Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Anydesk 6.0 σημερα

28.07.2020 - 6.0.0 (Linux)
-------------------------------------------
New Features:
- AnyDesk now supports Perfect Forward Secrecy.
- Added Two-Factor Authentication.
  When enabled, an additional dialog will be shown after authentication by
  password or token, asking for a time-based one-time password provided by a
  third device. This requires that device to run an app supporting TOTP.
- Added Wake-On-LAN.
  When enabled, devices running AnyDesk that are currently in sleep mode can be
  woken up by other AnyDesk devices in the same local network.
- The frontend will now refuse to start as root
Fixed Bugs:
- Fixed AnyDesk beeing unusable on Dark Themes by defaulting to Adwaita Theme
- Fixed "Open Address Book on Startup" showing the premium dialog even on
  paid licenses
- Fixed wallpaper not change when re-transmited for speed dial
- Fixed keyboard layout change on Fedora 31
- Fixed chat icon having the wrong state

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TestDisk

Για επαναφορά διεγραμμένων αρχείων και όχι μόνο .

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φρεσκο anydesk 6.0.1

25.08.2020 - 6.0.1 (Linux/BSD/Raspberry Pi)


-------------------------------------------
New Features:
- Added "capture" panel in settings to disable XDamage for Computers that
  have issues with screen artifacting (Warning: Might impact performance)
- Support for improved connections to iOS devices

Fixed Bugs:
- Fixed a deadlock that could occur at the beginning of a session, resulting
  in "Waiting for Image" to never disappear
- Fixed a bug in Raspberry Pi that lead to Pi 4 beeing unusable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Htop forked to htop-dev, and version 3.0.0 released with over 2 years of bug fixes and features
https://old.reddit.com/r/linux/comments/iiowpn/htop_forked_to_htopdev_and_version_300_released/

Το εχει απο προχτες το debian στο unstable, οποτε το εβαλα, αλλα δεν βλεπω καμια τρομερη διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jim_p είπε

Htop forked to htop-dev, and version 3.0.0 released with over 2 years of bug fixes and features
https://old.reddit.com/r/linux/comments/iiowpn/htop_forked_to_htopdev_and_version_300_released/

Το εχει απο προχτες το debian στο unstable, οποτε το εβαλα, αλλα δεν βλεπω καμια τρομερη διαφορα...

Εμφανισιακα , ισως εχει καποιο ενδιαφερον η επιλογη να δειχνει cpu freq . Αντε και η command line parameter "-u" για να δειχνει τις διεργασιες του χρηστη μονο. Επισης πολλοι πορωθηκαν με τα vim bindings. Κατα τα αλλα κυριως bugfixes ηταν. Το περασε ηδη και το Arch.

Αυτο που εχω να σχολιασω ειναι οτι εχουμε utilities οπως τα htop , dfc , lsd που εχουν παρει τα αντιστοιχα top , df , ls και τα εχουν απογειωσει (λογικα υπαρχουν και αλλα παραδειγματα τετοια) , αλλα ακομα δεν εχει ασχοληθει κανενας να παρει τα χρησιμα features και να τα βαλει στα "αρχικα" utilities. Δεν λεω να τα αντικαταστησει γιατι θα δημιουργηθει ενα μπαχαλο , η μια διανομη το ls , η αλλη το lsd κ.ο.κ. 
Για μενα για παραδειγμα το top ποτε δεν ηταν ευχρηστο , ουτε σαν φορματ  , ουτε σαν αριθμοι , εβλεπα τα νουμερα στην ram και εκανα πραξεις να δω σε ποσα k/m/g/-bytes αντιστοιχουν...Σε καποιες τελευταιες εκδοσεις βελτιωθηκε λιγο σε αυτον τον τομεα , αλλα απο θεμα μορφοποιησης , στοιχειωδων χρωματων για να διαχωριζονται καπως οι πληροφοριες..τιποτα.
Το ιδιο (αναλογικα) και το ls , df . Ως εκ τουτου δημιουργειται η αναγκη για τετοια utilities και στην συγκεκριμενη περιπτωση του htop , παλευε ενας μονος ανθρωπος να το κραταει ζωντανο. Και τωρα για να μην πεθανει ενα τοσο χρησιμο προγραμματακι , ανελαβε η κοινοτητα να το προχωρησει. Ειναι λιγο τραγικο αυτο που συνεβη. Καποιοι βεβαια θα πουν "ειδες ? open source , κοινοτητα..ετσι πρεπει να γινεται"...σαφως..αλλα και παλι...

ΥΓ : Καποια στιγμη θα ηταν καλο να ενσωματωσουν στο htop την δυνατοτητα να δειχνει θερμοκρασιες .. οπως εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται πρόσφατα μπηκε στο aur ένα fork του vsv που έχει το void και σου δείχνει όλα τα services. To fork λέγεται rsv.

Είναι διαθέσιμο για artix αλλά δεν το δοκίμασα σε arch. Όσοι πιστοί δοκιμάστε.

Το παραπανω screen ειναι απο vsv σε void. To rsv έχει φτιαχτεί από Έλληνα dev.

Screenshot_2020-08-30_18-44-23.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουμε runit. Εχουμε systemd που εχει απειρες υπο-εντολες για καθε χρηση . Ευχαριστουμε @rhtoras , οταν ξεπεσουμε στο runit θα το εχουμε το πακετο αυτο υποψη μας ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GreenTunnel bypasses DPI (Deep Packet Inspection) systems found in many ISPs (Internet Service Providers) which block access to certain websites.
https://github.com/SadeghHayeri/GreenTunnel

Ψηνομαι να το δοκιμασω για τις σελιδες που κοβει η εδππι, αν και εχω custom dns που το παρακαμπτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, jim_p είπε

GreenTunnel bypasses DPI (Deep Packet Inspection) systems found in many ISPs (Internet Service Providers) which block access to certain websites.
https://github.com/SadeghHayeri/GreenTunnel

Ψηνομαι να το δοκιμασω για τις σελιδες που κοβει η εδππι, αν και εχω custom dns που το παρακαμπτει...

Μολις το δοκιμασα σε archlinux εγκατασταση , μιας και υπηρχε στο AUR :) . Δειχνει οτι δουλευει. Το εβαλα στο off , πηγα να μπω στο "πειρατικο καραβι" , εφαγα ακυρο. Το εβαλα στο on , και μπηκε κανονικα.

Στα windows παντως δεν παιζω ουτε με custom dns ουτε με τιποτα. Εχω απλα και το opera εγκατεστημενο που εχει ενσωματωμενο vpn. Αν θελω να μπω σε καμμια τετοια σελιδα μπαινω κανονικα με τον opera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα δεν δουλεψε. Εχω τους dns της google, τους αλλαξα και εβαλα αυτους του οτε, πηγα να μπω στο rarbg και εφαγα πορτα, οποτε λεω δουλευουν σωστα. Το ενεργοποιησα, ξαναπηγα να μπω στο rarbg αλλα ξαναφαγα πορτα, αρα ειναι σαν να μην δουλεψε το greentunnel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jim_p είπε

πηγα να μπω στο rarbg

Δεν ξερω σε ποιο ακριβως λινκ του rarbg πας να μπεις , αλλα σε ενα που μπαινω εγω δεν μου το κοβει χωρις να κανω τιποτα (dns , vpn , green tunnel κλπ). Στο thepiratebay μου το κοβει και με στελνει σε σελιδα που λεει οτι το κρατος βασει του νομου κλπ κοβει την προσβαση κλπ. 
Οπως εγραψα και πριν , σε αυτην λοιπον την σελιδα , σε archlinux εγκατασταση σε VM , με το green tunnel off την κοβει , με το green tunnel on δεν την κοβει . Χωρις να εχω πειραξει κατι αλλο σχετικο με αυτο το θεμα στην εγκατασταση αυτη.

Ολα αυτα με forthnet , χωρις να εχω πειραξει τιποτα ειτε σε windows ειτε σε εγκαταστασεις σε VM. Στο archlinux δοκιμασα με firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...