Προς το περιεχόμενο

Kaike i bataria sto psp?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο επιμένεις να κάνεις τον κινέζο, τόσο θα τον κάνουν και αυτοί.

Είναι μια συνήθεια που δεν κόβεται έτσι εύκολα, και αν το καλοσκεφτείς είναι πάντα η αιτία τέτοιων προβλημάτων.

 

Εγώ πάντως δεν ξέρω κατα πόσο θα τον άφηνα να μου κάνει τον κινέζο. Ειδικά απο τη στιγμή που έχω σκάσει 200ε και το αντικείμενο είναι εντός εγγύησης και φυσικά ακέραιο-χωρίς σπασίματα-τούμπες κτλ κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 

Από τη στιγμή που ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ με τη μπαταρία του φίλου σου (1), όταν το βάζεις να φορτίσει φωτοβολεί όπως μας γράφεις ελάχιστα η LED (2) σου "κάηκε" στη φάση της φόρτισης και έπεσε ο γενικός στο σπίτι σου (3), αυτό από την εμπειρία που έχω στα ηλεκτρονικά με οδηγεί σε ένα πράγμα, στο ότι κάηκε τουλάχιστον το Voltage Regulator.

 

Τώρα το πως κάηκε και το τι έγινε, το ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ είναι πως προκάλεσε βραχυκύκλωμα στο σπίτι σου και πάλι καλά που έχεις καλές ασφάλειες και δεν πήρες καμιά φωτιά (άλλοι την έχουνε πάθει από τις τηλεοράσεις τους!). Αυτά τα ψηφιακά εξαρτήματα (voltage reguator) απαιτούν τουλάχιστον 3 volt παραπάνω από τη σταθεροποιημένη τάση που εξάγουν. Άρα ή άποψη μου κλείνει στο πως πρόκειται για πρόβλημα του τροφοδοτικού του PSP σου και από τη στιγμή που τηρούσες όλες προφυλάξεις ευθύνεται η κατασκευαστική εταιρία και μόνο και από τη στιγμή που δεν κάηκαν άλλες συσκευές στο σπίτι το δικό σου ή του γείτονα σου, όχι η ΔΕΗ.

 

Τέλος εγώ στη θέση σου θα τους έλεγα την αλήθεια γιατί έτσι και θα τους οδηγήσεις γρηγορότερα στη λύση αλλά και επειδή... η αλήθεια στα ηλεκτρονικά είναι ξεκάθαρη και δεν υπάρχει μηδενική περίπτωση πχ. να έχει προκληθεί βλάβη όπως του PSP σου καθώς έπαιζες, εκτός κι αν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού σε χτύπησε κανένας κεραυνός, επέζησες, και δεν το κατάλαβες (από τη πώρωση...).

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ μου για να μην τη πάθεις:

1) Να τους πεις την αλήθεια.(άλλωστε αν το παίξεις άσχετος που δεν είσαι στη προκειμένη περίπτωση, τους δίνεις την μεγάλη ευκαιρία για να σου πουν πως έφταιγες εσύ από «κακή χρήση»!!!)

2) Να τους δώσεις και το τροφοδοτικό με την υποψία που ανέφερα στο κείμενο μου

3) Να αφαιρέσεις οπωσδήποτε τη κάρτα μνήμης!!! Οι λόγοι αυτονόητοι…

4) Να τους δηλώσεις ρητά πως ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ FIRMWARE

 

 

ΥΓ: Δοκίμασες τη μπαταρία και το τροφοδοτικό σου στο PSP του φίλου σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pedia telika tha mou to allaksoun alla den anefera kati gia anavathmisi!OX elpizo na min mou to steiloun me kammia 2.02 i 2.50!Alla ti na tous elega min mou ferete kainiourio firmware epeidi etsi den thelo?

 

Oxi den dokimasa to trofodotiko sto psp tou filou mou.Alloste pos to afereis to trofodotiko?Dld ama kaike mono ayto poso kostiei gia na allaksei?

 

Efere enan ilektrologo spiti epeidi mia vdomada prin ginei to skiniko me to psp,eixe kaei to thermosifono kai epese pali o genikos.

 

Telika katelikse pos to spiti den eixe kalei geiosi kai kati den pigene kala me mia mpriza opou sigkontronai megala trofodosia(Den xrisimopoietai i sigkekrimeni mpriza genika,mias kai einai mpalomeni),kai aplos mou katevazse to diakoptaki kai diekopse tin trfodosia stin sigkekrimeni pigi.

 

Ti metra mporo na lavo oste tin epomeni fora na min ginei kati tetoio?Enas statheropoitis revmatos tha me exei sosei?

 

Ola oso sou eipe (osa eipe o ilktrologos dld) pos sou fenontai?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χρεώσεις της Sony είνα ένα άλλο θέμα... γιατί είναι κλιμακωτές! Στο φτιάξουν - δεν στο φτιάξουν θέλουνε λεφτά! Πχ πριν χρόνια που τους πήγα μια Mavica μου ζητούσανε 50 euro επειδή δεν ήθελα σαν κορόιδο να τους δώσω το υπερβολικό ποσό που μου ζητούσανε και με το οποίο θα μπορούσα να αγοράσω καινούργια. Και όλα αυτά... για μια απλούστατη ρύθμιση του Disk Drive πού με τα σύγχρονα μέσα είναι υπόθεση ρουτίνας.

 

Όμως το PSP σου είναι μέσα στην εγγύηση έτσι;

 

Τροφοδοτικό ονομάζεται αυτό που άλλοι το ονομάζουνε λανθασμένα ως "μετασχηματιστή".

 

Μην ξεχάσεις να μας πει για την αναβάθμιση!

 

ΥΓ: Ναι να του έλεγες πως δεν επιθυμείς. Δικαίωμα σου στο κάτω - κάτω. Γιατί δηλαδή, έχετε ακούσει κανέναν που να πήγε τον Η/Υ για επισκευή και με την ευκαιρία να του έκαναν αναβάθμιση από τα windows 98 σε windows 2000 ή να του πέρασαν νεότερο kernel στο unix του χωρίς τη συγκατάθεση του;;; Άλλωστε η 2.01 δημιουργήθηκε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για να κλείσει τις τρυπες που ανακάλυψαν οι psp hackers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...