Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα μίξης. Όλες οι απορίες, συμπεράσματα


DJ_XLR8

Ποιό θεωρείται καλύτερο πρόγραμμα μίξης μέσω Η/Υ;  

74 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό θεωρείται καλύτερο πρόγραμμα μίξης μέσω Η/Υ;

    • Alcatech BPM Studio
      20
    • Atomix mp3
      38
    • DSS DJ
      10
    • Mixmeister
      48
    • Traktor
      95
    • Visiosonic PCDJ
      10
    • Virtual DJ
      263
    • Άλλο...
      55


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 380
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
2) αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα για τους ασχετους! μην ακους κανεναν

ο καλος dj ειναι αυτος που βαζει ωραια τραγουδια. μην αγχωνεσαι για τιποτα, το μονο που να σε νοιαζει ειναι τα καλα τραγουδια που θα παιξεις.

οσοι λενε τετοια ειναι αυτοι που παιζουν σπιτι τους απο χομπυ και ψαχνονται για καλες mixes κτλ.

οσο εισαι σπιτι σου κανε οτι θες, μαθε να μιξαρεις κτλ.

εξω στο κοσμο (στη πραξη σαν επαγγελμα) το πρωτο πραγμα που σε νοιαζει ειναι τα τραγουδια.

και ασε τους αλλους να τραγουδανε....

αν γουσταρεις παιξε και με το winamp, αρκει να βαλεις καλα τραγουδια και να αρεσουν στο κοσμο!

απο κει και περα αν θες ψαχνεσαι περισσοτερο για το πως θα κανεις mixs κτλ με οποιοδηποτε τροπο.

ειτε με τους controlers που εχεις ειτε με cd-player.

 

το ωραιοτερο πραγμα για τον dj που μονο αυτος που παιζει το νιωθει ειναι να μιξαρεις με το αφτι.

ακομα και με τη hercules mk2 που εχω και γω, καντα ολα manual χωρις κανεναν αυτοματισμο για να καταλαβεις τι ενοουν αυτοι το να ξερεις να μιξαρεις χωρις software κτλ.

 

και γω ασχολουμαι χρονια με το θεμα και παιζω επαγγελματικα με το virtualdj.

ο κυριος λογος που το χρησιμοποιω πλεον ειναι η ευκολια στη διαχειριση των mp3.

σε βγαζει απο το κοπο να ψαχνεις cd κτλ. και σου κανει τη ζωη ποιο ευκολη.

απο κει και περα οπως θες κανεις αλλαγες και κανεις δε σου λεει τιποτα.

 

ασε τους αλλους να ψαχνονται....

τα ρασα δε κανουν το παπα

 

συμφωνω μαζι σου ως ενα σημειο. και γω 16 χρονων ειμαι, χωρις περισσεια χρηματων για μηχανηματα, οποτε παιζω με behringer bcd2000 και vdj5. ομως πρεπει να παραδεχτω πως το να παιζεις με cd και με βινυλια(ακομη περισσοτερο) ανεβαζει κατακορυφα το βαθμο δυσκολιας. οποτε αξιζει σεβασμος στα ατομα που παιζουν με cd και παιζουν σωστα. προσωπικα προσπαθω να φερω τα δεδομενα μιξης του vdj οσο πιο κοντα γινεται σε cdj. εχω βγαλει τα bpm δεν χρησιμοποιω ποτε automix ή sync και παλευω τις αλλαγες με το αυτι μου μονο. οταν βρω χρηματα θα παρω 200αρια να εξοικειωθω με τα μηχανηματα. αυτα απο ενα λατρη της electro house και home dj:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω μαζι σου ως ενα σημειο. και γω 16 χρονων ειμαι, χωρις περισσεια χρηματων για μηχανηματα, οποτε παιζω με behringer bcd2000 και vdj5. ομως πρεπει να παραδεχτω πως το να παιζεις με cd και με βινυλια(ακομη περισσοτερο) ανεβαζει κατακορυφα το βαθμο δυσκολιας. οποτε αξιζει σεβασμος στα ατομα που παιζουν με cd και παιζουν σωστα. προσωπικα προσπαθω να φερω τα δεδομενα μιξης του vdj οσο πιο κοντα γινεται σε cdj. εχω βγαλει τα bpm δεν χρησιμοποιω ποτε automix ή sync και παλευω τις αλλαγες με το αυτι μου μονο. οταν βρω χρηματα θα παρω 200αρια να εξοικειωθω με τα μηχανηματα. αυτα απο ενα λατρη της electro house και home dj:-)

 

συμφωνω μαζι σου αλλα το vdj και γενικα τα software προσφερουν ευκολια για λιγοτερη κουραση!

σιγουρα αξιζουν σεβασμο αυτοι που παιζουν με cd και βινυλια αλλα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ ακομα και αυτοι να δουλευουν συστηματικα 5-6 φορες την εβδομαδα με αυτο το τροπο.

αν επαιζα μια φορα την εβδομαδα τοτε ναι θα το εκανα και γω αυτο.

σε καθημερινη χρηση ομως ειναι υπερβολικα κουραστικο.

 

vdj κτλ σημαινει ευκολια για λιγοτερη κουραση.

απο κει και περα εχει γινει μεγαλη παρεξηγηση για το θεμα μιξης κτλ.

 

λενε οτι οσοι παιζουν με vdj, δε ξερουν απο μιξεις.

και ερωτω εγω, οσοι ειναι μπροστα απο cd-player σημαινει οτι ξερουν?

 

τιποτα δεν ειναι σιγουρο. αυτος που ξερει να παιζει, παιζει με τα παντα!

απο cdj100 μεχρι winamp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω μαζι σου αλλα το vdj και γενικα τα software προσφερουν ευκολια για λιγοτερη κουραση!

σιγουρα αξιζουν σεβασμο αυτοι που παιζουν με cd και βινυλια αλλα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ ακομα και αυτοι να δουλευουν συστηματικα 5-6 φορες την εβδομαδα με αυτο το τροπο.

αν επαιζα μια φορα την εβδομαδα τοτε ναι θα το εκανα και γω αυτο.

σε καθημερινη χρηση ομως ειναι υπερβολικα κουραστικο.

 

vdj κτλ σημαινει ευκολια για λιγοτερη κουραση.

απο κει και περα εχει γινει μεγαλη παρεξηγηση για το θεμα μιξης κτλ.

 

λενε οτι οσοι παιζουν με vdj, δε ξερουν απο μιξεις.

και ερωτω εγω, οσοι ειναι μπροστα απο cd-player σημαινει οτι ξερουν?

 

τιποτα δεν ειναι σιγουρο. αυτος που ξερει να παιζει, παιζει με τα παντα!

απο cdj100 μεχρι winamp!

 

το ξερω οτι γινεται χαμος με αυτο το θεμα. εχω συμμετασχει σε ευτο το θεμα σε αρκετα φορουμ.

 

παντως στην περιπτωση που δουλευεις καθε μερα το καλυτερο πιστευω πως ειναι τα timecode vinyls/cds. εκει υπαρχει και η ευκολια του pc και η αισθηση και το πρεστιζ του cd και του βινυλιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ δεν παίζω ούτε με μηχανήματα ούτε επαγγελματικά!Μόνο με τον υπολογιστή μου και αυτό για χόμπι!Μια βοήθεια λίγο!Έκανα χθες ένα mix και επειδή κάπου την έχασα την μπάλα το σταμάτησαάπως απότομα!Σήμερα που το έβαλα για να το συνεχίσω είδα προς μεγάλη μου έκπληξη ότι όταν το ανοίγω με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα ανοίγει κανονικά όλο το "τραγούδι" που έκανα!Όταν το ανοίγω με το virtual dj με το οποίο το έφτιαξα μου ανοίγει μόνο ένα μέρος του!Ξέρει κανείς τι παίζει?Επίσης αναφερθήκατε κάτι σε αυτοματισμούς!Αν υπάρχουν στο Virtual και μπορεί κάποιος να τους εξηγήσει για να προσαρμόσω και εγώ το Virtual στα μέτρα μου!Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ δεν παίζω ούτε με μηχανήματα ούτε επαγγελματικά!Μόνο με τον υπολογιστή μου και αυτό για χόμπι!Μια βοήθεια λίγο!Έκανα χθες ένα mix και επειδή κάπου την έχασα την μπάλα το σταμάτησαάπως απότομα!Σήμερα που το έβαλα για να το συνεχίσω είδα προς μεγάλη μου έκπληξη ότι όταν το ανοίγω με οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα ανοίγει κανονικά όλο το "τραγούδι" που έκανα!Όταν το ανοίγω με το virtual dj με το οποίο το έφτιαξα μου ανοίγει μόνο ένα μέρος του!Ξέρει κανείς τι παίζει?Επίσης αναφερθήκατε κάτι σε αυτοματισμούς!Αν υπάρχουν στο Virtual και μπορεί κάποιος να τους εξηγήσει για να προσαρμόσω και εγώ το Virtual στα μέτρα μου!Thanks!

 

το πρωτο μερος του ποστ σου δεν το καταλαβα. τι εννοεις ανοιγει μονο ενα μερος?

 

τωρα οσο αφορα τους αυτομστισμους, υπαρχει ενα κουμπι στο vdj που συγχρονιζει αυτοματα τα δυο τραγουδια. αλλα ακομη και αν το θες μονο για το σπιτι δεν θα στο προτεινα γιατι ετσι εινια σα να μιξαρει ο υπολογιστης και οχι εσυ ο ιδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο μερος του ποστ σου δεν το καταλαβα. τι εννοεις ανοιγει μονο ενα μερος?

 

Λοιπόν έκανα ένα mix όπου η συνολική του διάρκεια είναι 35 λεπτά!Όταν το ανοίγω με το VDJ μου παίζει μόνο τα 30 πρώτα δευτερόλεπτα!Αλλά μόνο με το VDJ!Άμα το ανοίξω με το Tractor ή με όποιο άλλο πρόγραμμα το αναγνωρίζει κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμασει 2 usb καρτες μια creative k mia equip usb καμμια δεν δουλεψε σωστα...sthn 2h p δοκιμασα ανεβοκατεβαινε ο ηχος,πηγενε απο το δεξι στο αριστερο ακουστικο χωρις λογο κ h αλλη σε live χωρο με δυνατη μουσικη οταν ανεβαζες ηχο στα ακουστικα το χανε κ ακουγες μονο μπασο..

μπορει να προτεινει καποιος δοκιμασμενη λυση?

 

@qbase τωρα ειδα τις απαντησεις...

δηλ. εισαι σε ενα απο τα 4 μεγαλυτερα mainstream club που παιζουν κονσερβα προγραμμα καθε μερα...12-2 80s,balades, κ στις 2-4,5 hitakia gr k ξενα κ μετα αν δεν εχει αδειασει επαναληψεις ή κανα 2-3 καλα elektro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε το vdj 5r6 και βγαλε screenshot το vdj οταν φορτωνεις το αρχειο που λες!

 

Tα ίδια μου κάνει!Και μια άλλη απορία που μου ήρθε!Γίνεται με κάποιον τρόπο να χρησιμοποιώ και τα ακουστικά μου?Με μια κάρτα ήχου?Γιατί παρ'ολο που προσπάθησα να το ρυθμίσω από το config ακόμα με το μυαλό και με τα cue είμαι?

Virtual DJ 5.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...