Προς το περιεχόμενο

iTunes και Ελληνικά [MacOS X 10.4.2]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Φίλος πήρε πρόσφατα το Mac Mini και από ένθερμος υποστηρικτής λύσεων x86 άρχισε να βλέπει... το φως! :)

 

Ένα μόνο πρόβλημα έχει: το iTunes δεν υποστηρίζει ελληνικά. Προσωπικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα καθώς όλα τα ελληνικά τραγούδια τα έχω με αγγλικούς χαρακτήρες (για συμβατότητα με το radio-cd-mp3 player του αυτοκινήτου) και σχεδόν δεν το είχα παρατηρήσει ούτε με ενδιέφερε.

Αλλά αυτός το θεωρεί μέγιστο μειονέκτημα (βασικά, το μόνο μειονέκτημα που μου ανέφερε από την σύντομη ενασχόλησή του με το MacOS).

 

Υπάρχει καμιά λύση; Ή μήπως το iTunes δεν υποστηρίζει εγγενώς Unicode; Με εγκατάσταση του XGreek ή κανενός παρόμοιου patch μήπως εξαλειφθεί και το τελευταίο του επιχείρημα κατά του MacOS;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το iTunes δεν υποστηρίζει ελληνικά.

 

!!! Λάθος, κάτι δεν κανει σωστά ο φίλος σου.

Αν θέλει και Ελληνικά μενου μπορεί να βάλει το Gr-X 1.4.1

 

μήπως το iTunes δεν υποστηρίζει εγγενώς Unicode;

 

Το iTunes είναι φτιαγμένο για unicode.

 

Μήπως ο φίλος σου έχει πειράξει κάτι στα keyboards ή έχει κάποιo patch του στυλ GrUpdate;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@ stefkal: Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θα τον ρωτήσω (όταν επιστρέψει από το τριήμερο, το παλιόπαιδο πήγε ταξιδάκι) και θα επανέλθω.

Ενδεχομένως να λέει για τα ID3 tags, ενδεχομένως να λέει για τα filenames. Σίγουρα δεν λέει για ελληνικά μενού (τα σιχαίνεται όσο κι εγώ).

 

Ευχαριστώ και πάλι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iTunes υποστηρίζει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ Ελληνικά UNICODE. Το πρόβλημα του φίλου σου είναι πως πολλά από τα MP3 του που είχαν γίνει tagged στα Windows έχουν ASCII tags και όχι Unicode και όταν τα προσέθεσε στο iTunes στο OS X τα tags γίνανε σκατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το iTunes υποστηρίζει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ Ελληνικά UNICODE. Το πρόβλημα του φίλου σου είναι πως πολλά από τα MP3 του που είχαν γίνει tagged στα Windows έχουν ASCII tags και όχι Unicode και όταν τα προσέθεσε στο iTunes στο OS X τα tags γίνανε σκατά.

 

Αχα, όπως το υποψιαζόμουν: πάλι τα βρωμο-Windows φταίνε! :razz:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λίγο προκατελλημένος αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση έχεις δίκαιο. Όταν μετέφερα όλα μου τα MP3 από τα Windows στο OSX κάθησα και έκανα retag όλα τα Ελληνικά τραγούδια εκτός από αυτά που είχα κάνει rip με το iTunes των Windows (το οποίο παίζει σωστά).

 

Δηλαδή. Το OSX δεν έχει πρόβλημα με τα Ελληνικά. Το μόνο πρόγραμμα που κάνει σωστά τη δουλειά του στο tagging των Ελληνικών στα Windows είναι φτιαγμένο από την Apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Είσαι λίγο προκατελλημένος [...]
Όοοοοχι βρε, πού το διαπίστωσες αυτό; :razz:

 

[...] αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση έχεις δίκαιο.

[...]

Το μόνο πρόγραμμα που κάνει σωστά τη δουλειά του στο tagging των Ελληνικών στα Windows είναι φτιαγμένο από την Apple...

 

Αχα!!! Και μετά εγώ είμαι ο προκατειλλημένος! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γενικα δεν γουσταρω Ελληνικα σε filenames, ονοματα τραγουδιων,

πουθενα στο computer (πεστο βιτσιο, πεστο συνηθεια, τεσπα)

 

Το θεμα ειναι οτι εχω Αγγλοφωνο macosx (φυσικα) και απλως και μονο

για επιδειξη πηρα αυτο το screenshot απο ενα Ελληνικο ονομα στο itunes...

post-18550-129062925625_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ακολουθησα ΑΥΤΗ τη διαδικασια μετατροπης, αλλα το προβλημα ειναι οτι μετα δεν διαβαζουν τα windows τα tags. Υπαρχει καποιος τροπος να ειναι και στα δυο συμβατα; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασια μετατροπης που ακολουθησα ειναι με το id3mod. Το προβλημα ειναι οτι αλλαζοντας τα tags, φαινονται μια χαρα το itunes, αλλα οχι πλεον στα windows (πχ ο media player δεν παιζει καν τα αρχεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...