Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω screen record οπου θα διαβάζω ένα powerpoint. Συγχρόνως θέλω και τη φάτσα μου σε ενα τετράγωνο σε μία γωνία.. Ξέρει κανείς αν αυτή η δουλειά μπορεί να γίνει μέσω obs studio ?  ή πρέπει να κάνω και editing μετά με άλλο πρόγραμμα ? Αν υπάρχει πρόγραμμα πιο ελαφρύ και εύχρηστο, ευπρόσδεκτο, γιατί είμαι τελείως άσχετως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απορια για το teams της ms...

Το χρειαζομαι για καποια online μαθηματα για τα οποια  μου εχει δωθει meeting id και password, καθως και link απο το meeting που τα περναει αυτα αυτοματα, οποτε εγω απλα βαζω το ονομα μου και με κανει login σαν guest. Αυτα απο τη σελιδα του teams, γιατι σιχαινομια την electron based εφαρμογη του, που προκειται και να καταργηθει.

Επειδη ο browser κολλαγε αρκετα, κατεβασα την εφαρμογη, η οποια κατα την εκκινηση (και σε παραθυρο που ειναι always on top παρακαλω) ζηταει ms account για να προχωρησει! Δεν εχω κατι τετοιο, γιαυτο μπαινω σαν guest! Αντιθετα, αν ανοιξω τη σελιδα του λινκ απο το meeting, εκει που δινει επιλογες για ανοιγμα εντος browser ή ανοιγμα της εφαρμογης (ή ληψη της εφαρμογης), το teams ανοιγει κανονικα και με βαζει.
Αλλα εγω θελω να βαζω το meeting id και τον κωδικο κατευθειαν στην εφαρμογη, για να μην κρεμομαι απο τον browser που πρεπει αυτος να την ανοιξει. Γινεται κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2022 στις 12:30 ΜΜ, andreoulios είπε

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω screen record οπου θα διαβάζω ένα powerpoint. Συγχρόνως θέλω και τη φάτσα μου σε ενα τετράγωνο σε μία γωνία.. Ξέρει κανείς αν αυτή η δουλειά μπορεί να γίνει μέσω obs studio ?  ή πρέπει να κάνω και editing μετά με άλλο πρόγραμμα ? Αν υπάρχει πρόγραμμα πιο ελαφρύ και εύχρηστο, ευπρόσδεκτο, γιατί είμαι τελείως άσχετως.

Αυτό στα windoze το κάνω με το snagit που είναι τρομερό εργαλείο για αυτήν την δουλειά, σε linux να υποθέσω flameshot για το capture; και όπως είπε ο firewalker για την κάμερα.
 

Και ναι, το OBS το κάνει αυτό (capture και το να έχει κάμερα) αλλά μετά για video editor θα θες KDENlive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2022 στις 9:13 ΜΜ, firewalker είπε

Άνοιξε την κάμερα με ένα πρόγραμμα (πχ vlc) χωρίς borders, κάνε το "always on top" και βάλε το στην οθόνη του Power Point. Στην συνέχει κάνε το screen record.

Σε ευχαριστω, δυστυχως το vlc δε βλέπει την κάμερα

 

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Αυτό στα windoze το κάνω με το snagit που είναι τρομερό εργαλείο για αυτήν την δουλειά, σε linux να υποθέσω flameshot για το capture; και όπως είπε ο firewalker για την κάμερα.
 

Και ναι, το OBS το κάνει αυτό (capture και το να έχει κάμερα) αλλά μετά για video editor θα θες KDENlive

Δε θέλω απαραίτητα να κάνω  edit μετά οπότε θα δοκιμάσω το obs αλλιώς αν δε βγάλω άκρη θα παίξω μπάλα με το snagit, σε ευχαριστω

Επεξ/σία από andreoulios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Απορια για το teams της ms...

Το χρειαζομαι για καποια online μαθηματα για τα οποια  μου εχει δωθει meeting id και password, καθως και link απο το meeting που τα περναει αυτα αυτοματα, οποτε εγω απλα βαζω το ονομα μου και με κανει login σαν guest. Αυτα απο τη σελιδα του teams, γιατι σιχαινομια την electron based εφαρμογη του, που προκειται και να καταργηθει.

Επειδη ο browser κολλαγε αρκετα, κατεβασα την εφαρμογη, η οποια κατα την εκκινηση (και σε παραθυρο που ειναι always on top παρακαλω) ζηταει ms account για να προχωρησει! Δεν εχω κατι τετοιο, γιαυτο μπαινω σαν guest! Αντιθετα, αν ανοιξω τη σελιδα του λινκ απο το meeting, εκει που δινει επιλογες για ανοιγμα εντος browser ή ανοιγμα της εφαρμογης (ή ληψη της εφαρμογης), το teams ανοιγει κανονικα και με βαζει.
Αλλα εγω θελω να βαζω το meeting id και τον κωδικο κατευθειαν στην εφαρμογη, για να μην κρεμομαι απο τον browser που πρεπει αυτος να την ανοιξει. Γινεται κατι τετοιο?

Καλημέρα, νομίζω ανεξαρτήτως OS, αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Αν ανοίξεις απευθείας την εφαρμογή θα σου ζητάει account. Για να μπεις ως guests θέλει να το κλικάρεις στo invitation να γινει open από την εφαρμογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο διαπιστωσα και εγω...
Βεβαια, εδω το teams ανοιγει, μου ζηταει να βαλω ονομα για guest, παταω να συνδεθει και κλεινει και ξανανοιγει! Το ιδιο κανει και το teams insider, οποτε πηραν ποδι και τα 2. Σημερα θα δοκιμασω την unofficial electron based εφαρμογη που ελεγα παραπανω.

---edit

Κι ομως, η unofficial εφαρμογη δουλευει μια χαρα, αν και στην αρχη πεταει οτι και η σελιδα για να συνεχισω. Προφανως δεν δουλευει ανεξαρτητα απο τον browser για τον λογο που ειπωθηκε παραπανω (guest login).

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tο wayfire υπαρχει απο το '19. Το οτι το ανακαλυψες τωρα δεν αποτελει λογος να σπαμαρεις το παρον θεμα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 19/2/2023 στις 1:18 ΜΜ, chek2fire είπε

Ωραίο app που ενσωματώνει το GPT στο terminal 

https://github.com/TheR1D/shell_gpt

68747470733a2f2f692e6962622e636f2f515832

το δοκίμασε κανείς? σας δουλεύει γιατί εμένα μου βγάζει σήμερα που το έβαλα ότι έχει πρόβλημα επικοινωνίας με την openai. φυσικά έχω φτιάξει κλειδί από το openai.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2023 στις 4:52 ΜΜ, chek2fire είπε

το δοκίμασε κανείς? σας δουλεύει γιατί εμένα μου βγάζει σήμερα που το έβαλα ότι έχει πρόβλημα επικοινωνίας με την openai. φυσικά έχω φτιάξει κλειδί από το openai.com

Ο τυπος που το φτιαχνει εγραψε χτες ενα pinned issue για τα errors του. Δες αν ειναι καποιο απο οσα λεει εκει.
https://github.com/TheR1D/shell_gpt/issues/37

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το chatGPT τουλάχιστον μέχρι στιγμής ποιο δύσκολο μου φαίνεται να του περιγράφω τι θέλω να κάνει από το να γράφω εγώ τις εντολές. Μπήκα όμως στον πειρασμό και έκανα κάποια χαζά στο κομμάτι του προγραμματισμού περισσότερο, ζητώντας του να μου γράψει σε python ακαδημαϊκές ασκήσεις κώδικα (πχ γράψε συνάρτηση να τυπώνει τους τέλειους αριθμούς), το αποτέλεσμα ήταν διασκεδαστικό και εντυπωσιακό σαν πρώτη επαφή αλλά σίγουρα όχι βέλτιστο (αλλά και πάλι δεν είναι στάνταρ το βέλτιστο για τον καθένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, antonis35 είπε

Πάντως το chatGPT τουλάχιστον μέχρι στιγμής ποιο δύσκολο μου φαίνεται να του περιγράφω τι θέλω να κάνει από το να γράφω εγώ τις εντολές. Μπήκα όμως στον πειρασμό και έκανα κάποια χαζά στο κομμάτι του προγραμματισμού περισσότερο, ζητώντας του να μου γράψει σε python ακαδημαϊκές ασκήσεις κώδικα (πχ γράψε συνάρτηση να τυπώνει τους τέλειους αριθμούς), το αποτέλεσμα ήταν διασκεδαστικό και εντυπωσιακό σαν πρώτη επαφή αλλά σίγουρα όχι βέλτιστο (αλλά και πάλι δεν είναι στάνταρ το βέλτιστο για τον καθένα)

το chatGPT και γενικά η AI μηχανή αναζήτησης είναι το νέο τεχνολογικό trend. Ολοι πλέον με αυτό ασχολούνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...