Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα μίξης. Όλες οι απορίες, συμπεράσματα


DJ_XLR8

Ποιό θεωρείται καλύτερο πρόγραμμα μίξης μέσω Η/Υ;  

74 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό θεωρείται καλύτερο πρόγραμμα μίξης μέσω Η/Υ;

    • Alcatech BPM Studio
      20
    • Atomix mp3
      38
    • DSS DJ
      10
    • Mixmeister
      48
    • Traktor
      95
    • Visiosonic PCDJ
      10
    • Virtual DJ
      263
    • Άλλο...
      55


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 380
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ΛΟΙΠΟΝ ακου τι "παιζει"

 

η free εκδοση υποστηριζει και ακουστικα αλλα με καποιες προυποθεσεις!

δεν ειναι πληρως συμβατη με ολες τις επιλογες οπως η pro εκδοση.

 

υπαρχουν 3 περιπτωσεις

 

1) με spliter Y : δηλαδη απο τη πρωτη καρτα ηχου που εχεις, απο το στερεο που βγαζεις, το αριστερο να ειναι το μαστερ και το δεξι τα ακουστικα!

αυτο δε το θελουμε γιατι αυτο βγαζει μονοφωνικο ηχο.

 

2) με 2 καρτες οπου η δευτερη ΠΡΕΠΕΙ να ειναι απλη στερεο usb και οχι οποιαδηποτε αλλη οπως 4.1

ουτε αυτο θελουμε γιατι εσυ δεν εχεις usb καρτα

 

3) απο τη καρτα ηχου που εχεις, ΑΝ υποστηριζει 4.1, τοτε μπορεις να δουλεψεις με ΜΙΑ καρτα ηχου που σου δινει στο front το master και στο rear τα ακουστικα!

 

ΑΡΑ εσυ θα επιλεξεις αυτο που λεει soundcard 4.1 και ΔΕΝ θα πατησεις το κουμπι "more..."

αφου το επιλεξεις και πατησεις οκ τοτε βαλε τραγουδια και στα 2 deck και πατα τα να παιξουν.

μετα ψαξε τις εξοδους του υπολογιστη, ποιο deck ακουγεται απο τη καθε εξοδο

 

σημειωση οτι πρεπει να εχεις "γυρισει" τη καρτα ηχου που εχεις σε 4.1 mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην σ'ευχαριστω για το χρονο σου κ τις αμεσες απαντησεις σου.επειδη ασχολουμαι κ επαγγελματικα με το djλικι κ λεω να τα καταργησω

τα cd,οσο μπορω δλδ,σκεφτομαι να κανω μια επενδυση σε αυτο.αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην σ'ευχαριστω για το χρονο σου κ τις αμεσες απαντησεις σου.επειδη ασχολουμαι κ επαγγελματικα με το djλικι κ λεω να τα καταργησω

τα cd,οσο μπορω δλδ,σκεφτομαι να κανω μια επενδυση σε αυτο.αξιζει?

 

λοιπον!

επεσες σε συναδελφο :)

 

καταρχην συμφωνω με τη κινηση σου να καταρησεις τα cd και μεταβεις σε pc-djing, αλλα να ξερεις οτι πρεπει να εχει και καποιες γνωσεις απο υπολογιστες.

δε γινεται δηλαδη εισαι τελειος ασχετος γιατι αν σου κανει μια "τραβη" τι κανεις?

 

δευτερον αφου λες οτι ασχολεισαι επαγγελματικα και σ'αρεσει το virtualdj, τοτε θα σε συμβουλευα να αγορασεις τη pro εκδοση γιατι κανει "παπαδες"

και με τις σπασμενες εκδοσεις αντιμετωπιζουν πολλοι χρηστες προβληματα. δεν ειναι ακριβο, 250 ευρω εχει και αν αγορασεις καποια απο τις κονσολες

της hercules οπως αυτη που μου λες, τοτε σου κανουν εκπτωση και αγοραζεις το pro στη μιση τιμη! -50% με updates για παντα...

 

οσο για τη κονσολα αυτη που μου λες, να ξερεις οτι αυτη δεν εχει καρτα ηχου. ειναι απλος controler για το virtualdj (ή οποιο αλλο προγραμα θες)

για να δουλεψεις με αυτη θα πρεπει να εχεις αλλη καρτα ηχου.... πχ http://www.djmania.gr/native-instruments/pc-dj/kartes-ichoy/138119-tractor-audio-2-karta-ichoy

που βγαζει και μαστερ και ακουστικα.

 

αλλιως για αλλη κονσολα με καρτα ηχου, πας σε hercules rmx στο ιδιο σχημα.

 

εγω εχω και την hercules rmx και τη συνηστω καταλληλη για καταστασεις cafe-bar οχι ομως για club.

ειναι μικρη και βολικη, μετρια καρτα ηχου και εξοδο για ακουστικα με ενσωματομενο ενισχυτη για τα ακουστικα...

 

υπαρχουν ομως και αλλες πολλες κονσολες αναλογα με τα λεφτα που διαθετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την m-audio firewire 410 για εξωτερικη καρτα αλλα δεν ειναι καθολου βολικη για μεταφορα κ επιπλεον την

συγκερκιμενη τη λυπαμαι να την πηγαινω-φερνω...ειναι αρκετα ακριβη κ τη χρησιμοποιω κυριως για editing κ mastering...

ετσι οπως τα περιγραφεις,για να μην μπαινω στο εξοδο να αγοραζω κ καρτα ηχου,καλυτερα να κοιταξω για την rmx..παντως απ'οτι

ειδα σε ολα τα eshop,η συγκεκριμενη κονσολα πηγαινει μαζι με το vj.για την steel συγκεκριμενα πηγαινει με το

Virtual dj 5 DJC edition,οποτε δε χρειαζεται να αγορασω extra το software.το μονο που με προβληματιζει

ειναι η ποιοτητα του ηχου..εχω ενα κολλημα με αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, την hercules rmx και την steel τη συνοδευουν με το virtual dj 5 djc edition οπου με αυτη την εκδοση δε μπορει να κανεις και πολλα...

αλλωστε εχει φτασει στην εκδοση 7 οπου ειναι πολυ καλυτερη με καλυτερο master tempo και πολλα αλλα.

δηλαδη θελω να σου πω οτι δεν αξιζει να δουλεψεις με την djc edition που ειναι μια limited editon

με 120 ευρω περνει την pro μετα... δεν αξιζει να πεδευεσαι...

 

αυτη την ειδες?

http://www.djmarket.gr/virtual-pc-dj-computer-deejay-hercules-console-p-2732.html

ανεβαινουμε πολυ μετα.

 

υπαρχουν και αλλες μαρκες. ριξε μια ματια και στις αλλες....

 

προσοχη, αμα παρεις hercules να προσεξεις οτι εχει το σημα του virtualdj γιατι κυκλοφορουν και με το traktor ή mac edition

οπου αυτες δεν εχουν serial για το vdj και δε μπορει να εχεις εκπτωση μετα για την αγορα.

μονο αυτη ειναι η διαφορα και καμια αλλη.

 

οσο για τη καρτα ηχου, οντως ειναι καλη για να τη χαραμισεις στο περα δωθε.

η ποιοτητα που βγαζει η rmx ειναι μετρια, ικανοποιητικη.

οπως οι περισσοτερες καρτες ηχου, βγαζει σχετικα χαμηλη ενταση στην εξοδο... πιο χαμηλα δηλαδη απο αυτη που βγαζει ενα cdj100 πχ

 

αλλωστε στα περισσοτερα μαγαζια, ακομα και να εχεις super καρτα ηχου, δε μπορει να βγαλει σωστο αποτελεσμα

γιατι εχουν gtp ηχεια και ενισχυτες.... (η εμπειρια μου αυτο λεει)

 

σε τι μαγαζια παιζεις? σε cafe bar? και τι ειδος μουσικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρεσει πολυ η συγκεκριμενη κονσολα,αλλα ξεφευγει πολυ απο το μπατζετ...αμα βαλεις κ εξτρα τo software,παμε κατευθειαν φυλακη!

το θεμα ειναι οτι θελω την εκδοση για mac κ αυτο που μου ειπες με προβληματισε λιγο αν κ σε ολα τα site λεει για την virtual dj 5 djc edition,

οτι ειναι κ για mac κ για pc.

 

οσον αφορα το σημα εξοδου,αυτο φανταζομαι μπορεις κ να το ρυθμισεις απο τον ενισχυτη,οποτε δεν ειναι κατι που το θεωρο μειον.σιγουρα με την

καρτα που εχει δεν περιμενω να κανει θαυματα.κ αυτο που λες για τα μαγαζια ισχυει 100%.εχει τυχει να φυγω απο μαγαζι που δουλευα,

μονο κ μονο επειδη ηταν μαπα ο ηχος...

 

σε μπαρακια παιζω,ξενη μουσικη απο jazz-funk μεχρι alt/rock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρεσει πολυ η συγκεκριμενη κονσολα,αλλα ξεφευγει πολυ απο το μπατζετ...αμα βαλεις κ εξτρα τo software,παμε κατευθειαν φυλακη!

το θεμα ειναι οτι θελω την εκδοση για mac κ αυτο που μου ειπες με προβληματισε λιγο αν κ σε ολα τα site λεει για την virtual dj 5 djc edition,

οτι ειναι κ για mac κ για pc.

 

ισχυει αυτο που λες.

οταν αγοραζεις τη κονσολα που εχει το σημα το virtualdj, μπορεις να βαλεις την εκδοση για mac απο το site του vdj με το update που σου δινει.

 

αν δεν εχεις πολλες απαιτησεις μπορεις να δουλεψεις και με αυτη την εκδοση και αργοτερα αγοραζεις το pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θεμα timecode - DVS το virtualdj ειναι πολυ πισω.

 

το καλυτερο ειναι το traktor

Συμφονώ πάντος το παραπάνω video τελικά ειναι και λιγο παραπλανητικό καθώς ο συγκεκριμένος DMC DJ είναι σε συνεργασία με την Native Instuments...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου πεταει "error in the sound driver".στην αρχη νομιζα οτι θα ηταν καποιο conflict με την maudio,αλλα τελικα δεν ειναι ουτε αυτο.εχω κλειστη την maudio,απο τα settings του mac εχω επιλεξει την καρτα ηχου της herc,αλλα κ παλι τπτ.ολα ειναι εγκατεστημενα απο το cd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...