh mexri na emfanistei to shared connection.

ps.Oi kartes diktyou den nomizw na exoun problhma, tsekare pantws sta properties k twn 2 na einai to speed 'auto-negotiate' h bale karfwto '100mbps'.

Ta winxp me sp1 den exoun embedded firewall. Auto mpainei me to sp2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να είμαι internet ή όχι έχει καμία σχέση κατά τη διάρκεια του wizard ή κατά τη διάρκεια που συνδέω το καλώδιο? Γενικά έχει καμία σχέση πότε συνδέω το καλώδιο (π.χ να το έχω ήδη συνδεδεμένο ενώ ανοίγω τα pc, να ανοίγω πρώτα το ένα pc και μετά το άλλο..κτλ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σεταρα πρωτα τον φορητο με το μοντεμ (Speedtouch530) μετα αγορασα το switch και ετρεξα τον οδηγο για τα χπ και στα 2 με διαφορετικο ονομα στο καθενα πισι (Home&Shop) και ολα ειναι κανονικα....μπορω να μοιραστω αρχεια και εχω νετ και στα 2 πισι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ είμαι σε ένα κομβικό σημείο..κατάφερα να κάνω ping και από το laptop προς τον σταθερό και το αντίστροφο, να μπω internet από τον laptop μέσω του σταθερού και να μπω από τον σταθερό στα shared documents του laptop..όμως όταν πάω από το laptop να μπω στα shared documents του σταθερού μου βγάζει "Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο \\Statheros. Μπορεί να μην έχετε δικαίωμα να χρησιμοποιήσετετε αυτόν τον πόρο δικτύου. επικοινωνήστε με το διαχειριστή του διακομιστή για να διαπιστώσετε εάν έχετε δικαίωμα πρόσβασης. Logon failure: The user has not been granted the requested logon type at this computer"...Ότι κατάφερα το κατάφερα με ορισμό των ip, όπως είπε ο Or1onas και με απενεργοποίηση όοολων των firewalls (windows,norton internet security, alarm zone..)Τα φώτα σας και εδώ plssss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File mou to idio problem exw ki egw kai o twra. An kserei kapoios loipon na mas pei pls...

 

"Δεν ειναι δυνατη η προσβαση στο \\Karatoumpano. Μπορει να μην εχετε δικαιωμα να χρησιμοποιησετε αυτον τον πορο δικτυου. Επικοινωνηστε με τον διαχειριστη αυτου του διακομιστη για να διαπιστωσετε εαν εχετε προβλημα συνδεσης.

Δεν επιτρεπεται η προσβαση."

 

Fantazomai kati idio exeis ki esy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μπόρεσα να μεταφέρω αρχεία από τον σταθερό στο laptop...Πρόβλημα δημιουργούσε κυρίως το zone alarm παρόλο που είχα κάνει ρύθμιση να αφήνει το laptop...To κακό είναι ότι μπήκα internet χωρίς καμία προστασία και δέχθηκα troyan κατευθείαν..που τώρα προσπαθώ να βγάλω σε safe mode στον σταθερό..Λες και είχα "αυγά" troyan και μόλις τα άφησα λίγο, εκκολάφθηκαν...

Καμία ιδέα για την πρόσβαση από τον laptop στον σταθερό? Ta ping λειτουργούν μία χαρά όπως είπα και πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pes mas me ti user account douleueis sta 2 mhxanhmata. episis, pes mas an exoun passwords h einai blank.

Episis, proswpika 8a sou proteina to zone alarm na to steileis sto di@0l0, einai sketos mpelas. To douleua peripou 2 xronia k eixa polla problhmata. Sou antiproteinw de na dokimaseis to 'outpost firewall' tis agnitum.

Oso gia tous ious, trojan, klp, fantazomai oti to a/v den yparxei logos na to exeis disabled. Gia to norton internet security de mporw na sou pw me sigouria ti paizei pantws k auto mpelades mou fernei sto nou...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o virus προκλήθηκε στον σταθερό, το norton security είναι στον laptop..Tι εννοείς a/v?

 

Όσον αφορά τα user accounts, και στα 2 pc μπαίνω με administrator χωρίς κωδικούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a/v = antivirus

To problhma me to sharing einai geniko gia opoiodhpote share exeis, h kapoia apo ta shares paizoun?

An den paizei kanena, dokimase na baleis password sta accounts tou admin k sta 2 mhxanhmata (bale to idio k sta 2 pc).

Des an paixei auto. Perimenw neotera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει και στα 2 pc να είναι o admin με το ίδιο IDname και φυσικά το ίδιο pass ή καλύτερα κανένα pass. Τώρα με τα λίγα ...το καλώδιο κατάλαβα ότι είναι προβληματικό (το έχω πάθει και αυτό) ...

τώρα στα υπόλοιπα...φίλε Χρήστο νομίζω ότι είσαι καταστροφέας...αλλά βαδίζεις στα σωστά βήματα για να γίνεις καλός κομπιουτεράς-δικτυάς...όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο (πλάκα σου κάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...