Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση LINUX.Βοηθειστε με σας παρακαλω!!


crach13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποτε μου δεν εχω συναντησει κανενα προβλημα με το partition magic.Εσυ πως φτιαχνεις partitions sto HD??

Οσο για το Suse πες μου κατι. Πρεπει να εχω μονο ενα partition στο σκληρο για να κανω εγκατασταση Linux???

 

Με το cfdisk.

 

Καθώς κάνεις εγκατάσταση μια διανομή θα σου βγάλει κάποιο εργαλείο για να φτιάξεις partitions, να κάνεις format, να διαλέξεις file system κτλ.

 

Το partition magic χρησιμοποιείται υποτίθεται για να κάνεις resize partition που έχει ήδη δεδομένα (και έχεις φιλοδοξίες να τα κρατήσεις). Υπάρχουν ανάλογες λύσεις για linux αλλά δε μπορώ να σου προτείνω κάτι γιατί δεν έχω δοκιμάσει τέτοιο πράγμα σε κανένα από τα δυο λειτουργικά.

 

ΥΓ: μπορείς να έχεις όσα partition θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για το linux πρεπει να εχεις τουλαχιστον δυο partitions.Το ενα με τα κανονικα αρχεια και το αλλο ειναι το swap partition που χρησιμευει ως virtual memory.

 

ΥΓ crach , συγνωμμη χτες που εφυγα απο το MSNmessenger αλλα ειχαμε barbeque στο ξενοδοχειο του πατερα μου και πηγα να φαω σουβλακια, ετσι κι αλλιως νομιζω πως ειχες φυγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το linux πρεπει να εχεις τουλαχιστον δυο partitions.Το ενα με τα κανονικα αρχεια και το αλλο ειναι το swap partition που χρησιμευει ως virtual memory.

 

ΥΓ crach ' date=' συγνωμμη χτες που εφυγα απο το MSNmessenger αλλα ειχαμε barbeque στο ξενοδοχειο του πατερα μου και πηγα να φαω σουβλακια, ετσι κι αλλιως νομιζω πως ειχες φυγει[/quote']

oxi den eixa figei.apla prospathousa na kano tin egkatastasi tou linux.Alla gia alli mia fora tipota.:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το cfdisk.

 

Καθώς κάνεις εγκατάσταση μια διανομή θα σου βγάλει κάποιο εργαλείο για να φτιάξεις partitions' date=' να κάνεις format, να διαλέξεις file system κτλ.

 

Το partition magic χρησιμοποιείται υποτίθεται για να κάνεις resize partition που έχει ήδη δεδομένα (και έχεις φιλοδοξίες να τα κρατήσεις). Υπάρχουν ανάλογες λύσεις για linux αλλά δε μπορώ να σου προτείνω κάτι γιατί δεν έχω δοκιμάσει τέτοιο πράγμα σε κανένα από τα δυο λειτουργικά.

 

ΥΓ: μπορείς να έχεις όσα partition θες[/quote']

mporeis na mou stilis to cfdisk???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kane ena partition sto disko sou oso thelis gia linux otan sou zitisi pou tha egatastathi dose tou ayto ton choro kai ise ok kai ayto ntha diamorfosi ton choro

den mou to zitai ksekathara pou thelo na gini h egkatastasi.einai poli mperdema.An tin exis kani egkatastasi suse 9.3 pes mou akrivos leptomeries.Katarxin expert partitioning prepi na mpo???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To provlima mou akrivos einai stin rithmisi "partitioning".Otan mpaino epilego expert partitioning.Meta mou vgazi se mia lista epano to skliro mou kai ta partition pou toy exo kani.Einai 3 sinolika.Ego thelo sto 2o na valo ta LINUX.Prepi na ton epilekso kai meta na patiso kato "create".An nai meta stis epiloges FORMAT,SIZE,MOUNT POINT ti prepi na valo???Doste mou kai sinexia.Sorry an ginomai kourastikos...

 

 

Δεν ξέρω αν έβγαλες άκρη αλλά ας προσπαθήσω κι εγώ να σε βοηθήσω!

Βάση αυτών που γράφεις εδώ και αν έχω καταλάβει καλά το στάδιο στο οποίο βρίσκεσαι θα πρέπει να επιλέξεις τον δίσκο (εννοείται το partition που σε ενδιαφέρει για την εγκατάσταση), να το διαγράψεις (λογικά πρέπει να έχει και delete αφού έχει create) και μετά να κάνεις 2 φορές create. Στο ένα θα βάλεις FORMAT: swap, SIZE: 1gb. Στο δεύτερο θα βάλεις FORMAT: ext3 ή ext2, SIZE : 17gb (κοινώς οτι περίσσεψε απο τα 18 giga ), MOUNT POINT: / .

 

Αν θέλεις να χωθείς περισσότερο κάνεις και ένα τρίτο create οπου μπορείς να βάλεις το /home αλλά καλύτερα κάνε το μια φορά έτσι αν είναι και βλέπεις εσύ μετά!

 

[EDIT] Σε περίπτωση που δεν υπάρχει επιλογή delete ή φοβάσαι να σβήσεις κάτι, μπές απο το Partition magic ή όποιο άλλο πρόγραμμα σε βολεύει, σβήσε το δεύτερο partition σου (κάντο δλδ unallocated) και ακολούθησε τα βήματα που σου γράφω παραπάνω. 2 create.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιέχεται σε κάθε διανομή το cfdisk. Όσες διανομές έχω δοκιμάσει σου δίνουν δυνατότητα να κάνεις boot από το cd/dvd χωρίς γραφικό περιβάλλον, μόνο με μια κονσόλα για να κάνεις ό,τι θες.

Διάβασα από την αρχή το thread και φαίνεται βιάστηκα να απαντήσω. Αλλού είναι το πρόβλημα του Crach13.

Όπως είπα και παραπάνω, δε χρειάζεται να έχεις ρυθμίσει τα partitions πριν από την εγκατάσταση, απλώς χρειάζεται να έχεις κάποιο άδειο partition. Tα υπόλοιπα ρυθμίζονται κατά την εγκατάσταση.

 

Δοκίμασε τώρα τις συμβουλές του Vasilaki, νομίζω με αυτές θα τα καταφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...