Προς το περιεχόμενο

US Robotics 9108 - Τρέξτεεεεεεε


gremlin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Exo RaLink Wireless USB Doongle. San poiotita, UI tou software kai aksiopistia (exei faei klooootsoooo... kai talaiporia genikotera...) einai gamato, kanena provlima. Kostos prin 5 mines, 24 euro. To mono pou tha po einai kalitera makria apo USB. To megalo tous meionektima einai oti den exoun emvelia. Merikes fores de pianoun perissotero apo 5-6 metra mes to spiti an paremvalontai toixoi, epipla kai loipa xontra empodia.

 

Protimise CardBus karta. Proeksexei ligotero eknevristika apo to laptop (de kindineveis na tin ksepatoseis toso oso ena USB) kai den tha sou "faei" alli mia politimi sinithos USB thira sto laptop.

 

Episis an mporei na ginei kai afti i sigrisi, to 2 eton palio wireless Zyxel router (xoris eksoterikes keraies) tou aderfou mou me to episis 2 eton palio Zyxel CardBus sto laptop pianei diplasia kai vale apostasi se sxesi me to "sigxrono" USB Doongle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

και εγω ψηφιζω pcmcia καρτα για laptop ή pci καρτα για desktop pc... μακρια απο τα usb sticks...

1) εχουν μικρη εμβελεια

2) καμια φορα δεν κανουν καλη επαφη

3) και σημαντικοτερο οπως ανεφερε ο Kalispera, μια αποτομη κινηση (ειδικα με την χρηση του σε laptop) και σου εγινε το usb stick σκονη κ θριψαλα...

 

μονο ενας λογος μπορει να οδηγησει στην αγορα του usb stick...αν πραγματικα χρειαζεσαι να το χρησιμοποιεις σε διαφορετικα pc πολυ συχνα...δηλαδη π.χ. στο pc σου στο σπιτι και οταν πηγαινεις δουλεια να το παιρνεις μαζι για το laptop (μεταξυ μας αν εχεις και pc και laptop, δηλαδη show me the money, τοτε δεν νομιζω να σκεφτεσαι να κερδισεις 10 ευρω παραπανω απο την αγορα ενος ψωροstick...

 

αυτα κ απο εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update για 9108

 

οπως ειχα πει πριν μερικες μερες θα επαιρνα το laptop μου για μια βολτα μεσα στο σπιτι με σκοπο να δω την εμβελεια του 9108. εχω το acer 2023wlmi με την intel 2200BG PRO wireless.

 

λοιπον στον οροφο ακριβως κατω απο τον router εχω σημα 4-5 στα 5 με βαση το software των xp και browsing donwloading υπερ-αψογο.

 

το clue της βραδιας ομως ειναι το σημα 2(!!!) οροφους κατω...ε λοιπον εχω 3-4 στα 5 σημα κ ουδεν απολυτως προβλημα στην χρηση του internet και του οικιακου δικτυου..θελετε κι αλλα για να πειστειτε για το 9108?? (ρε μηπως να παω να παρω κανα ποσοστο απο την usr???)....

 

αυτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Costinio ΚΑΙ Kalispera Ralink απο που αγορασατε? Δωστε καποιο λινκ.

 

Στο λαπτοπ οπωσδηποτε θα βαλω pcmcia αλλα στον δορυφορ.δεκτη usb (εχει εξοδο ethernet & usb). Η αποσταση του 9108 απο τον δορυφ.δεκτη ειναι 3-4 μετρα μαξιμουμ στο ιδιο δωματιο, οποτε λογικα δεν θα εχω προβλημα.

Το λαπτοπ με την pcmcia θα το χρησιμοποιω στον επανω οροφο.

 

Οπως και να χει δωστε μου λινκ για Ralink αφου μου τα προτεινετε και θα μου βγουν και πιο φθηνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Greekparot, me mia grigori anazitisi sto skroutz de vrika kati allo pera tou parakato no-name to opoio an de kano lathos exei mesa RaLink mixanismo.

 

http://www.pc-store.gr/details.asp?cat=14&subcat=65&item=379

 

Enallaktika mporeis na "xtipiseis" to parakato, de nomizo na exoun megales diafores, isos na einai kai kalitero...!

 

http://www.e-acorn.gr/view_product.php?productid=3037&idcat=19&idsubcat=90&idsubsubcat=-1

 

Exei homepage me poli kali ipostiriksi apo oti fainetai...

 

http://www.dlink.com/products/?sec=3&pid=334

 

To mono koufo pou vlepo einai oi times, pou einai stathera ano ton 40 euro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση: Σε λαπτοπ το οποιο εχει ενσωματωμενη wifi καρτα. Τι θα πρεπει να κανω για να εχω ιντερνετ;

Δηλαδη κουμπωνω το 9108 (το παρελαβα εχθες απο eshop :) ) με την γραμμη τηλεφωνου. Ανοιγω την wifi καρτα στο ΟΝ στο λαπτοπ. Τα επομενα βηματα ποια ειναι για να εχω το ιντερνετ στο λαπτοπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις enable και το Wi-Fi στο router (default=ON). Μπαίνεις στα settings του 9108 (με login στην IP του) και εκεί βάζεις άλλο όνομα στο δίκτυο (SSID) και περιμένεις να κάνει Apply το router. Είσαι έτοιμος.

 

Βέβαια έτσι το ασύρματο δίκτυο σου είναι ελεύθερο να χρησιμοποιηθεί από τον καθένα που βρίσκεται εντός της εμβέλειας του. Δοκίμασε το πρώτα έτσι και μετά ψάχνεις και τα security settings.

 

Καλό surfing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω το 9108, και επειδή έχω και έναν φορητό, θέλω να τον λειτουργήσω μαζί με τον σταθερό που έχω για internet, θέλω να πάρω και μια κάρτα για ασύρματη σύνδεση.

Έχω βρει μια που είναι ή (U.S. Robotics Wireless MAXg PC Card), τι λέτε να πάρω αυτό το πακετάκι, ή έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη κάρτα?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ακουστει στα διαφορα forum οτι η εν λογω pci καρτα δεν ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει, ολως παραδοξως μιας και ειναι usr. εγω εχω το 9108 στο οποιο συνδεονται πανω 2 pc ασυρματα με εξαιρετικα καλο σημα με καρτες netgear wg311 v3 απο πλαισιο http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=810&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&Product_Id=111121&Merchant_Id=1&sts_cid=3.......... την πηγανε 35 ευρω τελικη στο πλαισιο τωρα το ειδα.....κοιτα ρε...πριν ενα μηνα την πηρα 58!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ρε τους αλητες...

 

τελος παντων με αυτες τις καρτες τα 2 pc εχουν πολυ καλο σημα (1 στον πανω οροφο και ενα στον ιδιο οροφο με 2 τοιχους ενδιαμεσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω το 9108' date=' και επειδή έχω και έναν φορητό, θέλω να τον λειτουργήσω μαζί με τον σταθερό που έχω για internet, θέλω να πάρω και μια κάρτα για ασύρματη σύνδεση.

Έχω βρει μια που είναι ή (U.S. Robotics Wireless MAXg PC Card), τι λέτε να πάρω αυτό το πακετάκι, ή έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη κάρτα?

Ευχαριστώ.[/quote']

Οποια κάρτα και να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά αν πάρεις την US Robotics νομίζω θα μπορέσεις να εκμεταλλευτείς την τεχνολογία MAXg που επιτρέπει διπλάσια ταχύτητα. Αυτο θεωρητικά πάντα μιας και πρακτικά δε γνωρίζω αν ισχύει και αν όντως μιλάμε για διπλάσια ταχύτητα η απλά ενα click πιο πάνω απο τα 54mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποια κάρτα και να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά αν πάρεις την US Robotics νομίζω θα μπορέσεις να εκμεταλλευτείς την τεχνολογία MAXg που επιτρέπει διπλάσια ταχύτητα. Αυτο θεωρητικά πάντα μιας και πρακτικά δε γνωρίζω αν ισχύει και αν όντως μιλάμε για διπλάσια ταχύτητα η απλά ενα click πιο πάνω απο τα 54mbps.

 

Κοίτα θεωρητικά ο κόσμος που χρησιμοποιεί Wi-Fi δίκτυα δε βρίσκεται σε ιδεώδεις καταστάσεις/περιβάλλοντα. Οπότε ποιός ο λόγος να πληρώσεις για κάτι που ουσιαστικά δε σου χρειάζεται; Πάντως πραγματικά η συμβατότητα με το Intel Wireless 2200 b/g είναι πολύ καλή.

 

Εγώ πάντως δε θα πρότεινα σε κανένα να αγοράσει ΜAXg Wi-Fi card/stick. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη με τα παραπάνω κριτίρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Could you tell me any good word about USR 9107 or 9108 in Annex B.

I want to use it for heavy p2p, emule and torrent without any lockings or freezing. Or do I have to gain some other brand or type like:

 

D-Link DSL-G624T

D-Link DSL-564T

Sagem F@ast 3344

LINKSYS ADSL B. MODEM (WAG354G-EU1)

Zyxel Prestige 650ME-13

AVM ADSL BOX Annex B

Allied Telesyn AT-AR255E

Router Pheenet BIG-304CA

OvisLink ARM-104v2

Corega COR WiFi ROUTER ADSL annex B

Planet ADE-4400B ADSL 2/2+ Firewall router - Anex B

 

 

Whats the best choice.

 

Greetings from Serbia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

egv to exo agorasei to 9108 kai erinai poli kalo pragmatika.alla to exo kana mina tora kai den exo kataferei na anoixo kamia porta....???ean kapoios kataferei kati as pei kati!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...