Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καινούργιο vim. Περιέχει μια καινούργια έκδοση του vim script που υπόσχετε βελτιώσεις στην εκτέλεση απο 10 έως 100 φορές. Τα παλιά script δεν επηρεάζονται.

https://www.vim.org/vim90.php

:wq!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, jcd313 είπε

Δεν ήξερα κάν οτι υπάρχει το btfs. Όμως δε σε καλύπτει το man page;

Δινω πχ btplay magneturl και δεν δειχνει τιποτα σαν output στο τερματικο για να δειξει οτι κατι κατεβαινει. Ο μονος τροπος να δω οτι κατι γινεται εινια απο το upnp-router-control που δειχνει την libtorrent να κατεβαζει στις default πορτες του bittorrent πρωτοκολλου (6881-6890) και απο ενα φακελο btfs που δημιουργειται μεσα στο home μου.

Η μονη διαφορα ειναι πως αν ορισω εναν player εκει περα, πχ -p mpv, ξεκιναει η αναπαραγωγη μετα απο λιγα λεπτα. Και οταν σταματησω τον player, σταματαει και το κατεβασμα αλλα δεν σβηνει οτι κατεβηκε.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jim_p είπε

Η μονη διαφορα ειναι πως αν ορισω εναν player εκει περα, πχ -p mpv, ξεκιναει η αναπαραγωγη μετα απο λιγα λεπτα. Και οταν σταματησω τον player, σταματαει και το κατεβασμα αλλα δεν σβηνει οτι κατεβηκε.

Μάλλον πας για bug report (https://github.com/johang/btfs/issues).

Πάντως ο κώδικας φαίνεται παλέψιμος. Bλέπω c++ για το btfs και python για το btplay, όχι και πολλές γραμμές.

 Ίσως με λίγο ψάξιμο να μπορείς και να το φτιάξεις.

Πχ. από το btplay βλέπω:

def main():
    parser = argparse.ArgumentParser()
    parser.add_argument("-p", "--player", action="store", help="player to launch")
    parser.add_argument("URI", action="store",help="magnet link or HTTP metadata URL to play")
    args = parser.parse_args()
    
[...]

    mountpoint = tempfile.mkdtemp(prefix="btplay-")

[...]
    
    finally:
        subprocess.call(["fusermount", "-z", "-u", mountpoint])

    exit(mountpoint, status)

 

Καθώς το -z αντιστοιχεί σε 'lazy unmount' με βάση το man του fusermount, παίζει να περιμένει να  κλείσεις το παράθυρο για να το σβήσει..

 

 

Επεξ/σία από jcd313
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακολουθει rant για το viber. Εχω ξαναπει οτι ειναι απο τις χειροτερες λινουξοεφαρμογες και για το πακεταρισμα του που ειναι ελεεινο, οποτε δεν θα πω παλι για αυτα.

Επειδη ακριβως το πακεταρισμα του ειναι ελεεινο, προτιμω εδω και κατι μηνες να το τρεχω με το χερι απο το appimage του. 
Χτες αποφασισα να βγαλω την libssl 1.1.1 (εκδοση 1.1.1ο) απο το συστημα μου, μιας και η διανομη μου εχει περασει σε libssl 3 εδω και λιγο καιρο. To viber, ειτε σε πακετο, ειτε σε appimage, σερνει μαζι του την libssl 1.0.0, εποχης ubuntu 16.04.

Και σημερα διαπιστωσα πως χωρις την παραπανω βιβλιοθηκη, το viber δεν δειχνει, ή καλυτερα δεν λαμβανει, εικονες που εχουν σταλει στα μηνυματα! Με το που την εγκατεστησα ξανα, οι εικονες ηρθανε κανονικα. Γιατι αυτο το χαλι? Υποτιθεται πως σερνει τις δικες του (προϊστορικες) βιβλιοθηκες για να μην κρεμεται απο αυτες του συστηματος.

Να θυμησω πως το σημερινο viber χτιζεται σε ubuntu 18.04 και λογικα θα χτιζεται εκει μεχρι του χρονου που θα γινει eol η 18.04.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εφαρμογη εινια πολυ χειροτερη στο κινητο, γιαυτο προτιμω να μπαινω απο την desktop εκδοση της. Και δεν θα την εβαζα καν αν δεν ειχα τους φιλους μου που ειναι κολλημενοι με το viber επειδη "παιρνουν τηλεφωνα τζαμπα". Το σκεπτικο του μεσου Ελληνα δηλαδη.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Και εγώ είμαι δυσαρεστημένος από το Viber στο Linux Mint. Έρχεται σε Flatpak και είναι γύρω στα 800 mb. Η εμφάνισή του είναι κάπως διαφορετική από τις άλλες εφαρμογές. Πλέον το χρησιμοποιώ μόνο στο κινητό τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2022 στις 4:53 ΜΜ, cvb~ είπε

Και εγώ είμαι δυσαρεστημένος από το Viber στο Linux Mint. Έρχεται σε Flatpak και είναι γύρω στα 800 mb. Η εμφάνισή του είναι κάπως διαφορετική από τις άλλες εφαρμογές. Πλέον το χρησιμοποιώ μόνο στο κινητό τηλέφωνο.

δοκιμασες την εγκατασταση με deb πακετο;!

την εχω και λειτουργει αψογα με το ιδιο interface οπως στο κινητο/windows/macos

Επεξ/σία από cli22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...